„Kneblowanie sądów – rozwód z Europą”. Przed sądem w Piotrkowie znów protestowali

Czwartek, 23 stycznia 2020164
„Kneblowanie sądów – rozwód z Europą” - pod takim hasłem odbywały się w całym kraju w czwartek wieczorem manifestacje w obronie wolności polskiego sądownictwa. Tak było również w Piotrkowie Trybunalskim.

Ładuję galerię...

Przed piotrkowskim sądem o godz. 18.00 zebrała się grupa osób, by – jak mówili – pokazać poparcie dla sędziów i niezależności polskiego sądownictwa. Na początek wszystkim zebranym odczytano apel Jarosława Płuciennika, polskiego kulturoznawcy, literaturoznawcy, historyka idei, kognitywisty, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Łódzkiego. „Sądy i prawo do sądu od wieków funkcjonują w cywilizacji Zachodu jako podstawa narodu. To nie wspólne celebrowanie świąt tworzy naród, naród tworzy jego sprawiedliwość, praworządność. Dzisiaj niszczone są podstawy praworządności, zaś przeciwników tego niszczenia nazywa się wrogami Polaków, tych „prawdziwych”, tych „właściwych”, którzy wybierali partię rządzącą” - to fragment listu prof. Płuciennika.


O to dlaczego przed sądem w Piotrkowie znów odbywa się manifestacja zapytaliśmy jej uczestników. - To wszystko, co dzieje się w Polsce niebawem doprowadzi do tego, że będziemy pariasem Europy, że będziemy na jej peryferiach – mówiła jedna z manifestujących Małgorzata Pingot. - Skończą się pieniądze dla rolników, którzy tak chętnie głosują na PiS. Skończą się pieniądze na inne przedsięwzięcia i… wyjdziemy z tej Unii, bo nie będą nas tam chcieli, bo nie przestrzegamy prawa, rząd próbuje zakneblować sędziów. Kto będzie następny? Nauczyciele, może prywatni przedsiębiorcy, lekarze. Mam nadzieję, że wybory prezydenckie wszystko zmienią. Myślę, że Andrzej Duda nie będzie już prezydentem, bo nie jest prezydentem wszystkich Polaków, niszczy Polskę, niszczy demokrację, jest kłamcą konstytucyjnym.


W zgromadzeniu przed sądem wziął również udział jeden z radnych Piotrkowa. - Jestem za trójpodziałem władzy, czyli Sejm, rząd i niezależne sądy - mówił Jan Dziemdziora. - A jak widzimy niezależność sądów jest zagrożona bardzo poważnie, dlatego jestem tu, by powiedzieć, że tak dalej być nie może. Wg mnie bez pomocy struktur europejskich daleko nie zajedziemy, bo aktualnie rządzący są butni i przekonani o własnej racji.

 

 

 

 

 

 

O co chodzi w wojnie o sądownictwo?


Przede wszystkim o nową Krajową Radę Sądownictwa, która zajmuje się powoływaniem sędziów i ich awansami, ale też ma prawo wskazać nowych sędziów do nowych izb Sądu Najwyższego - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Izby Dyscyplinarnej. KRS jest dla partii rządzącej niezwykle ważnym elementem reformy wymiaru sprawiedliwości, dlatego PiS za wszelką cenę próbuje utrzymać w tajemnicy listy poparcia do KRS. Opozycja i wielu prawników twierdzi tymczasem, że nowa KRS jest nielegalna, a to rodzi pytanie, czy wybrani przez nią sędziowie mogą wypełniać swoje obowiązki.


Przypomnijmy, że nową KRS powołano wiosną 2018 r., wcześniej przerwano kadencję poprzedniej Rady, dlatego wielu prawników twierdzi, że złamano w ten sposób Konstytucję RP, a co za tym idzie pod znakiem zapytania stanęła także legalność wyboru nowych sędziów KRS przez polityków.


Czym są „listy poparcia”, o których tyle się ostatnio mówi? Zgodnie z nowymi (wprowadzonymi przez Prawo i Sprawiedliwość) przepisami, każdy z sędziowskich kandydatów do KRS musiał uzbierać 25 głosów poparcia wśród innych sędziów lub 2 tys. głosów poparcia obywateli. Czternaścioro (z 15) sędziów przekazało marszałkowi Sejmu listy poparcia z głosami 25 swoich kolegów. Czy na pewno wszyscy uzbierali wymagane 25 głosów? - takie pytanie od miesięcy zadaje opozycja. Kolejne to, czy wśród popierających są osoby związane z Ministerstwem Sprawiedliwości. Opozycja od miesięcy żąda ujawnienia list, które wcześniej utajnił Sejm.


Zainteresował temat?

12

21


Zobacz również

reklama

Komentarze (164)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tak sobie pytam ~tak sobie pytam (Gość)24.01.2020 11:11

Skoro uchwał SN jak twierdzi minister Ziobro jest nieważna, a premier kieruje to coś nieważnego do TK to rozumiecie Polacy coś z tego narobionego chaosu ? Czy można np. skierować na badanie techniczne samochód, którego nie ma ?

84


no co to ~no co to (Gość)24.01.2020 12:48

nie dostałem odpowiedzi o co chodzi z tym ???
czyli sami nie rozumiecie ?????

50


gość ~gość (Gość)23.01.2020 22:30

Właśnie mam ukończone studia prawnicze i mam zamiar zaskarżyć sąd najwyższy bo łamie prawo i postawić ich pod trybunał stanu

2328


Cito ~Cito (Gość)24.01.2020 10:59

Czy Trybunał konstytucyjny jak jest obecnie PIS to działa sprawniej ? Poszukajcie sobie odpowiedzi o liczbie rozpatrywanych spraw wcześniej i obecnie i tyle w temacie o co chodzi w tej kolejnej awanturze.

56


proste ~proste (Gość)24.01.2020 10:50

To jest grzech pierworodny PIS. Najpierw ustalają prawo którego potem sami nie przestrzegają. Skoro ustalone zostało, że wymagana jest lista podpisów do KRS to czemu teraz ukrywają przed społeczeństwem te listy. Ujawnić i po problemie, a nie chodzić na wojnę z całą Europą.

66


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)23.01.2020 19:56

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w środę przekonywał senatorów do "ustawy represyjnej" wobec sędziów. - Myśmy zgłosili takich sędziów, którzy naszym zdaniem byli gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa - przyznał w Senacie. Co tu komentować nie chodzi o uisprawnienie sądów, a utworzenie pisowskiej KASTY na telefon , " jak działać?"! To przestał być nawet kabaret, szkoda,że pisowski wyborca to osobliwość jak wskazują sondarze i badania osoby niewykształcone, czyli nie rozumiejące sensu istnienia niezależnych i odpornych na wpływy sądów. Dlaczego w szkołach nie naucza się PODSTAW PRAWA, a pierze się dzieciom mózgi bajkami o świętych i wymysłach watykańskich!

1011


gość ~gość (Gość)24.01.2020 10:34

NIK nie może być ponad Prawem, nawet Sędzia.
Włączcie sobie Youtube i zobaczcie jak respektuje się prawo w stosunku do sędziów i adwokatów we Francji.
I tam nie ma kneblowania ust.
Na układy nie ma rady...

82


Giro ~Giro (Gość)23.01.2020 20:21

Art 61 Konstytucji i ustawa o dostępie do informacji publicznej jest w interesie obywateli. To dzięki niej mamy prawo dowiedzieć się co każda władza obojętnie na barwy polityczne czyni
( także z naszymi pieniędzmi ). Skoro NSA uznał że te listy poparcia do KRS są informacją publiczną to powinny zostać odtajnione. Czego więc władza się boi ?

1314


gość ~gość (Gość)24.01.2020 10:25

Niezależni Sędziowie wychodzą z siedziby PO, WIDOK BEZCENNY

124


.. ~.. (Gość)24.01.2020 09:57

Reforma jest konieczna, Nikt nie powinien być bezkarny zwłaszcza sędziowie.Na aplikacje wcześniej mogli dostawać się dzieci prawników.Kasta rosła w siłę.Dobrze że robią z tym porządek

122


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat