Lekarz online lub przez telefon - taka forma kontaktu jest w pełni zgodna z przepisami polskiego prawa. W wyniku konsultacji online i telefonicznej można także, podobnie jak w przypadku osobistej wizyty, uzyskać e-receptę czy e-zwolnienia lekarskie.
Jak wyglądają konsultacje telefoniczne z lekarzem?
Każde centrum medyczne i przychodnia mogą indywidualnie ustalić warunki i zasady, zgodnie z którymi przeprowadzają konsultacje online i telefoniczne. Jednym z najwygodniejszych jest model dwuetapowy.
W pierwszej kolejności należy wypełnić wstępny formularz medyczny dla udzielającego porady medyka, a później następuje faktyczna konsultacja telefoniczna z lekarzem. W formularzu podaje się kluczowe dane i określa temat konsultacji. To także moment, w którym masz szansę przekazać ewentualne wyniki badań laboratoryjnych, efekty wcześniej podejmowanych wizyt u specjalistów czy dane z dzienniczka pomiaru ciśnienia tętniczego. Wszystko po to, aby lekarz mógł przygotować się do wizyty.
Po wypełnieniu formularza pozostaje oczekiwać, aż lekarz zadzwoni. Zwykle odbywa się to o konkretnie umówionej godzinie, z niewielkim marginesem rozbieżności, a sama rozmowa trwa ok. kilkunastu minut - dokładnie tyle, ile potrzebne, by na podstawie wywiadu ustalić sposób działania.
Konsultacja online i telefoniczna - najważniejsze zalety
Trudny moment, w którym umówienie konsultacji telefonicznej było jedyną możliwością kontaktu z lekarzem, minęły. Dzisiaj natomiast wiele osób świadomie wybiera centrum medyczne, w którym opcja konsultacji telefonicznej znajduje się w standardowej ofercie. Dlaczego?
- Wygoda
Konsultacje online i telefoniczne to przede wszystkim ogromny komfort. Koniec z uciążliwymi dojazdami i zastanawianiem się, czy zdążysz dotrzeć do gabinetu. Wystarczy zapewnić sobie względnie spokojne miejsce i poczekać na telefon lekarza.
- Oszczędność czasu
W dużych miastach dojazd do gabinetu w celu odbycia konsultacji może potrwać dłużej niż samo spotkanie ze specjalistą. Podobnie sytuacja wygląda, gdy musisz dotrzeć z innej miejscowości. Telemedycyna umożliwia porozumienie pacjentów z medykami bez całej tej logistyki. To pomocne, zwłaszcza gdy zależy ci jedynie na tym, by przedłużyć e-receptę lub na uzyskaniu skierowania.
- Bezpieczeństwo twoje i innych
Wiele zależy także od stanu zdrowia. Być może nie chcesz jechać do gabinetu lekarskiego w obawie przed zarażeniem innych. Zdarza się także, że jazda samochodem czy komunikacją miejską stanowiłaby zagrożenie dla samego chorego - ewentualne zasłabnięcie mogłoby być poważne w skutkach, nie mówiąc już o innych uciążliwościach.
- Prywatność
W niektórych środowiskach, na przykład małych miejscowościach, wizyty u niektórych lekarzy specjalistów nadal - zupełnie niesłusznie! - stanowią temat tabu. Przykładem może być psychiatra. Forma e-konsultacji z lekarzem daje wówczas znacznie większą prywatność.
Kiedy warto zdecydować się na konsultacje telefoniczne?
Wyobraź sobie, że w przeddzień ważnego spotkania zaczynasz mieć problemy z gardłem albo dręczą cię inne niepokojące objawy. Być może w danym dniu nie możesz wcześniej wyjść z pracy, a potrzebujesz lekarstw. A może twoje dziecko czuje się na tyle źle, że wizyta stacjonarna jest niewskazana. W każdej z tych sytuacji warto zdecydować się na konsultację telemedyczną.
Konsultacja telefoniczna z lekarzem pozwala omówić większość dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do placówek medycznych: przeziębienie i grypę, różnego rodzaju infekcje, doraźne problemy zdrowotne. W ten sposób przedłużysz także e-receptę czy uzyskasz e-skierowanie do specjalisty w ramach NFZ. Konsultacji nie podlegają jedynie nagłe przypadki, w których konieczna jest jak najszybsza, osobista wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym lub kontakt z pogotowiem ratunkowym.
Jeśli więc gabinet lekarza znajduje się w znacznym oddaleniu od twojego miejsca zamieszkania, ty lub twoje dziecko czujecie się bardzo źle albo nie możesz wyjść z pracy, a czeka cię rutynowa wizyta u prowadzącego chorobę przewlekłą specjalisty, teleporada bez konieczności wychodzenia z domu będzie idealnym rozwiązaniem. Pod względem skuteczności i możliwości nie różni się niczym od standardowego kontaktu. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy osobiste stawiennictwo i badanie lekarskie będą konieczne dla pełnej diagnostyki.