Złoto i srebro dla piotrkowskich liceów
Złota tarcza "Perspektyw" to symboliczne odznaczenie dla najlepszych szkół średnich w Polsce. Jeśli chodzi o licea, na 9. miejscu w województwie łódzkim znalazło się I LO w Piotrkowie Trybunalskim. Tym samym popularny "Chrobry" znalazł się w prestiżowym gronie piętnastu uhonorowanych najwyższym wyróżnieniem placówek na ziemi łódzkiej.
Dużą satysfakcję mogą czuć także przedstawiciele III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Ta piotrkowska szkoła uplasowała się na 19. pozycji, a to oznacza, że zasłużyła na srebrną tarczę portalu "Perspektywy".
Wśród liceów z Piotrkowa Trybunalskiego miejsce w zestawieniu zagwarantowało sobie też II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, które znalazło się na 58. lokacie.
Najlepsze w tej kategorii w Łódzkiem okazało się I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.
Wolbórz z brązem
Wśród techników, które działają na ziemi piotrkowskiej najkorzystniej w rankingu wypadł Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Wolborzu, który dzięki 28. miejscu w województwie łódzkim zdobył brązową tarczę "Perspektyw". W codziennej nauce uczniowie mogą tu korzystać z warsztatu szkoleniowo-produkcyjnego, a nawet stajni.
Nieco niżej w zestawieniu sklasyfikowane zostały zawodowe szkoły średnie z Piotrkowa Trybunalskiego. 48. lokata przypadła Technikum Menedżersko-Usługowemu (ZSP nr 6), a 51. pozycję zajęło Techniku Ekonomiczno-Handlowe (ZSP nr 5). Ranking wskazuje ponadto, że na 62. miejsce zasłużyło Technikum Kształtowania Środowiska (ZSPiPO-W nr 3), a na 64. lokatę Technikum Budowy Maszyn im. Powstańców Śląskich (ZSP nr 2).
Najlepsze w tej kategorii w Łódzkiem okazało się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.
Metodologia
Ranking szkół średnich portalu "Perspektywy" uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2021 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. W przypadku techników uwzględniono także wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.