Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba najpierw taki pagórek zlokalizować. Znajduje się on we wschodniej części miasta, a konkretnie na ul. Krzywej. Nie jest to najbardziej znana ulica w mieście, więc podpowiemy, że jest to jedna z dróg prowadzących w okolice piotrkowskich cmentarzy, i jest ulicą równoległą do Wiejskiej oraz Jerozolimskiej.
A dlaczego tak mówi się na to miejsce? Każdy, kto choć trochę zna historię Polski na pewno pomyśli o XVII wieku i potopie szwedzkim. I oczywiście się nie pomyli.
Dziś niełatwo w to uwierzyć, bo jest sporo bujnej roślinności i pojawiły się zabudowania, ale stąd świetnie widać panoramę całego miasta - wskazuje Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie. - Na pewno świetnie tę panoramę było widać w XVII wieku, kiedy Karol Gustaw z Bernhardem Mullerem zajmowali się oblężeniem Piotrkowa. Najprawdopodobniej stanęli właśnie w tym miejscu i stąd dowodzili atakiem - dodaje.
Szwedzi związali się z tym miejscem także w inny sposób. Postanowiono, że właśnie w tym miejscu będą grzebać swoich poległych żołnierzy.
Kiedy miasto było odzyskiwane przez Polaków, to zabitych Szwedów chowano także w tym miejscu. W tym miejscu pamięci postawiono kapliczkę. Oczywiście katolicką, ale ma ona swoje ludowe wytłumaczenie. Traktowano ją jako takie zabezpieczenie cmentarza kacerzy i heretyków, którzy mieli straszyć katolików. Ona miała chronić przed wpływami złych duchów protestanckich na katolickich mieszkańców. Tak głosi wieść ludowa, ale najprawdopodobniej był tu oznaczony fragment protestanckiego. Z biegiem czasu, gdy protestantów w mieście było mniej, ten krzyż protestancki zamienił się w kapliczkę katolicką - tłumaczy Błażej Cecota.
Kapliczka stoi do dziś, choć znajduje się na terenie prywatnej nieruchomości. Jest budowlą dość okazałą i różnie się od swoje pierwotnego wyglądu, ponieważ przebudowywano ją w XIX wieku.
O wyjątkowych postaciach w historii Piotrkowa, niezwykłych miejscach i ciekawostkach związanych z grodem trybunalskim możecie posłuchać w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która emitowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 na antenie radia Strefa FM. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji wysłuchać tych audycji, to można je znaleźć także w formie podcastów na stronie strefa.fm - TUTAJ.