Erasmus+ stawia na edukację ekologiczną

PAPKraj Piątek, 10 grudnia 20212
Tylko w ciągu ostatnich 2 lat program Erasmus+ sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro. Takie informacje płyną z raportu Narodowej Agencji Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowanego podczas konferencji „Climate Law and Governence Day” odbywającej się w ramach Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow. W kolejnych latach możliwości wsparcia projektów o profilu ekologicznym z programu Erasmus+ będą jeszcze większe.
fot. PAP fot. PAP

Osiągnięcia programu Erasmus+ oraz jego rosnące znaczenie w budowaniu wiedzy, umiejętności i postaw ekologicznych zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią był jednym z punktów konferencji „Climate Law and Governence Day 2021 at COP26”.

 


Dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, przedstawił dane i najciekawsze proekologiczne projekty finansowane z programu Erasmus+ w Polsce. Wystąpienie było ważnym punktem panelu „Advancing the Just Transition through Law & Science Three Years from COP24”, którego przewodniczącą i organizatorem była adw. Magdalena Stryja reprezentująca Uniwersytet Śląski i Center for International Sustainable Development Law (CISDL).

 


Konferencja „Climate Law and Governence Day” tworzy przestrzeń do dialogu między delegatami COP w kwestiach nowelizacji prawa międzynarodowego na rzecz ochrony środowiska.

 


Działania edukacyjne programu Erasmus+ są skierowane do osób w każdym wieku. System został podzielony na pięć segmentów: kształcenie szkolne, zawodowe, wyższe i dorosłych i młodzieży. Przykładem beneficjenta programu Erasmus+ jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku, gdzie zrealizowano projekt proekologiczny „Dbaj o wodę - dbaj o świat!”. Celem było uświadamianie dzieci, że nieodpowiedzialna konsumpcja wody może doprowadzić do kryzysu. Projekt był skierowany do uczniów w wieku 11-12 lat i miał wpłynąć na zmianę sposobu myślenia o wodzie. W realizacji pomagali europejscy partnerzy z Hiszpanii, Grecji, Turcji oraz Słowenii.

 


Erasmus+ zamierza zwiększyć zakres kompetencji w ekologicznych dziedzinach, angażując uczestników programu w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przykładem takich działań jest zrealizowany projekt Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. Stworzona przez nich platforma edukacyjna „Clean Air”, powstała z myślą o społecznościach wiejskich. Udostępniane w ramach niej materiały służą pomocą w edukacji najmłodszych mieszkańców wsi nie tylko w Polsce, ale i pięciu innych krajach.

 


„Program Erasmus+ w priorytecie ekologicznym sfinansował w ciągu 2 lat 521 projektów, których wartość przekroczyła 23,5 miliona euro. Jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych wyzwań związanych z edukacją ekologiczną. W nowej perspektywie budżetowej Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 budżet Erasmusa zwiększył się dwukrotnie w stosunku do perspektywy na lata 2014-2020 i wynosi teraz 28 mld euro” - powiedział dr Paweł Poszytek.

 


Szeroki zakres programu Erasmus+ powoduje, że jest on skierowany do każdego, komu bliskie są wartości zrównoważonego rozwoju, ekologii i zmian klimatycznych. Możliwość realizacji małych jak i dużych projektów są na wyciągniecie ręki. Wystarczy wejść na stronę erasmusplus.org.pl i zapoznać się ze szczegółami. Tych którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+, organizatory serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Dniu Informacji, który odbędzie się 13 stycznia w formule online.

 


Źródło informacji: Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_prawda ~go?ć_prawda (Gość)11.12.2021 23:11

Erasmus czyli szansa dla polskich dziewczyn na Hiszpana

00


go?ć_adam ~go?ć_adam (Gość)10.12.2021 17:56

Jeżeli chodzi o ekologię to drogie dzieci lasy się wycina auta tylko v12 bo mamy takie dyrektywy i piec na węgiel nie eko ale eko groszek ( zmilony węgiel ) jest eko taki czasy

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat