W Polsce żyje ich ok. 35 tys., w Piotrkowie liczbę romskich rodzin szacuje się na kilkadziesiąt. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku było ich znacznie więcej, ale wielu wyjechało zagranicę w poszukiwaniu pracy. Bo, jak twierdzą, u nas prawie nikt nie chce ich zatrudniać. Być może z powodu stereotypów.
- Staramy się walczyć z powszechnym przekonaniem, że Rom to leń i złodziej - mówił w radiowym "Maglu" Roman Chojnacki, prezes Związku Romów w Polsce. - Stawiamy na edukację, bo żaden naród bez niej długo nie wytrzyma, zginie. Chcemy też pokazać innym naszą kulturę. No i najważniejsze - musimy udowadniać pracodawcom, że warto nas zatrudniać. Uczestniczymy w specjalnych projektach unijnych, dzięki nim ok. 200 Romów znalazło pracę. Owszem, wciąż spotykamy się z raczej negatywnym stosunkiem do nas ze strony Polaków, ale widać poprawę. Poza tym my też mamy polskie obywatelstwo...
Dzwoniący do radiowego „Magla” słuchacze zwracali uwagę na problemy z Romami, którzy - jak twierdzili - dopuszczali się kradzieży w pobliżu ulicy Komunalnej w Piotrkowie. Czy to tylko stereotyp (jak widać Roma, to znaczy że chce coś ukraść), czy jednak prawda?
- 7 tysięcy wykroczeń w październiku w województwie łódzkim. Jak wypadł Piotrków?
- W Oprzężowie sprzęt kupiony z grantu już się przydał
- Uroczysta inauguracja Młodzieżowej Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
- Ślisko na drogach. Jedźcie ostrożnie
- Sprawdź bezpłatnie swoje światła w aucie
- W województwie łódzkim 74 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS
- Groźny wypadek przy dworcu PKP w Piotrkowie. Mężczyzna po zderzeniu z volkswagenem wpadł w wiatę autobusową
- Konferencja prasowa prezydenta Piotrkowa
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u