Zgodnie z założeniami twórców kampanii, jej celem jest: obniżenie wśród uczniów tendencji do podejmowania ryzykownych zachowań generowanych przez grupy rówieśnicze, umożliwienie odbiorcom identyfikacji problemu uzależnienia, wzmocnienie tendencji do odpowiedzialnych zachowań w odniesieniu do substancji psychoaktywnych i nowych środków narkotycznych zwanych „dopalaczami.
Kampania realizowana jest od 2013 roku, obecna edycja rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku i trwać będzie do maja 2017 roku. Przystąpiły do niej wszystkie szkoły gimnazjalne. W zajęciach uczestniczy 4 tysiące młodzieży.
- Szkolni koordynatorzy do realizacji kampanii zostali przygotowani na szkoleniu, które zorganizowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. Każda ze szkół otrzymała nieodpłatnie pakiet pomocy dydaktycznych do zajęć z młodzieżą, rodzicami i opiekunami – informują pracownicy piotrkowskiego sanepidu.
Sanepid przypomina, że dopalacze to nowe narkotyki o nieznanym składzie, które oddziaływają na układ nerwowy. Powodują błędne postrzeganie rzeczywistości, wahania nastroju, zaburzenia świadomości i niekontrolowane zachowania. Dopalacze są bardzo niebezpieczne, charakteryzują się wysoką toksycznością, nawet w mikroskopijnych dawkach, a połączone z alkoholem stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.