Wyjątkiem będą te szkoły i parafie, które ze zorganizowania I Komunii dla drugoklasistów zrezygnowały w tym roku.
- Mój syn jest w drugiej klasie, ale w tym roku nie idzie do I Komunii Świętej – mówi mama dziewięciolatka, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie. - Już rok temu dowiedzieliśmy się od nauczyciela religii, że tę uroczystość będziemy mieć w trzeciej klasie (w roku 2015). Taka była decyzja parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. W tej parafii w 2015 r. komunie odbędą się w dwóch datach: 10 i 17 maja.
Ale rodzice – mimo pewnego ubiegłorocznego zamieszania – raczej na tę decyzję się nie skarżą. - Łatwiej nam będzie na przyszły rok zarezerwować salę, skoro w większości szkół i parafii Pierwszej Komunii nie będzie. Łatwiej też chyba będzie jeśli chodzi o stroje. Ja więc nie narzekam – mówi mama drugoklasisty z “Dwunastki”. - Dzieci uczyły się już z podręczników dostosowanych do tego trzyletniego cyklu przygotowań. W 2015 rocznikowo nasze dzieci będą 10-latkami i uważam, że to dobrze. Syn będzie starszy, bardziej dojrzały.
W większości parafii jednak w 2015 r. Pierwsze Komunie się nie odbędą. - Na podstawie dekretu arcybiskupa łódzkiego i jednocześnie wytycznych, które są związane z nową podstawą programową, w przyszłym roku Pierwszych Komunii w klasach drugich nie będzie – tłumaczy ks. Tomasz Estkowski z piotrkowskiej Fary. – Te szkoły, które zrobiły sobie “wolne” w tym roku, komunie będą miały w przyszłym roku.
W tej sprawie jest więc pewna dowolność.
- Fakt, że dzieci idą do I Komunii Świętej tylko w klasie drugiej, nie jest czymś nienaruszalnym - “ma być tak, a nie inaczej i tylko w jednym, określonym momencie można do niej przystąpić”. Ponieważ dzieci idą teraz rok wcześniej do szkoły, dostosowuje się program nauczania. Decyzja o Pierwszej Komunii w trzeciej klasie wynika więc nie tylko z ustaleń Kościoła, ale również z dyrektyw oświatowych. Wcześniej dzieci 9-letnie przystępowały do tego sakramentu i teraz też tak będzie (kiedy do klas trzecich trafią pełne roczniki, które naukę w szkole zaczynały jako 6-latki – przyp. red.). Pod uwagę bierze się też to, żeby dziecko miało świadomość istoty Komunii Świętej, potrafiło odróżnić zwykły chleb od chleba eucharystycznego, by umiało odróżnić dobro od zła (kwestia spowiedzi świętej). Ale tu potrzebna jest praca nie tylko katechetów, ale i rodziców, ich zaangażowanie i świadectwo.
Co zrobić, kiedy klasy są mieszane (złożone z dzieci młodszych i starszych)? – Trzeba zapytać rodziców, którzy posłali dzieci wcześniej do szkoły. - W naszej parafii przystąpiły w ostatnią niedzielę do Pierwszej Komunii Świętej i te starsze, i te młodsze dzieci z klasy drugiej – mówi ks. Tomasz.
Czy maluchy dobrze sobie poradziły? – Poradziły sobie, ale wcześniej uczestniczyły wraz z rodzicami w dodatkowych katechezach przygotowanych przez parafię – dodaje ks. Estkowski. - W ten sposób próbujemy wprowadzić pewne wytyczne, ale tu niczego się nie narzuca. Nie od razu da się wszystko ujednolicić. Decyzje są konsultowane z rodzicami.
Dlaczego takie konsultacje są potrzebne. Ano chociażby dlatego, że co bardziej zapobiegliwi już nawet dwa lata przed planowaną uroczystością zamawiają np. sale bankietowe.
- Ja bym jednak spojrzał nie tyle na samą oprawę zewnętrzną (chociaż ta też jest ważna), tylko na istotę tego wydarzenia. Komunia Święta jest wydarzeniem religijnym i nie można o tym zapomnieć. Czasami rodzice dzwonią i pytają: proszę księdza, kiedy jest Komunia w którymś tam roku, bo trzeba salę zamówić. Jest to ważna rzecz, ale naprawdę nie znamy jeszcze terminów np. na 2018 r, bo takich rzeczy nie planujemy z takim wyprzedzeniem – dodaje ks. Estkowski.
Pewne zamieszanie z terminami i wątpliwości skończą się na dobre już za dwa lata. Dzieci już teraz w pierwszej klasie uczone według nowej Podstawy Programowej, pójdą do Pierwszej Komunii w klasie trzeciej, na koniec roku szkolnego 2015/16.
Or
Kuria daje wytyczne
W związku z wieloma pytaniami już niemal rok temu Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Łódzkiej wydał komunikat dotyczący I Komunii Świętej w archidiecezji łódzkiej. Jakie rozwiązania zaproponowano na okres przejściowy?
1. Jeżeli dzieci klas pierwszych w roku szkolnym 2012/2013 były katechizowane według dawnej Podstawy Programowej i przy użyciu podręczników do niej dostosowanych przystąpią do I Komunii Świętej w klasie drugiej na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego 2013/2014.
Jeżeli klasę tworzyły dzieci sześcioletnie i siedmioletnie cała klasa przystąpi również do I Komunii Świętej na koniec roku szkolnego 2013/2014 z tym, że dzieci sześcioletnie i ich rodziców należy przez dodatkową katechizację przygotować do tej uroczystości.
2. Jeżeli w roku szkolnym 2012/2013 katecheta uczył religii według podręczników dostosowanych do Nowej Podstawy Programowej, dzieci przystąpią do I Komunii Świętej w klasie trzeciej w roku szkolnym 2014/2015.
3. W roku szkolnym 2013/2014 wszyscy katecheci realizować będą w klasach pierwszych nowy program dostosowany do Nowej Podstawy Programowej, posługując się podręcznikami Wydawnictwa św. Wojciecha z Poznania i dzieci przystąpią do I Komunii Świętej w klasie trzeciej czyli na koniec roku szkolnego 2015/2016.
(źródło: http://archidiecezja.lodz.pl).