Lodówka znajduje się w sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Pomocy w Sulejowie, przy ulicy Targowej 20 i jest dostępna przez całą dobę. Urządzenia wraz z pierwszym wyposażeniem (pieczywo, serki, ciasto, kefir) dostarczyło Stowarzyszenie Chleba Naszego.
- Zamysł jest prosty. Kto ma za dużo jedzenia zostawia je w lodówce dla innych, którzy mają go mniej. Mogą to być produkty spożywcze firmowo zapakowane z obowiązującą jeszcze datą ważności - mówi dyrektor MOPS w Sulejowie, Agnieszka Sykus. Jak dodaje - w lodówce można też zostawić chleb, jeśli mamy go w nadmiarze, albo inne produkty. Jeśli mamy sałatkę czy bigos, to także możemy się tymi produktami podzielić, wystarczy zostawić je zapakowane do szczelnie zamkniętego słoika. Lodówka społeczna jest sposobem na zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia, ale także wsparciem dla tych, którym brakuje na zakup jedzenia. Z pozostawionych zapasów korzystają osoby potrzebujące - podkreśla Agnieszka Sykus.
PRODUKTY, KTÓRE MOŻNA UMIEŚCIĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ
- Produkty, które sam mógłbyś zjeść i chciałbyś dostać.
- Żywność, która jest świeża i nie przekroczyła terminu ważności do spożycia określonej na opakowaniu.
- Żywność, która przekroczyła datę minimalnej trwałości - „najlepiej spożyć przed", ale nie przekroczyła terminu przydatności do spożycia - „należy spożyć do"(określenie „należy spożyć do" wskazuje nam do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia).
- Produkty suche: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciastka itd. (wszystkie muszą być w nieuszkodzonych opakowaniach).
- Produkty w opakowaniach zamkniętych typu konserwy, słoiki, próżniowe itp.
- Sery, jogurty, twarogi w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.
- Zapakowane pieczywo i inne wyroby piekarnicze.
- Warzywa i owoce.
- Wyroby/przetwory własne, np. ciasto, zupa, starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem i datą przygotowania.
PRODUKTY, KTÓRYCH NIE NALEŻY UMIESZCZAĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ
- Produktów nadpsutych i przeterminowanych, wykazujących oznaki popsucia, mających nietypowy zapach, kolor lub wydęte wieczka.
- Produktów już napoczętych, np. otwartych puszek, słoików.
- Produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia - adnotacja „należy spożyć do".
- Surowych jaj oraz produktów na ich bazie, np. ciast z kremem, śmietaną, domowych majonezów lub produktów z innym podobnym nadzieniem podatnym na zepsucie.
- Surowego mięsa oraz produktów z niego przyrządzonych, np. tatar.
- Produktów wymagających głębokiego schłodzenia i mrożonek.
- Produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut.
- Produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady.
- Alkoholu i środków odurzających.
Inicjatywa powstała pod hasłem "Zostaw jeśli masz za dużo, weź jeśli potrzebujesz".