Tysiące dzieciaków z całego województwa zostało zaangażowanych w projekt, który daje im ogrom satysfakcji i okazję do promocji regionu ze stolicą w Łodzi.
W sobotę, 25 października „Kolorowa Lokomotywa” zakończyła swój bieg na „dworcu” znajdującym się w auli ŁDK. Tym razem nagrody otrzymali przedstawiciele małych ośrodków i domów kultury.
Podczas finału musiało być kolorowo i było. Tłumy dzieciaków z całego województwa wraz z opiekunami zjawiły się w sali przy Traugutta. W ten sposób chciały podsumować akcję, która przez kilka miesięcy dała im tyle radości i zabawy. W tej edycji uczestniczyli przedstawiciele 42 miejscowości m.in. z Aleksandrowa, Gorzkowic i Czarnocina. W poprzedniej było ich 13. To, co działo się w poszczególnych gminach można było zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawie fotograficznej prezentowanej podczas finału.
- Powstały 42 spektakle, każdy ośrodek był zobowiązany bowiem przygotować spektakl do wiersza „Ptasie Radio” Juliana Tuwima. Dzieci bawiły się w produkcję scenografii, produkcję kostiumów na uczelniach, gdzie zajęcia prowadzili wykładowcy - wyjaśnia Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. Do programu włączyły się bowiem takie instytucje jak Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Łódzka, Muzeum Włókiennictwa, Dom Papiernika i oczywiście Łódzki Dom Kultury.
Były m.in. warsztaty z tkaniny i koronki. Dzieci poznawały techniki produkcji przedmiotów artystycznych z różnych rodzajów tkanin, które zostały przeznaczone do wyrzucenia. W ten sposób niepotrzebnym fragmentom koronek, tiulu, włóczki podarowały drugie życie.
W tym roku prawdziwą furorę zrobiły dzieciaki z Gminnego Centrum Kultury w Aleksandrowie, zdobywając I nagrodę za wykonanie i grę aktorską spektaklu „Ptasie Radio”. Cała dwudziestka miała zaprezentować podczas finału swój długo przygotowywany spektakl, ale niestety czwórka z nich się rozchorowała. Widzowie go jednak zobaczyli tyle, że z ekranu. Nagrodę odebrała Anna Piekarz, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, która bardzo przeżywała film z występu ich pociech. - Taki sukces, więc myślę, że każdy dostałby gęsiej skórki, jakby nawiązując do wiersza Tuwima „Ptasie radio”. Dzieci zasłużyły, bo bardzo się wczuły w przygotowania, a ponadto jest to także mobilizacja na dalsze wyzwania – powiedziała nam tuż po odebraniu zasłużonego wyróżnienia. - Bardzo lubię plastykę, uwielbiam tworzyć i akurat przy tym spektaklu dużo się trzeba było napracować i to mi odpowiadało – dodała Natasza z Przygłowa, która uczestniczyła w projekcie przygotowanym przez aleksandrowski GCK (Sulejów bowiem nie miał swoich przedstawicieli w „Kolorowej Lokomotywie”).
Wyróżnienia otrzymały ośrodki kultury z Czarnocina i Gorzkowic.
Nagrody wraz z dyrektorem Sokalskim wręczał obecny na uroczystości Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - „Kolorowa Lokomotywa” pędzi po całym województwie, wybiera takie miejsca, w których też nie ma torów. Gromadzimy dzieci i młodzież z małych ośrodków. To świetna propozycja, aby spędzać wolny czas, poznawać region, jego kulturę i wzbogacać edukację najmłodszych. Myślę, że z „Kolorowej Lokomotywy” zapamiętają te ciekawe miejsca, wydarzenia i zostanie im taki bagaż na resztę życia – podkreślił w rozmowie z TT.
Projekt uzyskał ogromne wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Andrzej Czapla, wiceprezes WFOŚiGW podkreślił, że fundusz będzie wspierał nadal tę akcję. ŁDK na to liczy tym bardziej, że projekt jest rozwojowy. Takie są przynajmniej plany dyrektora Jacka Sokalskiego. - Patrząc na frekwencję i wystawę zdjęć myślę, że ten etap „Kolorowej Lokomotywy” odniósł sukces. Chciałbym spełnić swoje marzenie i pokryć akcją całe województwo – zapowiedział.
arwo