„Gdyby nie ta tragedia, Sulejów byłby innym miastem”

Strefa FMRegion Niedziela, 11 lutego 201845
11 lutego to wyjątkowa data w historii Sulejowa. 77 lat temu hitlerowcy aresztowali kilkudziesięciu mieszkańców miasta, którzy trafili do niemieckich obozów i już stamtąd nie wrócili. Sulejowianie pamiętają o ofiarach i co roku składają kwiaty, i zapalają znicze przed okolicznościowym obeliskiem.

Ładuję galerię...

W tym roku uroczystość odbyła się przed południem, z tej okazji w Kościele św. Floriana odprawiono również msze święte w intencji ofiar.

 
- Na początku II wojny światowej, a konkretnie 4 września 1939 roku 80% Sulejowa uległo zniszczeniu, a ponad tysiąc mieszkańców straciło życie. Z kolei 11 lutego 1941 roku hitlerowcy otoczyli nasze miasto i aresztowali 62 osoby. Podczas zatrzymania rozstrzelano dwóch młodych chłopaków, pozostałych wywieziono do niemieckich obozów zagłady. Nikt nie wrócił. Gdyby nie było tego wydarzenia Sulejów by inaczej wyglądał, byłoby więcej mieszkańców, więcej dzieci, więcej inwestycji. To bezcenna strata, o której nie możemy zapomnieć – powiedział nam Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.

 
Na miejscu pojawili się także potomkowie ofiar.

 
- To dla nas bardzo trudny dzień, ponieważ wspomnienia wracają. Sulejów stracił wtedy najlepszych ludzi - powiedziały Eufemia Ostrowska i Halina Sobiechart, córka i wnuczka jednego z aresztowanych.


Każdy kto zdecyduje się uczcić pamięć ofiar może też obejrzeć wystawę poświęconą temu tragicznemu wydarzeniu, która znajduje się w sulejowskiej świątyni.

 


Zainteresował temat?

8

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jugo ~Jugo (Gość)11.02.2018 19:20

Ja się dziwię. Czytając nazwiska na tablicy to łatwo można stwierdzić, że to typowe sulejowskie nazwiska także dzisiaj funkcjonujące. Więc jak łatwo wysnuć wniosek obecni to rodziny tamtych poległych. W takim razie w imię pamięci o swoich przodkach czy tak trudno d...ę ruszyć pomimo mrozu i oddać im cześć , szacunek i dać przykład młodym ?

81


madeINpoland ~madeINpoland (Gość)11.02.2018 18:04

My pamiętamy o swoich wy pamiętajcie o swoich i będzie dobrze

70


gość ~gość (Gość)11.02.2018 16:03

Sami pupile Burmistrza na zdjęciach? Czy mieszkańcy nie utożsamiają się z tą władzą? Nie było nikogo bezstronnego.

84


jogin ~jogin (Gość)11.02.2018 15:27

Bombardowaniem Sulejowa we wrześniu 1939 roku dowodził 48-letni major Luftwffe,można to sprawdzić w archiwach dawnej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich Oddział w Łodzi

70


dfsfds ~dfsfds (Gość)11.02.2018 13:42

fakt tragedia , ale i tak ci wszyscy ludzie by powyjeżdżali za pracą w inne regiony kraju bądź zagranicę , w Sulejowie nie ma zakładów pracy , nikt tu nie inwestuję nawet najmniej ośrodki wypoczynkowe upadają bo nie ma tu nic ciekawego wszystko pozarastało 20 lat temu piękne plaże itp itd

201


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat