Advertisement
artykuł sponsorowany

Jak powinno wyglądać żywienie osób starszych?

Piątek, 21 maja 2021
Niewątpliwie podeszły wiek jest jednym z najtrudniejszych okresów w naszym życiu. Często padamy ofiarą rozmaitych chorób i dolegliwości, z którymi nasz organizm nie radzi sobie już tak dobrze. Do tego dochodzą problemy z uzębieniem i coraz mniejsza sprawność fizyczna. Aby jak najdłużej zachować w miarę dobre samopoczucie, nie wolno zapominać o odpowiednim żywieniu. Opiekunki osób starszych powinny wiedzieć, jak powinien odżywać się ich podopieczny.
Jak powinno wyglądać żywienie osób starszych?

Najważniejsze zalecenia żywieniowe dla osób starszych

 

Generalnie dieta osoby starszej nie powinna zbytnio odbiegać od diety przeciętnego, zdrowego dorosłego człowieka. Ustalając plan żywienia, warto bazować na piramidzie zdrowego żywienia. Koniecznie trzeba dbać o właściwe nawodnienie, co w przypadku osób starszych niejednokrotnie jest największym wyzwaniem. Wraz z wiekiem spada bowiem pragnienie. W efekcie osoba starsza, której nie podsuwa się płynów może bardzo szybko się odwodnić. Ilość płynów, które należy wypić w ciągu dnia to minimum dwa litry. Istotną część diety powinny stanowić warzywa i owoce, a także produkty zbożowe. Nie można zapominać o produktach mlecznych oraz rybie i mięsie. Komponując dietę dla seniora, warto bazować na diecie śródziemnomorskiej, która uważana jest za jedną z najzdrowszych,  

 

Dieta dopasowana do stanu uzębienia

 

Wielu seniorów nie ma już własnych zębów. Proteza nie zawsze spełnia dobrze swoją rolę. Może być źle dobrana, a senior może nie chcieć jej używać. Dlatego tak ważne jest, aby komponując dietę oraz ustalając konsystencję posiłków, pamiętając o kondycji zębów podopiecznego. Błędem popełnianym przez wiele osób starszych jest eliminowanie z diety tego, co twarde. I tak znikają z niej orzechy, twarde warzywa, a nawet niektóre rodzaje mięs. W efekcie dieta staje się dużo bardziej uboga, nie zawiera produktów, które są niezwykle zdrowe. Na szczęście dzisiaj można sobie z tym poradzić. Z warzyw można przygotowywać pyszne koktajle bądź puree. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do nich również orzechy czy ziarna, tworząc tym samym pełnowartościowy, zdrowy, sycący posiłek. Sprawdzają się również różne galaretki, kisiele i budynie. Warto jednak nie iść na łatwiznę, sięgając po gotowe proszki, ale przygotować je samodzielnie z soków i przecierów owocowych. Jeśli surówki, to drobno starte. Jeśli mięso, to na przykład w formie pulpecików.  

 

Ile posiłków w ciągu dnia?

 

W tym względzie seniorzy nie różnią się od osób dorosłych w wieku chociażby średnim. Zgodnie z zaleceniami dietetyków w ciągu dnia należy spożywać cztery – pięć posiłków, których objętość nie powinna być zbyt duża. Ważna jest regularność. Warto przy tym pamiętać, że problemem wielu seniorów jest cukrzyca. W związku z tym długie przerwy między posiłkami absolutnie nie są wskazane.  

 

Atmosfera wokół jedzenia

 

Warto pamiętać, że w przypadku osób starszych duże znaczenie ma również atmosfera wokół jedzenia. W starszym wieku często zmienia się smak, do tego dochodzą wahania nastroju związane z pogarszającą się kondycją. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że osoby w podeszłym wieku często nie mają apetytu. Sposobem na to jest odpowiednia atmosfera wokół jedzenia. Warto zadbać o to, aby osoby starsze nie jadły same. Towarzystwo sprawia, że posiłki smakują im o wiele bardziej, spożywają je dużo chętniej. Żywienie osób starszych pod pewnymi względami nie różni się od diety przeciętnej osoby dorosłej. Warto jednak pamiętać, że w podeszłym wieku pojawiają się problemy  i trudności, z którymi osoby młodsze nie muszą się borykać. Dlatego posiłki zawsze powinny być przygotowywane indywidualnie.

 

Dowiedz się więcej ze strony ATERIMA MEDhttps://www.aterima-med.pl/


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat