Budowa domu jednorodzinnego — samodzielnie czy z kompleksowym wsparciem?
Trwać budowa domu może bardzo długo. Z pewnością znasz przykłady inwestycji, które ciągnęły się latami, ale i takich, które zakończono w ciągu kilku miesięcy. Od czego to zależy? W końcu murowanie ścian trwa w każdym z tych przypadków równie długo. Problemów i wyzwań przy budowie domu jest jednak mnóstwo i warto na początku zdać sobie z nich sprawę, szczególnie jeśli decydujesz się na samodzielne prowadzenie tej inwestycji.
Masz oczywiście do wyboru możliwość współpracy z ekipą, która przygotowuje projekt pod klucz, a więc przejmuje na siebie nie pojedynczy odcinek, np. budowy fundamentów i ścian, ale wszystkie działania niezbędne do postawienia domu. To bardzo odciążające inwestora rozwiązanie, ponieważ nie musi on koordynować współpracy między poszczególnymi ekipami, martwić się o braki materiałów budowlanych i wiele innych zadań. To znacznie oczywiście przyspiesza realizacje inwestycji, natomiast jest bardziej kosztowne.
Jak długo trwa budowa domu? Czy można ją przyspieszyć?
Budowa domu może potrwać 4 miesiące, pół roku, może to być jednak nawet rok, a nie brakuje inwestycji, których realizacja twa lata. Całkowity czas budowy domu jest w dużej mierze uzależniony od dobrze skonstruowanego harmonogramu, zgrania odpowiednich specjalistów, ich profesjonalizmu, odpowiedzialnego podejścia, a także twojego zaangażowania kontroli i oczywiście środków finansowych. Najdłużej trwa najczęściej wykończenie domu.
Wiele cennych wskazówek możesz znaleźć m.in. na budujemy.pl. Tutaj możesz także szukać fachowców do współpracy. Z pewnością budowę możesz przyspieszyć dzięki:
- dobrze rozłożonemu harmonogramowi prac,
- zgraniu wszystkich ekip i wyborze doświadczonych fachowców, którzy jak mówią, że zrobią coś w tydzień, to po 7 dniach możesz się spodziewać efektów,
- zapewnienia odpowiednio wcześniej wszystkich materiałów budowlanych — obecnie na wiele rzeczy długo się czeka; im szybciej je zamówisz i dostawę zgrasz z harmonogramem, tym sprawniej będą przebiegać pracę,
- regularną kontrolę prac — im częściej będziesz się pojawiać na budowie, tym mniejsze ryzyko, że zastaniesz na niej nieprzyjemną niespodziankę.
Budowa domu — etapy i zagrożenia
Zanim zaczniesz budowę domu, musisz przejść przez wszystkie niezbędne formalności. Jeśli nie dysponujesz działką, już samo jej znalezienie, wynegocjowanie ceny i dopełnienie wszystkich formalności może zająć niemało czasu. Potem koniecznie trzeba pamiętać o wystąpieniu o niezbędne pozwolenia, stworzeniu projektu dostosowanego do warunków zabudowy. Na tym etapie rząd dla domów do 70 metrów kwadratowych wprowadził znaczne uproszenie całej procedury, ale przy większych inwestycjach formalności nie brakuje. Dopiero kiedy przejdziesz to wszystko, możesz planować, ile zajmie wybudowanie domu. Wyróżnia się następujące etapy:
- Etap zerowy — prace ziemne, stawianie fundamentów, piwnic, garażu podziemnego. Ten etap najszybciej zrealizujesz w 2 tygodnie, natomiast jeśli nie będą ci sprzyjać warunki pogodowe, może to potrwać nawet miesiąc.
- Kolejny etap to stan surowy otwarty — wykonuje się ściany, stropy, schody, układa więźbę dachową; tutaj rozstrzał czasowy jest jeszcze większy: od 2 tygodni do nawet 4 miesięcy.
- Przejście do stanu surowego zamkniętego to kolejny etap prac: wstawienie stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachu, postawienie ścian działowych. Te prace zajmują do 5 tygodni.
- Ostatnim etap to prace wykończeniowe — tutaj bardzo często dominująca role odgrywają fundusze, które pozwalają na realizację mniej lub bardziej wymagających pomysłów. Etap ten może trwać do 7-12 tygodni.