artykuł partnerski

Kłopoty ze snem

Piątek, 11 czerwca 2021
Kiedy należy martwić się bezsennością? Co może być jej przyczyną i jak sobie z nią radzić? - na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu koło Bełchatowa.
fot. pixabay.com / sferrario1968 fot. pixabay.com / sferrario1968

Jeśli zaburzenia snu pojawiają się częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a taki stan utrzymuje się dłużej niż miesiąc i ma negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, mamy do czynienia z bezsennością, która wymaga specjalistycznej pomocy. Według statystyk, problem bezsenności dotyczy ok. 20% populacji. Częstą przyczyną są choroby tarczycy, wahania hormonalne, metaboliczne, takie jak np. nadciśnienie i cukrzyca.

Nie należy lekceważyć długotrwałej bezsenności i wskazane jest zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który skieruje na badania laboratoryjne w celu wykluczenia dolegliwości somatycznych.

 

Bądźmy ostrożni w stosowaniu bez konsultacji z lekarzem różnego rodzaju leków nasennych, które powinny być zażywane tylko doraźnie. Szczególne niebezpieczeństwo nieprawidłowego używania takich leków dotyczy osób dotkniętych depresją i stanami lękowymi. Mogą one spowodować pogłębienie zaburzeń psychicznych. Jeżeli przyczyny somatyczne zostaną w czasie badań wykluczone, należy skorzystać z porady psychiatry.

 

Specjalista ustali przyczynę bezsenności (najczęściej tą pierwotną jest zwiększone napięcie nerwowe, przewlekły stres oraz zmęczenie fizyczne) i zaleci najskuteczniejsze w danym przypadku leczenie. W wielu przypadkach można pomóc pacjentom stosując niefarmakologiczne metody leczenia. Są nimi sprawdzone techniki psychoterapii, które uczą rozpoznawania swoich stanów, wyrażania ich i regulacji. Nowoczesne Kliniki, takie jak Wolmed, proponują też różne metody wspierające terapię behawioralno-poznawczą. Są nimi masaże, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Ponadto duży i pozytywny wpływ mają ćwiczenia fizyczne wykonywane najlepiej w plenerze, gdzie otacza nas spokój i nieoceniona przyroda. Przy zastosowaniu terapii i działań wspierających można skutecznie pozbyć się problemu męczącej nasz organizm bezsenności.

W przypadkach szczególnie trudnych stosuje się też leki. Dodatkowo wzmacniają proces leczenia i pomagają wyjść z problemu, który – chociaż zazwyczaj dotyczy ludzi starszych – obecnie coraz częściej dotyka też młode osoby.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat