Jakie prawa i jakie obowiązki mają lokatorzy

Piątek, 11 kwietnia 20144
Najlepiej mieć same prawa, ale są także obowiązki. Tak jest wszędzie. Także w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.
fot. archiwum/ J. Kaczmarekfot. archiwum/ J. Kaczmarek

O prawach i obowiązkach lokatorów, ale także administratorów rozmawiano w radiowym "Maglu". Niejako tradycyjnie nie zabrakło głosów na „nie”, akurat w tym przypadku dotyczących postawy spółdzielni i administratorów. Ale były i pochwały. Np. pod adresem Spółdzielni im. J. Słowackiego.

O prawach i obowiązkach lokatorów mówił też miejski rzecznik konsumentów Bartłomiej Krasiński. - W pierwszej kolejności musimy ustalić w jakich zasobach lokator mieszka ponieważ od tego zależy jakie prawa i jakie obowiązki dotyczą lokatora.

Prawa i obowiązki lokatorów zamieszkujących w zasobach spółdzielni mieszkaniowych są uregulowane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Należy pamiętać, że każda spółdzielnia posiada swój statut oraz uchwały podejmowane przez organy spółdzielni. Statut i uchwały są aktami prawa wewnętrznego obowiązującymi spółdzielnię i lokatorów mieszkających w jej zasobach. Różne mogą być prawa i obowiązki lokatorów mieszkających w zasobach tej samej spółdzielni. Różnice mogą wynikać z różnych tytułów prawnych do lokalu. W przypadku spółdzielni możemy mieć do czynienia z lokatorskim prawem do lokalu, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu i z wyodrębnioną własnością lokalu.

Rzecznik wyjaśniał też, że w określonych sytuacjach lokatorzy, którzy wyodrębnili własność lokalu mogą utworzyć wspólnotę mieszkaniową i odłączyć się od spółdzielni. - Wspólnoty mieszkaniowe są coraz częściej spotykane w zasobach, którymi zarządzają TBS-y. Wynika to z faktu, że w zasobach tych ostatnich nie ma możliwości ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jedyną formą uzyskania własności lokalu jest wyodrębnienie własności. Jednak nie każdy lokal znajdujący się w zasobach TBS-u można wykupić, czyli wyodrębnić własność lokalu.


B. Krasiński przypomniał, że osoby, które są członkami wspólnot mieszkaniowych i są właścicielami loki mają prawo decydowania np. o stawkach opłat na fundusz remontowy i o przeznaczeniu zgromadzonych środków na konkretne remonty lub modernizacje.

- Do lokatorów wynajmujących mieszkanie od osób fizycznych zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego a w niektórych sprawach również ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - kończy rzecznik.


Prawo prawem, a rzeczywistość rzeczywistością. To akurat wiemy chyba wszyscy. A jeśli ktoś chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami w tej materii, to prosimy bardzo. Jak zwykle w komentarzach.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

czytający ~czytający (Gość)13.04.2014 21:27

pozdrowienia dla tych co są w pozycji oczekujących i siedzą z podkulonymi... tj. nie odzywają się. Możecie czekać do...

10


broda ~broda (Gość)12.04.2014 17:03

http://wyborcza.pl/1,97654,12673277,Zmiany_w_czynszowkach.html
http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,15784906,Radni__Zarabiasz__Wyprowadz_sie_z_komunalnego_na_swoje_.html
A jak będzie w PT - gdzie czynsz w mieszkaniach komunalnych już jest większy od spółdzielczych? Jak widać PO przyjmuje po woli zasadę "nasze kamienice - wasze ulice".
PS.
Gdy w prasie pojawia się mama Madzi, po cichu drugimi drzwiami wprowadza się kontrowersyjne ustawy. Temat po 2 latach zostaje odgrzany.

Komentarz był edytowany przez autora: 12.04.2014 17:06

00


czytający ~czytający (Gość)11.04.2014 14:43

"mieszkaniec" napisał(a):
~mieszkaniec (Gość)
2 godziny temu, 12:15
A czy nasze komentarze coś zmienią? Każdy wie jak jest.


brutalna prawda jest pokazana przez tego forumowicza - jesienią trzeba wybrać inną ekipę a obecnych puścić przodem

30


mieszkaniec ~mieszkaniec (Gość)11.04.2014 12:15

A czy nasze komentarze coś zmienią? Każdy wie jak jest.
Ustawa o ochronie praw lokatorów:
art. 4
1. Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy.
2. Gmina, na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie, zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach.
2a. W przypadku wykonywania przez komornika obowiązku opróżnienia lokalu, o którym mowa w art. 1046 § 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.), gmina wskazuje tymczasowe pomieszczenie albo noclegownię, schronisko lub inną placówkę zapewniającą miejsca noclegowe, chyba że pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia wskazał wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia.
3. Gmina wykonuje zadania, o których mowa w ust. 1 i 2, wykorzystując mieszkaniowy zasób gminy lub w inny sposób.
4. Gminy mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na zadania, o których mowa w ust. 1 i 2.
Jak wygląda realizacja tego zadania własnego gminy w Piotrkowie Tryb. mówił na antenie strefy FM jeden ze stałych słuchaczy. Na lokal socjalny czeka się w Piotrkowie ok. 10 lat. Co roku prezydent miasta podpisuje z uprawnionymi z listy średnio 40 umów na lokal socjalny. Na liście znajduje się około 500 rodzin. Przyjmując, że w rodzinie jest 3-4 osoby to osób oczekujących jest nie 500 a 1.500. Jak długo zatem trzeba czekać na lokal socjalny? Gdyby nasi mieszkańcy mieli stałą pracę nie czekali by na socjalne tylko zaciągaliby kredyty mieszkaniowe i kupowali mieszkania. Prezydent Chojniak nie myśli jak pomóc tym najbiedniejszym tylko aportem przekazuje działki dla TBS-u a ten buduje własne zasoby. I tak przy ul. Zamurowej chwali się prezydent nowy budynkiem lecz warunkiem żeby tam zamieszkać jest wpłacenie kaucji w wysokości 10-cio krotnego czynszu i przekazanie dotychczasowego mieszkania zarządcy w stanie do użytku bez konieczności remontu. TBS buduje też mieszkania przy ul. Wojska Polskiego 133 gdzie na Dzień dobry trzeba wpłacić ok. 40 tys. zł, zanim rozpocznie się budowa. A później płacić czynsz który wynosi ok. 12 zł/m2 oraz za ogrzewanie na gaz.
Taka polityka mieszkaniowa do niczego nie prowadzi. Są to mieszkania dla tych co maja pieniądze i dobrą prace. Biedni czekają zatem latami na lokal socjalny i albo się kiedyś doczekają albo i nie. Nie ma pracy i nie mam mieszkań. Jak żyć może powie nam pan prezydent Chojniak i grupa radnych trzymająca władzę w Piotrkowie? Ja osobiście zaczekam do wyborów samorządowych i może tym razem moje marzenie się spełni, że mimo wygranej prezydent Chojniak (o ile wygra wybory) nie będzie miał poparcia w radzie miasta. Zapomniał wół jak cielęciem był. Najgorzej jest w samorządzie gdzie jak nauczyciel TPS zostaje prezydentem miasta a lekarz pulmunolog przewodniczącym rady miasta. Sami "fachofcy"

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat