Gierek wróci do Piotrkowa?

Tydzień Trybunalski Piątek, 01 sierpnia 200824
Piotrków Trybunalski znów może trafić na czołówki gazet ogólnopolskich. Warunkiem są zmiany w myśleniu obecnej władzy. No i jeszcze dokończenie planu piotrkowskich Weteranów Lewicy. Ten plan to postawienie pomnika Edwardowi Gierkowi. Najlepiej w jakimś widocznym punkcie miasta.
www.solidarnosc.gov.plwww.solidarnosc.gov.pl
Nasze miasto nie byłoby wyjątkiem. Niedaleko Hrubieszowa powstaje komitet budowy pomnika byłego I sekretarza KC PZPR. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to monument będzie cieszył oczy mieszkańców Czumowa już w 2009 r. Podobnym pomysłem zaskoczyli (ale tylko niektórych) dwaj włocławianie. Ich inicjatywa nie doczekała się jednak realizacji. Mimo zebrania sporej sumy na budowę, władze Włocławka nie wyraziły nań zgody.
Pomnika byłemu „Pierwszemu” nie zamierzają (na razie!) budować mieszkańcy jego rodzinnego Sosnowca. Nie zamierzają, ale cały czas zbierają po nim pamiątki, które zasilą poświęconą mu izbę pamięci. Sosnowieccy zwolennicy byłego przywódcy narodu przybrali oficjalną nazwę Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Gierka.

Za Gierka ludziom żyło się dostatnio, a Polska rosła w siłę?

Kto wie, czy w klasyfikacji na najaktywniej działających zwolenników tow. Edwarda nie wygraliby starsi piotrkowianie zrzeszeni pod wodzą Bogusława Jakubowskiego, byłego pułkownika Milicji Obywatelskiej, dziś przewodniczącego Koła Weteranów Lewicy? Oczywiście gdyby taka klasyfikacja kiedykolwiek powstała.
- O tym, ile Gierek zrobił dla Piotrkowa, mówiliśmy już wielokrotnie – mówi pan Bogusław. – Za jego rządów Polska wyszła z europejskiego zaścianka, stała się jedną z dziesięciu potęg gospodarczych, w kraju budowano osiedla, czego nasze miasto może być znakomitym przykładem. Ludzie mieli mieszkania, pracę, budowano drogi, z tą najbardziej znaną, czyli „gierkówką” na czele.
Na nieśmiałą uwagę, że na owe mieszkanie czekało się nawet 20 lat, a inwestycje były realizowane za pożyczone z zagranicy pieniądze, piotrkowski weteran lewicy odpowiada: - Tak, to prawda, czekało się może nawet i 20 lat, ale ludzie zapisywali się na mieszkanie w wieku np. 5 lat i stąd to długie czekanie! A pożyczki – tak były, ale kiedy ich nie było? Mądrzy ekonomiści wyjaśniali to już wielokrotnie: pożyczanie i kredyty to normalna rzecz. Każdy kraj tak robi, pożycza i za to, co pożyczy, buduje i inwestuje.

Pomysł postawienia pomnika Edwardowi Gierkowi w Piotrkowie nie jest oczywiście czymś nowym. Przez dość krótki okres największe piotrkowskie rondo, za sprawą radnych lewicy, nosiło jego imię, ale obecna Rada Miasta nazwę zmieniła na Sulejowskie.
- Prawicowa władza zdekomunizowała nasze największe rondo – ubolewa B. Jakubowski. – Nie widzę możliwości, aby za kadencji tej rady udało nam się już nie tyle ponownie zmienić nazwę ronda, ile w ogóle uhonorować postać tego wybitnego polityka. Taki pomnik mógłby stanąć na rondzie, ale niekoniecznie. Może też znajdować się przy drodze nr 8. Nie musiałby to być od razu duży monument, ale np. tablica z napisem upamiętniającym to, że ta droga powstała za rządów pana Gierka. Potrzebna jest do tego oficjalna zgoda władz. A ta musi albo dojrzeć do naszego pomysłu, albo… się zmienić.

MCtka

więcej w nr 31 TT

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

adela510 ~adela510 (Gość)01.08.2008 12:06

Zamiast stawiać kolejne pomniki, lepiej przeznaczyć te pieniądze na dzieci z ubogich rodzin.

00


obiektywna ~obiektywna (Gość)01.08.2008 12:03

W tych wyrazach uznania jakoś zapominacie, że pierwsze kartki na cukier wprowadził Edward Gierek.
A poza tym tak było super, że z "radości" po podwyżkach ludzie wyszli w Radomiu i w Ursusie na ulice.
Poczytajcie trochę o historii.

00


witold k ~witold k (Gość)01.08.2008 11:52

Mam lepszy pomysł. Proponuję zbudować jeden pomnik Edwardowi Gierkowi i Lechowi Wałesie. To bez wątpienia największe we współczesnej historii ofiary wojny o wpływy w Polsce. Dobudowałbym jeszcze ostatniego autoryteta Geremka.
w załącznikach moje przykładowe opinie na temat największego BMW w PRL-u.
http://kowalczyk.info.pl/articles.php?id=37
http://kowalczyk.info.pl/articles.php?id=86
Co do lokalnej prawicy w samorządzie to niewiele różnią sie od Edwarda. Za brykanie piotrkowskie komuny winna zapłacić właśnie "maniutkomania".

00


motyl ~motyl (Gość)01.08.2008 10:54

Mam nadzieję, że ślepi prawicowcy nie zatrzymają tej słusznej inicjatywy.
Wszak wszyscy oni mieszkają w blokach wybudowanych za Gierka, jeżdżą po drogach wybudowanych za Gierka, ich dzieci, rówieśnicy też mieszkają i poruszają się po mieście dzięki Gierkowi, wielu piotrkowian pracowało lub pracuje w zakładach, które powstały bądź rozwinęły się za czasów Gierka.
Kto zrobił więcej?
Szacunek dla człowieka, który cośą w tym kraju chciał zrobić i zrobił.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat