Pisaliśmy wówczas o koalicji PO-SLD-Nowoczesna, która wystawi wspólne listy do piotrkowskiej Rady Miasta. Zasugerowaliśmy również, że do tej trójki mogą dołączyć przedstawiciele takich stowarzyszeń jak „Pokolenie Idea” czy „21”.
Na reakcję tej pierwszej organizacji czekaliśmy prawie trzy tygodnie. W przesłanym mediom oświadczeniu czytamy m.in.:
(…) W lokalnej prasie pojawiły się nieoficjalne informacje, że przedstawiciele Stowarzyszenia Pokolenie IDEA znajdą się na listach wyborczych jednego z komitetów - koalicji wyborczej.
Zarząd Stowarzyszenia podjął decyzję, iż nasi członkowie nie będą ubiegać się o mandaty podczas tegorocznych wyborów. Pokolenie IDEA, jeśli już miałoby się starać się o wejście do samorządu, to wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi, ruchami miejskimi oraz działaczami społecznymi, ale tylko i wyłącznie z lokalnego komitetu obywatelskiego.
(…)
Pytani jesteśmy czy jeśli przyłączą się do nas inne organizacje pozarządowe, ruchy obywatelskie, działacze społeczni, aktywni ludzie w swoich środowiskach, czy zdecydujemy się na stworzenie swojej bezpartyjnej inicjatywy wyborczej na czele z liderem? Jeśli połączą nas wspólne cele poważnie zastanowimy się nad takimi krokami.
Oczywiście nie widzimy zupełnie niczego złego w powoływaniu komitetów partyjnych. Temu właśnie służy demokracja, a obywatele, dzięki temu będą mieli wolny wybór. Kierujemy się natomiast apolitycznością, którą mamy zapisaną w statucie stowarzyszenia. Poza tym partie polityczne nie traktują stowarzyszeń czy fundacji jako równych sobie partnerów? których głowy w dyskusjach powinny ważyć tyle samo.
Za kandydatów, którym realnie zależy na mieszkańcach trzymamy kciuki i życzymy powodzenie ☺ (...)
Maria Malczyk, Dawid Ciżewski
zarząd Stowarzyszenia Pokolenie IDEA