Kto chce powrotu 49 województw?

Środa, 29 lipca 202056
„Pomysły PiS rodem z PRL-u”, „49 województw i wybory samorządowe w listopadzie” - takie tytuły przeczytać możemy ostatnio w mediach ogólnopolskich. PiS chce zmian w podziale administracyjnym kraju. Mówi się nawet o powrocie do 49 województw, czyli podziale administracyjnym kraju sprzed 1999 roku. Poseł PiS Grzegorz Lorek nieco studzi emocje i mówi, że powrotu do 49 województw raczej nie będzie, ale…
fot. Marcin Kołodziejczyk/Promedia fot. Marcin Kołodziejczyk/Promedia

Temat poruszali prowadzący środowy Magiel na antenie Strefy FM Piotrków. Przypomnijmy, że Piotrków Trybunalski był województwem dokładnie przez 23 lata, do 1 stycznia 1999 roku.


To, że utrata przez Piotrków Trybunalski statusu miasta wojewódzkiego była największa porażką ostatnich lat wielokrotnie podkreślał Andrzej Pol. Dziś były prezydent naszego miasta zupełnie inaczej patrzy na przeszłość. - Zmiany administracyjne z 1999 roku były zasadnicze – mówił na antenie radia. - Z perspektywy lat stwierdzić należy, że powrót do dawnego podziału jest praktycznie niemożliwy. To są jakieś mrzonki – więcej województw i nobilitacja Piotrkowa jako miasta wojewódzkiego... Dokonywaliśmy reform w 1999 roku po to, by dostosować polskie struktury zasadniczego podziału terytorialnego i podziału kompetencji administracyjnych ze względu na przyszłe członkostwo w UE. W Unii jest przecież tak, że największym elementem podziału terytorialnego jest region, land (niemiecki), departament (francuski). Województwo miało być odpowiednikiem. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego w całej UE jest gmina. Między gminą a regionem jest coś pośredniego w postaci naszego powiatu. Myślę, że tak właśnie pozostanie, nie będzie zmian, bo byłoby to zaprzeczeniem idei europejskiej. Ja bym specjalnie nie ubolewał, że straciliśmy tytuł miasta wojewódzkiego, bo są większe miasta, które podzieliły ten sam los, choćby Radom. Kompetencji, które w tej chwili posiada Piotrków - jako miasto i jako powiat – nigdy w historii nie było, przynajmniej w okresie powojennym. Powinniśmy się z tego cieszyć.


Tymczasem to właśnie Radom – jeśli plany partii rządzącej zostaną zrealizowane – może być stolicą województwa wydzielonego z obecnego mazowieckiego. O status miasta wojewódzkiego walczy także (od lat) Częstochowa.


Stanisław Witaszczyk, były wojewoda piotrkowski, marszałek województwa łódzkiego, poseł, przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego, swego czasu krytykował pomysł likwidacji 49 województw. A dziś? - Wtedy pod koniec lat 90. wspólnie z przewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego Leonem Fortakiem byliśmy ostatnim bastionem, który bronił naszego województwa – wspominał na antenie radia. - To była dla mnie sytuacja dość niewygodna, byłem wojewodą, czyli reprezentantem administracji rządowej. Komentując dzisiejsze pomysły partii rządzącej… chodzi po prostu o zagarnianie coraz większej władzy. Nam przede wszystkim powinno zależeć na tym, żeby tak zarządzać państwem, aby Polska była silna w UE, a ludziom żyło się coraz łatwiej, a takie reformy to po prostu ogromne koszty.

 


A co na ten temat sądzą słuchacze Strefy? Poniżej kilka ich wypowiedzi:


Powinniśmy dążyć do tego, żeby Piotrków był jednak województwem. To podnosi prestiż miasta. Przydałaby się nam taka gmina Kleszczów, wtedy bylibyśmy trochę bogatsi.


Oczywiście, że nie. Tak małe jednostki administracyjne spowodują jedynie znaczy przyrost urzędników, a tych nam nie brakuje. Urzędnik ma z kolei to do siebie, że zrobi wszystko, żeby udowodnić, że jest potrzebny, więc zamiast ułatwiać życie obywatelowi, będzie je utrudniał.


Ja mam taką koncepcję, żeby przywrócić województwa tak jak były. Dlaczego? Trudno powiedzieć… żeby wyższa władza była bliżej poddanych. Zlikwidować powiaty, bo one są niepotrzebne! A urzędnicy niech się wezmą za inną robotę. Kompetencje powiatów powinny przejąć gminy. Tyle lat nie było powiatów i Polska się nie zawaliła.


Zainteresował temat?

6

6


Zobacz również

Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

k ~k (Gość)30.07.2020 06:53

thom, pieniądze to biorą się z drukarki jedna jest w NBP a druga we Frankfurcie nad Menem. Zgodnie z najnowszą pulą z EU tam są w dużej części dotacje bezzwrotne, Piotrków rozwija się bardzo dobrze tylko nie ma efektu skali bo środki dostajemy skromne. Dla porównania wyżebrany remont dworca w PT ok. 17 mln, Remont dworca Łódź fabryczna jak czytałem dotacja z EU 1000 mln PLN To nie jest różnica jak 1 do 10. to jest różnica 1:60. Gdy wliczymy koszty dalszej infrastruktury idziemy w kierunku 1:100. To jest przepaść w rozwoju, którą generuje zły podział administracyjny kraju. Po tylu latach można to powiedzieć bo to już widać.

80


gość ~gość (Gość)29.07.2020 23:17

Św Antoni Smoleński przyjedzie do Piotrkowa i będzie cacy.

53


k ~k (Gość)29.07.2020 23:14

Właśnie sensowne. Z biegiem czasu obserwując stare rozwiązania doszedłem do wniosku że niektóre rozwiązania z PRL były bardzo dobrze przemyślane. My to niszczymy czasami bezmyślnie a po wielu latach wprowadzamy z Zachodu podobne. Prosty przykład ZUS, ograniczyliśmy mocno odcinając finansowanie wprowadzając nowe OFE, rozwiązanie które jak pamiętam miało jedno państwo na świecie i po wielu latach pieniądze wróciły do ZUS bo samo państwo nie wytrzymało tego rozwiązania. Analogicznie nowe województwa jak nie zdają egzaminu i nie przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju kraju to należy wrócić do poprzedniego rozwiązania. Oczywiście będzie to bolało bo kto chce się rozstać z miliardami dotacji ale w sumie to lepiej pozwoli
dotrzeć do potrzebujących i zasypie różnice, które bardzo dzisiaj widać.

32


gość ~gość (Gość)29.07.2020 22:46

Podziały bezsensowne. Teraz powstają na szybko, polityczna potrzeba. Dawno temu łódzki wschodni powstał, bo kasę z targowisk chcieli ciągnąć. Targowiska padły. Kropka.

51


k ~k (Gość)29.07.2020 22:20

Teraz pomyślmy przez moment PT jest stolicą województwa i rozdziela nową pule z EU, prezydent PT dostaje czek na 1 mld EUR na inwestycje np. drogowe. Co można z tym czekiem zrobić.
1. wszystkie autobusy hybrydowe z ładowaniem plugin. Dachy mzk aż błagają o solary. Można tam zrobić elektrownie i jeździć za darmo przynajmniej przez 7 miesięcy.
2. Zainwestować w geotermie, są tu podobno duże złoża a to oznacza tanie ciepło i nawet prąd.Co generuje ogromny dochód, który wpływa do kasy miasta.
3. Ukończyć obwodnice Piotrkowa połączyć sulejowską z krakowskim przedmieściem i rakowską z łódzką, most na Roosevelta itd.. przygotować tereny pod przyszłe inwestycje itd. itd.
Już mamy mały skok cywilizacyjny. To nie są rzeczy nierealne przy takim podziale to JEST do zrealizowania.

62


gość ~gość (Gość)29.07.2020 21:16

Prawda jest taka, że po reformie Piotrków jest ciągle marginalizowany na każdym kroku: infrastruktura drogowa - choćby S8 czy S12, kolejowa. Wszystko bierze Łódź. Były plany, że w Piotrkowie będzie 100 tyś mieszkańców, a tymczasem zbliżamy się do 50 tyś i aż się dziwię dla kogo budują się te nowe apartamenty w różnych częściach miasta... inwestorzy - prorocy?

80


gość ~gość (Gość)29.07.2020 20:28

Wystarczy spojrzeć na lodz jak sobie drogi zrobiła i obwodnicę i zabrała s8 . Pytania ?

81


k ~k (Gość)29.07.2020 20:21

I to jest ciekawe, ktoś napisał że reforma admin. z 49 na 16 i wprowadzeniem powiatów zredukowała liczbę urzędników. Powstało ponad 300 powiatów i różnych wojewódzkich oddziałów i przedstawicielstw bez liku to jaka to redukcja. To nie była żadna reforma, to było scentralizowanie władzy do zarządzania większymi pieniędzmi, które jak pokazało życie nie przekładają się na zrównoważony rozwój. Dlaczego tak mówię dla przykładu PT byłe miasto wojewódzkie musi żebrać o dofinansowanie na halę widowiskową, miasto z okolicami ponad 100 tys ludzi. Przecież to wstyd dla całego zarządu województwa. Dla mnie to oznacza że środki są niesprawiedliwie dzielone.
Teraz przyjdzie z UE ok. 700 MLD PLN, niech każdy sobie zada pytanie kto efektywniej je podzieli 16 miast czy 49.

82


Kazik ~Kazik (Gość)29.07.2020 19:03

To było dobre rozwiązanie po co te powiaty siedzi tam armia urzędasów od niczego a my ich musimy utrzymywać

51


k ~k (Gość)29.07.2020 19:03

Nie ma zrównoważonego rozwoju kraju przy dzisiejszym podziale administracyjnym na 16 województw. To widać dzisiaj gołym okiem jaka jest przepaść w rozwoju między miastami wojewódzkimi a byłymi miastami wojewódzkimi. Dla przykład komunikacja drogowa ważniejsze drogi są przesuwane do stolicy województwa, tunele w środku miasta, piękne dworce za prawie miliard PLN a tu porównanie dworzec w PT brak przejść podziemnych miedzy torami o zadaszeniu peronu nie wspomnę (to co jest przypomina przystanek) mówię o podstawowych rzeczach. O moście na Roosevelta można pomarzyć. Idźmy dalej służba zdrowia nawet nie ma w pt oddziału zakaźnego słyszy się na okrągło informacje szpital Biegańskiego ma. Tą przepaść w rozwoju widać jak się próbuje uzyskać pomoc medyczną w weekend jakbyśmy byli w PT trzecim światem.

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat