Advertisement
artykuł sponsorowany

Leasing a inflacja – jak ustrzec się przed rosnącymi kosztami finansowania?

Poniedziałek, 07 listopada 2022
Inflacja w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc. Według odczytów GUS, w październiku bieżącego roku wyniosła aż 17,9%.

W artykule wyjaśniamy, jaki wpływ ma inflacja na koszty leasingu. Podpowiadamy również, jakie decyzje podejmować w obecnej sytuacji rynkowej, aby finansowanie było jak najkorzystniejsze.
Leasing a inflacja – jak ustrzec się przed rosnącymi kosztami finansowania?

 

Jak inflacja wpływa na leasing?

Inflacja zwiększa wysokość miesięcznej raty leasingowej – zarówno jej części kapitałowej, jak i odsetkowej. Wyższe koszty finansowania wynikają ze wzrastających cen przedmiotów na rynku, a także podnoszonych stóp procentowych.

Inflacja a część kapitałowa raty

W związku z inflacją szybko drożeją ceny przedmiotów finansowanych przez firmy leasingowe, co przekłada się na wzrost wysokości raty leasingowej. Przykładowo samochody w ciągu roku zdrożały średnio o około 15-20%. Wynika to m.in. z rosnących kosztów produkcji, w tym cen energii, wzrastających wymogów dotyczących emisyjności czy problemu z dostępnością podzespołów. Z powodu wysokiej inflacji leasingodawcom coraz trudniej jest uzyskać rabaty u dostawców.

Inflacja a oprocentowanie leasingu

Inflacja wpływa również na wzrost części odsetkowej raty leasingowej. Koszty finansowania wzrastają na skutek podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego.

Od października 2021 roku, główna stopa referencyjna została już podniesiona kilkanaście razy – obecnie wynosi 6,75%. Wpływa ona na wskaźniki WIBOR 1M i WIBOR 3M, od których zależy oprocentowanie leasingu. Obecnie WIBOR 1M wynosi 7,15%, a WIBOR 3M 7,51%. Wzrost stóp procentowych dotyka zarówno nowych klientów firm leasingowych, jak i osób, które mają zawarte umowy ze zmiennym oprocentowaniem.

Czy można ustrzec się przed rosnącymi stopami procentowymi?

Istnieją dwa sposoby, aby uniknąć wzrostu oprocentowania leasingu na skutek podnoszonych stóp procentowych przez NBP. Pierwszym z nich jest zawarcie umowy ze stałym oprocentowaniem. W tym przypadku część odsetkowa raty nie zmieni się przez cały okres finansowania. Nie każda firma leasingowa oferuje jednak taką opcję – domyślnym wariantem jest leasing ze zmiennym oprocentowaniem. Wybór leasingu opartego na stałej stopie zazwyczaj pozwala uzyskać większą przewidywalność kosztów, lecz warunki finansowania będą mniej korzystne.

Innym sposobem jest skorzystanie z oferty leasingu w euro. W takim przypadku oprocentowanie nie będzie zależeć od wskaźników WIBOR, lecz EURIBOR, czyli stóp referencyjnych obowiązujących w strefie euro. Rozwiązanie to może okazać się korzystne dla przedsiębiorców, którzy osiągają przychody w walucie europejskiej – nie muszą wtedy ponosić kosztów przewalutowania przy opłacaniu rat leasingowych.

Inflacja a wysokość wykupu

W warunkach wysokiej i stale rosnącej inflacji warto rozważyć możliwość zawarcia umowy leasingu z wysokim wykupem. Leasingobiorca odkłada wtedy w czasie spłatę kapitału – zapłaci sporą kwotę (zwykle 25-65% wartości rynkowej przedmiotu) dopiero po kilku latach, w momencie wykupu przedmiotu. Jeśli wysoka inflacja się utrzyma, pieniądze te będą wtedy znacznie mniej warte niż dziś. Jednocześnie wysoka kwota wykupu wpłynie na niższą ratę leasingu.

Warto jednak być świadomym, że finansowanie z wysokim wykupem to opcja, która nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim leasingobiorca poniesie sumarycznie wyższe koszty w porównaniu do leasingu z niskim wykupem. Będzie również musiał dysponować sporą kwotą gotówki na koniec umowy.

Czy leasing nadal się opłaca?

Pomimo niezaprzeczalnego wpływu inflacji na wzrost kosztów leasingu, w dalszym ciągu jest to korzystne pod wieloma względami źródło finansowania. Do zalet leasingu można zaliczyć jego łatwą dostępność – mogą go otrzymać przedsiębiorcy bez względu na branżę czy formę działalności. Zazwyczaj jedynym koniecznym warunkiem jest co najmniej 6-miesięczny staż na rynku. W przypadku większości przedmiotów firmy leasingowe stosują uproszczony tryb weryfikacji. Pozwala to uniknąć czasochłonnych formalności i otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku. Wystarczy, że leasingobiorca przedstawi oświadczenie o wynikach finansowych swojej firmy.

Leasingiem można sfinansować różnego rodzaju przedmioty wielu marek – zarówno nowe, jak i używane. Finansowanie jest dostępne bez wysokiej wpłaty własnej, a czas trwania umowy można dostosować do potrzeb przedsiębiorcy. Firmy leasingowe zapewniają zarazem sporą elastyczność pod względem harmonogramu spłaty. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może zdecydować się na korzystny wykup lub zawarcie kolejnej umowy i wymianę przedmiotu na nowy.

Ponadto leasing pozwala uniknąć zamrażania kapitału, ponieważ przedsiębiorca opłaca miesięczne raty ze swoich bieżących przychodów. To, że skorzysta z finansowania, nie wpłynie w żadnym stopniu na jego zdolność kredytową.

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat