Kilka tysięcy dzieci pojedzie "Kolorową Lokomotywą" Łódzkiego Domu Kultury

Środa, 07 maja 201415
We wtorek, 6 maja, w Łódzkim Domu Kultury, w obecności marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, wiceprezesa WFOŚiGW Andrzeja Czapli i dyrektora ŁDK Jacka Sokalskiego, zainaugurowano kolejną edycję projektu „Kolorowa Lokomotywa”.
Kilka tysięcy dzieci pojedzie

Umowy z ŁDK-iem podpisali dyrektorzy ośrodków kulturalnych z 42 gmin z 21 powiatów regionu łódzkiego. Wkrótce kolejne porozumienia podpisze 16 dużych miast regionu łódzkiego.

 

We wtorek, 6 maja, w Łódzkim Domu Kultury zainaugurowano tegoroczną edycję projektu ekologiczno-artystycznego, skierowanego do dzieci i młodzieży regionu łódzkiego, noszącego wdzięczne miano „Kolorowej Lokomotywy”. W obecności marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Andrzeja Czapli, przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Łódzkiego Anny Rabiegi, dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Ewy Wasik oraz dyrektora ŁDK Jacka Sokalskiego, porozumienia z łódzką instytucją podpisali dyrektorzy ośrodków kulturalnych z 42 gmin, z 21 powiatów regionu łódzkiego.

Tegoroczna edycja „Kolorowej lokomotywy” odbywa się pod hasłem „Poznaj małą łódzką ojczyznę”, jest podzielona na dwa etapy – pierwszy to akcja skierowana do wspomnianych 42 gmin, drugi etap, wzorem ubiegłorocznej edycji, to współpraca z dużymi miastami  regionu. W tym roku w „Kolorowej Lokomotywie” weźmie udział 16 miast, o dwa więcej niż w 2013 roku. Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Łódzkiego -  Witold Stępień. – 42 gminy spośród 177 województwa łódzkiego, ¼ regionu będzie uczestniczyć w tym projekcie i mam nadzieję, że do tego pociągu będzie dyrektor Sokalski przyczepiał nowe wagony i tę liczbę 177 będziemy mogli wkrótce zobaczyć na plakatach – mówił marszałek podczas wtorkowej inauguracji. – To wspaniała inicjatywa, która realizuje politykę integrowania regionu, łączenia poprzez kulturę, szukania wspólnych płaszczyzn. Świetnie, że zaczynamy od dzieci, że pokazujemy dzieciom, jakie łódzkie może być bogate, jeśli chodzi o przyrodę, ekologię, jakie jest piękne krajobrazowo, jakim jest wspaniałym środkiem kultury, (...) nie tylko o znaczeniu regionalnym, ale też krajowym. Chciałem pogratulować tym 42 gminom, ich włodarzom i tym, którzy organizują tam życie kulturalne, że weszli w ten projekt. To znaczy, że chcecie coś u siebie robić (…), że poprzez uczestnictwo w tym projekcie wspieracie swoje dzieciaki. Wierzę, że przy kolejnych takich projektach będzie się nam dobrze współpracowało, także z WFOŚiGW, który jest otwarty na różne formy edukacji ekologicznej. Wierzę, że mając tak dobrych animatorów kultury, jak pomysłodawcy „Kolorowej Lokomotywy” jesteśmy skazani na sukces. (…) Oby ta „Kolorowa Lokomotywa” pędziła i nabierała prędkości.

Wydarzeniu patronują i wspierają je także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Fundacja „Ocalić od zapomnienia”, Dom Papiernika oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Centrum Zarządzania Łódzkim Szlakiem Konnym. Projekt obejmuje warsztaty (aż 6 rodzajów, m.in. z tkaniny i koronki, z filcowania na mokro, z projektowania ubiorów i elementów scenografii z surowców odzyskanych, z odzyskiwania i produkcji papieru, teatralne), konkursy, projekcje filmowe, prelekcje, wycieczki. Łącznie odbędą się 252 warsztaty.
     
Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury, nie ukrywa, że najbardziej cieszy go tak szeroki zakres i oferta tegorocznej edycji: – W dalszym ciągu traktujemy ten projekt i tegoroczną edycję, jako pilotaż. Naszym marzeniem jest by trafić do wszystkich gmin województwa łódzkiego. Mamy, jak mówił marszałek Stępień, w województwie 177 gmin i warto byłoby do nich wszystkich tą lokomotywą dojechać. (…) Zależało mi bardzo, by dotrzeć do tych gmin położonych na obrzeżach województwa. Jesteśmy w powiecie wieruszowskim, zduńskim, oczywiście także w powiatach centralnych. Kontynuujemy tę kolejną edycję wakacyjno-jesienną we współpracy z powiatami i dużymi miastami. Dołączyło do nas Kutno, Zduńska Wola, zabiega o współpracę Łask. (...) Będzie to więc duże wydarzenie, bowiem 42 gminy i 16 miast daje nam liczbę 58 miejscowości, gmin, w których będziemy obecni. Chodzi nam przede wszystkim o to, by na co dzień docierać do dzieci, które nie mają łatwego kontaktu czy dostępu do kultury, czy to z racji ekonomicznej sytuacji gminy czy odległości. Nieczęsto się zdarza, by dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach na ASP czy na politechnice. To będzie dla nich bardzo wyjątkowe. Chcemy im zaszczepić, że warto zostać w łódzkim, tu podjąć dalsze kształcenie. Poprzez działania artystyczno-ekologiczne chcemy im pokazać ziemię łódzką w dobrych barwach.

Współautorką projektu jest Aleksandra Kaźmierczak z Łódzkiego Domu Kultury: – „Kolorowa Lokomotywa” jest jednym z elementów wieloletniego i wieloetapowego programu edukacji artystyczno-ekologicznej. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu WFOŚiGW udało nam się dotrzeć do kilku tysięcy dzieci. Współpartnerem w akcji był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. W tym roku wiosną rozpoczęliśmy kolejny etap, projekt „Poznaj małą łódzką ojczyznę”. To zadanie kierujemy do dzieci z mniejszych, uboższych miejscowości województwa łódzkiego. Dodatkowym celem, jaki sobie stawiamy w ramach tegorocznej edycji, jest zainteresowanie młodych ludzi z regionu łódzkiego tradycją i historią Łodzi. Ponadto projekt tym samym ma za zadanie przeciwdziałać depopulacji, migracji młodych ludzi z województwa łódzkiego do innych regionów w Polsce. Dąży również do wyrównania różnic w dostępie do edukacji i kultury.  

W tegorocznej edycji „Kolorowa Lokomotywa” zawita do takich miejscowości regionu, jak: Czarnocin, Aleksandrów (pow. piotrkowski), Gorzkowice, Lututów, Łubnice, Sokolniki, Buczek, Łask, Bolimów, Lipce Reymontowskie, Kowiesy, Dmosin, Jeżów, Dąbrówka Duża, Rogów, Mniszków, Sławno, Biała Rawska, Osjaków, Konopnica, Rzgów, Koluszki, Inowłódz, Ujazd, Czerniewice, Goszczanów, Klonowa, Złoczew, Świnice Warckie, Wielgomłyny, Przedbórz, Nieborów, Kiernozia, Szczerców, Zdzieszulice Dolne, Beldno, Nowe Ostrowy, Ksawerów, Zapolice, Rząśnia, Pęczniew.

Wśród miast na szlaku „Kolorowej Lokomotywy” znajdą się: Łódź, Piotrków Trybunalski, Łowicz, Wieluń, Opoczno, Radomsko, Sieradz, Bełchatów, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Zelów, Skierniewice,  Zduńska Wola, Kutno, Łask oraz gmina Mniszków.

Agawa

Foto: materiały ŁDK


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

oglądaqjący ~oglądaqjący (Gość)08.05.2014 14:00

A Czapla się cieszy , znowu na prezydenta tylko z innej listy , hura .

20


optymistka ~optymistka (Gość)08.05.2014 13:43

Tyle nazwisk przy projekcie. One nic nie znaczą dla Świata. Znikną w dole śmieci w lesie k/ Bieliny gm. Ujazd. Od kilku lat jest tam gnijąco i cuchnąco. Świat Was nigdy nie pozna. Do diabła z Waszą ekologią.

20


ja ~ja (Gość)08.05.2014 07:32

A warto chocby wspomnieć, że dziewczynka ze zdjęcia wygrała konkurs na piosenkę towarzyszącą tej akcji i jest z Piotrkowa właśnie (dokładnie-mieszka teraz pod Piotrk.).W końcu to piotrkowski portal i chyba dobrze byłoby podkreślac sukcesy "swoich".

20


luzik luzikranga07.05.2014 21:19

"97300" napisał(a):
Synem prezydenta


A wiesz, z seniorem rozmawiałem parę razy i było całkiem sensownnie ...

21


97-300 97-300ranga07.05.2014 20:39

"luzik" napisał(a):
wie pan, ja jestem doradcą ministra ...

Synem prezydenta,wiecie,rozumiecie.

13


luzik luzikranga07.05.2014 20:24

"97300" napisał(a):
ha,ha,ha,ha,ha,ha.


No i tu się z tobą (raczej) zgadzam. Tylko co począć jeśli człowiek prawie każdą rozmowę zaczyna: wie pan, ja jestem doradcą ministra ...

33


97-300 97-300ranga07.05.2014 20:20

"luzik" napisał(a):
Gdyby Pan Dyrektor - Doradca Ministra

Ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,.....ha,ha,ha,ha,ha.....ha,ha,ha,ha,ha,ha.

14


mok ~mok (Gość)07.05.2014 20:17

Jak to dobrze że już tu nie powróci.

03


97-300 97-300ranga07.05.2014 20:14

Jak nie potrafisz to nie pchaj się na afisz.

14


animator ~animator (Gość)07.05.2014 16:13

Ile środków zewnętrznych na działalność MOK pozyskała Elżbieta Łągwa Szelągowska? Dlaczego w Piotrkowie nie ma takich programów? Gdy Sokalski był dyrektorem MOK organizował wiele takich akcji w rodzinnym mieście

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat