Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku - taką informację ogłosił papież Franciszek w poniedziałek (30 września) w Watykanie. Papież już w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że przychyli się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej wiosną, a nie zimą, jak początkowo planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się do Watykanu.
Przypomnijmy, Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym w 2011 roku. Wówczas podczas beatyfikacji w Watykanie nie zabrakło piotrkowian. Po niespełna dwóch latach papież Polak zostanie kanonizowany i to w rekordowo krótkim czasie, bo dziewięć lat po śmierci. Podczas kanonizacji nie może oczywiście zabraknąć wiernych z Piotrkowa.
Już dziś biura podróży przedstawiają różnorodną ofertę wyjazdów na kanonizację. 5 dni, 1200 zł od osoby, w programie m.in. udział w uroczystościach kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II według programu ustalonego przez Stolicę Apostolską, zwiedzanie Rzymu i Padwy. Są też oferty 8-dniowe za 1790 zł od osoby. W programie zwiedzane Wenecji, Rzymu, Watykanu, Monte Cassino, Loreto, Padwy, Asyżu, Tarvisio. Wyjazdy z Warszawy, Częstochowy, Katowic i z Piotrkowa Trybunalskiego.
- Oczywiście, że jedziemy - mówi ksiądz Ireneusz Bochyński, rektor kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie. To wierni pierwsi przychodzili do księdza z pytaniem, czy będzie taki wyjazd. Zapisów jeszcze nie uruchomiono, a informacja na ten temat ma się pojawić ok. stycznia-lutego na stronie internetowej kościoła. - Wyjazd prawdopodobnie zostanie zorganizowany w formule 48-godzinnej. Pojedziemy na samą kanonizację, zaraz po uroczystościach wrócimy, nocleg w drodze - mówi ksiądz Ireneusz, który wyjazd na kanonizację organizuje wspólnie z księdzem Tomaszem Estkowskim z piotrkowskiej Fary.
Z kolei w parafii błogosławionego Jana Pawła II przy ul. Modrzewskiego w Piotrkowie zostanie zorganizowana uroczysta msza święta w łączności z Rzymem. - Jeśli się uda, to uroczystości w Watykanie będą transmitowane na telebimie przed piotrkowską kaplicą dla tych, którzy z nami nie pojadą - mówi ksiądz Tomasz Bartczak, proboszcz. - Co do samego wyjazdu? Będzie krótki, w konkretnym celu po to, aby zaoszczędzić czas i zminimalizować koszty.
Ksiądz Tomasz namierzył już potencjalne biuro podróży, które zorganizuje wyjazd dla parafian. - Myślę, że pojedziemy jednym autokarem, chociaż zobaczymy, bo może będzie więcej chętnych – dodaje. Więcej konkretów już wkrótce pojawi się na stronie internetowej parafii oraz na fan page'u na Facebooku.
Wiernych w kościele Jana Pawła II przybywa. Przybywa też tych, którzy polubili stronę parafii na Facebooku, już teraz jest ich 230, co z pewnością nie dziwi tych, którzy mieli okazję poznać proboszcza najmłodszej w mieście parafii. - To trudny czas dla Kościoła i dla człowieka. Po to istniejemy, żeby dawać nadzieję, żeby ludziom żyło się jednak łatwiej - mówi.
Piotrkowska parafia Jana Pawła II jest jedną z pierwszych w Polsce noszących imię papieża Polaka. Kaplica przy Modrzewskiego przyjechała do Piotrkowa w 2011 roku, 29 kwietnia została poświęcona. Od kilku tygodni trwa budowa kościoła nowej parafii. 4 maja 2013 roku, czyli tydzień po kanonizacji, w parafii zorganizowane zostanie uroczyste dziękczynienie z udziałem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego. Tego dnia poświęcone zostaną fundamenty kościoła.
W mieście nie tylko parafia przypomina nam o Janie Pawle II. Mamy przecież park, który od lat nosi jego imię, mamy też pomnik, gdzie wierni gromadzą się w kolejne rocznice śmierci papieża. Mamy też relikwie. W 2012 roku ampułkę z krwią papieża przekazał parafii kardynał Stanisław Dziwisz. Wcześniej ampułki z krwią ojca świętego trafiły też do klasztoru Bernardynów.
Póki co żadna ulica, aleja czy plac w Piotrkowie nie nosi imienia Jana Pawła. To ma jednak szansę się zmienić, bowiem w prowadzonym przez Referat Geodezji Kartografii i Katastru Urzędu Miasta rejestrze proponowanych nazw ulic i placów jest umieszczona nazwa „Aleja Jana Pawła II” dla obwodnicy N-S. Propozycja zgłoszona została przez Komitet Prawa i Sprawiedliwości dla Miasta i Powiatu Piotrków Trybunalski już w 2005 roku. Może okazją, by nazwę wreszcie wykorzystać będzie właśnie kanonizacja.
Wydaje się, że szczególnie papieskim jest Bełchatów. W październiku 2012 roku jego patronem został Jan Paweł II – honorowy obywatel tego miasta. Dekret w tej sprawie podpisał Benedykt XVI. Również w październiku w Bełchatowie stanął kolejny pomnik Jana Pawła II. Popiersie papieża Polaka stanęło na terenie skweru w pobliżu parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary, a sam skwer nosił imię błogosławionego Jana Pawła II. Nie zapominajmy, że to samo imię nosi również bełchatowski szpital wojewódzki.
Aleksandra Stańczyk
- To był historyczny dzień niepodległości w gminie Sulejów
- Anna Milczanowska nowym prezesem okręgu piotrkowskiego PIS
- Burmistrz Sulejowa podsumowuje i planuje
- Weź udział w konkursie, dostań dodatkowe punkty
- Kataryniarz Jan i DeLorean DMC-12 w Rynku Trybunalskim. Wyjątkowe wydarzenie w sercu piotrkowskiej Starówki
- Wypadek w Kamockiej Woli
- Niepodległa w Wolborzu
- Groźny wypadek na skrzyżowaniu Słowackiego i Concordii. 2 osoby zostały ranne. Droga była zablokowana
- Autostrada A1 zamknięta - tak pokazują mapy Google