Tym artykułem połączonym z konkursem rozpoczyna się cykl traktujący o współczesnej dziedzinie techniki, jaką jest informatyka, proponując trochę inne podejście niż wiedza otrzymywana na typowych lekcjach tego przedmiotu w szkole.
W szkołach uczą nas „informatyki” czyli rysujemy w „paincie”, piszemy w „wordzie”. Uczą korzystać z określonych, gotowych narzędzi. Równie dobrze można by skończyć kurs stenotypistki. Aby poznać rzecz, należy poznać jej naturę.
Komputery otaczają nas wszędzie i nie ma w tym zdaniu przesady. Mikroprocesory sterują pracą podzespołów pojazdów, śledzą ruch twojego palca na smartfonie czy tablecie, kontrolują pracę większości urządzeń domowego użytku.
Zasada jest prosta. Dane wejściowe (ruch myszy, sygnał z panelu dotykowego, znaki z klawiatury, dźwięk, obraz, poziom napięcia z czujnika itp.) po przetworzeniu na sygnał cyfrowy zostają wczytane do pamięci mikrokomputera, a odpowiedni program, korzystając z mocy obliczeniowej procesora, dokonuje wygenerowania oczekiwanych przez programistę danych wyjściowych do modułu wykonawczego – czy to w formie prostego wydruku na drukarkę obliczonej formuły w arkuszu kalkulacyjnym czy np. poprzez zestaw sygnałów wyjściowych sterujących mechanizmem wtrysków paliwa do silnika.
To proste przykłady.
Niezależnie od tego czy mówimy o programie mikrokontrolera sterującego pracą pieca, czy złożonym oprogramowaniu obsługującym rozproszony system sieci społecznościowej, dla każdego z nich podstawą powstania był algorytm, czyli zestaw ścieżek wyboru prowadzących do rozwiązania określonego problemu i uzyskania oczekiwanego wyniku.
Przygotowany algorytm jest przez programistów zamieniany na kod zrozumiały dla danego typu systemu komputerowego. Od jego jakości będzie zależał nie tylko prawidłowy wynik, ale szybkość jego uzyskania.
Dzisiejsze zadanie jest dość proste.
Opiszcie za pomocą algorytmu (listy kroków) proces gotowania jajek na miękko. Zróbcie to jak najbardziej szczegółowo (tzn. biorąc pod uwagę, czy produkt jest dostępny, czy trzeba po niego iść do sklepu, czy mamy odpowiednie naczynie, itp. itd.). Pamiętajcie, że dobrze oszacowany algorytm zawsze przyniesie nam oczekiwany wynik niezależnie od ilości problemów, które po drodze mogą wystąpić. Ścieżka logiczna musi uwzględniać różne problemy i ich rozwiązanie.
Przed przystąpieniem do działania, w dowolnie wybranej ulubionej wyszukiwarce internetowej znajdźcie dodatkowe informacje na temat algorytmów i funkcji wyboru.
Rozwiązanie prześlijcie na adres: gok@gok-wola.pl.
Następne zadanie zostanie opublikowane w kolejnym artykule. Najlepsze prace zostaną wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami. Na zwycięzcę – osobę, która rozwiąże trzy zadania, czeka m.in. tablet!
Regulamin konkursu na wola-krzysztoporska.pl.
(materiały: Urząd Gminy Wola Krzysztoporska)