Gimnazjaliści sprawdzają wiedzę

Wtorek, 23 kwietnia 20135
Punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin gimnazjalny. Na pierwszy ogień uczniowie musieli pochylić się nad pytaniami z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

Egzazmin gimnazjalny Centralna Komisja Egzaminacyjna rozłożyła na trzy dni. Pierwszego gimnazjalista musi się wykazać wiadomościami i umiejętnościami z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Sprawdzane będzie nie tylko rozumienie zamieszczonego tekstu, ale także znajomość utworów literackich lub dorobku autorów, których zgodnie z podstawą programową nie wolno pominąć w procesie kształcenia. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna w formie rozprawki, opowiadania, charakterystyki, opisu lub sprawozdania. Może też być sprawdzane opanowanie przez gimnazjalistę form użytkowych, takich jak podanie, życiorys i CV, list motywacyjny, dedykacja, a także list oficjalny, ogłoszenie i zaproszenie.

Drugiego dnia powinien się wykazać wiadomościami i umiejętnościami z zakresu matematyki oraz z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Część matematyczno-przyrodnicza egzaminu sprawdza znajomość faktów, symboli, terminów, wzorów, formuł, oraz opanowanie umiejętności prostych, np. wyszukiwania informacji, rozpoznawania typów obiektów, zjawisk i procesów, a także opanowanie umiejętności złożonych, często ponadprzedmiotowych, takich jak rozumowanie wymagające krytycznego myślenia (m.in. na podstawie znajomości metodyki badań przyrodniczych), wykrywanie współzależności elementów lub procesów oraz związków przyczynowo-skutkowych i funkcjonalnych, stosowanie zintegrowanej wiedzy we własnych strategiach rozwiązywania problemów.

Trzeciego dnia gimnazjalista musi się wykazać wiadomościami i umiejętnościami z języka obcego nowożytnego. Gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.
Zestaw zadań egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym obejmuje następujące części:
- rozumienie ze słuchu,
- rozumienie tekstów pisanych,
- znajomość funkcji językowych,
- znajomość środków językowych,

natomiast na poziomie rozszerzonym:
- rozumienie ze słuchu,
- rozumienie tekstów pisanych,
- znajomość środków językowych,
- wypowiedź pisemna.

 

W całym województwie łódzkim do testu przystąpiło 24518 gimnazjalistów.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tutaj tutajranga23.04.2013 18:17

"YARO" napisał(a):
ale masz problem...
a jakby tak napisali w czasie teraźniejszym, to co byś powiedziała po południu?


To by można było zakwalifikować wówczas jako praesens historicum.:)

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)23.04.2013 18:01

Cytuję:
Gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem


Pewnie jakiś roztargniony stolarz to na palcach liczył... :)

00


YARO ~YARO (Gość)23.04.2013 10:36

"mlodagocha" napisał(a):
mlodagocha


ale masz problem...
a jakby tak napisali w czasie teraźniejszym, to co byś powiedziała po południu?

00


miara ~miara (Gość)23.04.2013 09:52

Egzamin chory- jak wszystko w polskiej edukacji.

00


mlodagocha mlodagocharanga23.04.2013 09:42

Jak zwykle niewiedza i niekompetencja piszących artykuł!!
Jest 9.30 , a oni napisali, że "Na pierwszy ogień uczniowie musieli pochylić się nad pytaniami z języka polskiego" (czas przeszły??)- wyjaśniam: uczniowie o 9.00 zaczęli pisać historię i WOS, a o 11.00 zaczną pisać język polski.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat