Advertisement

Jak poruszać się hulajnogami elektrycznymi?

ePiotrkow Poniedziałek, 16 maja 202221035
Hulajnogi elektryczne stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne, zwłaszcza w miastach. Zyskały nawet skróconą nazwę – „e-hulajnogi”. Warto więc przypomnieć, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.
fot. archiwum ePiotrkow.pl fot. archiwum ePiotrkow.pl

Ważne, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach  korzystały  z właściwych części drogi.

Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h - mówią policjanci z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Korzystani z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. 

Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu - zaznaczają.

 

Funkcjonariusze zaznaczają także, że kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, więc tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo.

Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami - podkreślają.


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

warto ~warto (Gość)17.05.2022 10:21

Warto również zapoznać się z regulaminem odnośnie pozostawiania hulajnogi po jej użytkowaniu

20


Brajanek ~Brajanek (Gość)16.05.2022 13:26

Mam droga hulajnogę na własność kupiona za gotówkę i się tym nie chwalę.

24


Życzliwy ~Życzliwy (Gość)16.05.2022 22:42

Trzeba uważać, żeby nie wpaść hulajnogą w studzienkę kanalizacyjną.

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat