Dzieci miały czekać krócej na badania

Tydzień Trybunalski Niedziela, 02 marca 201415
Ponad rok temu Starostwo Powiatowe postanowiło rozstać się z miastem. Rozwód dotyczył wspólnego prowadzenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Samorząd powiatowy  zdecydował, że powiat będzie miał własną poradnię. Cele były trzy - aby dzieci nie czekały na badania całymi tygodniami, aby było taniej, aby poradnia była bliżej dziecka.
Dzieci miały czekać krócej na badania
dyrektor Marek Stanik

Do 2012 roku z usług Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (ul. Dmowskiego) korzystali mieszkańcy miasta i powiatu. Radni powiatu zdecydowali jednak o utworzeniu własnej placówki, zrywając tym samym współpracę z miastem. Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu powołana została Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, funkcjonować zaczęła 1 stycznia 2013 roku w budynku przy ul. Sienkiewicza 16 w Piotrkowie. U podstaw zmian był projekt przyjęty w lipcu 2012 r. przez Zarząd Powiatu, a opracowany przez starostę. Projekt ten mówił o tym, aby zwiększyć dostępność i jakość świadczonych usług na rzecz mieszkańców powiatu piotrkowskiego. Roboczo nazywał się „Więcej za mniej”. W jego ramach powstało 5 grup tematycznych. Jedna z nich zajęła się działaniami w zakresie edukacji, a w jej skład wchodziła też m.in. kwestia utworzenia powiatowej poradni.


Poza tym, że partycypowanie w kosztach utrzymania poradni (wspólnie z miastem) kosztowało powiat coraz więcej, chodziło również o to, aby czas oczekiwania na badanie psychologiczne czy logopedyczne był krótszy. - Zaniepokoił nas fakt, że w innych powiatach termin oczekiwania np. na terapię czy na badania logopedyczne to ok. 2 do 5 tygodni, u nas jest to... 40 tygodni – mówił przed ponad rokiem sekretarz powiatu Piotr Wojtysiak. W przypadku badań psychologicznych czas oczekiwania wynosił ok. 10 tygodni, natomiast w innych powiatach województwa - 2 - 4 tygodnie.


Powiat założył sobie również, że poradnia musi być bliżej środowiska dzieci, a to oznaczać miało wytężoną współpracę ze szkołami, z pedagogami szkolnymi, z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Poradnia miała zostać tak zorganizowana, aby część swoich usług świadczyła w miejscu zamieszkania dziecka.


Czy dziś, po ponad roku funkcjonowania nowej placówki, wszystkie te cele zostały osiągnięte? - Jeśli chodzi o założenia, które były przyjęte w momencie tworzenia tej Poradni, np. skrócenie czasu oczekiwania, to ten czas rzeczywiście został skrócony, czyli dziś możemy powiedzieć, że miało to sens - mówi dyrektor Poradni Marek Stanik.


Czy Poradnia jest bliżej dziecka? Zdecydowanie tak, utworzono bowiem 4 punkty konsultacyjne na terenie gmin powiatu piotrkowskiego. - Północną część powiatu (Czarnocin, Wolbórz i Moszczenicę) obsługuje punkt konsultacyjny w Moszczenicy, w budynku Urzędu Gminy. Raz w tygodniu we wtorki (od 8.00 do 13.00) można spotkać się z psychologiem i pedagogiem. To oczywiście nie jest obowiązek, aby rodzic z dzieckiem przyjeżdżał właśnie tam, do punktu konsultacyjnego. Od momentu powstania punktów obserwujemy coraz większe zainteresowanie konsultacjami na miejscu, czyli w gminach. Jeśli będzie się to dalej rozwijać, jesteśmy skłonni wydłużyć czas pracy tych punktów do dwóch dni w tygodniu – mówi dyrektor.


Punkt konsultacyjny jest też w Sulejowie, mieści się w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej, Biura Obsługi Jednostek Oświatowych, ośrodka zdrowia i świetlicy Skrzat. Z konsultacji można skorzystać we wtorki od godz. 8.00 do 12.00. Punkt ten obsługuje gminy Sulejów, Aleksandrów i Ręczno.


Kolejny znajduje się w Rozprzy w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej i ośrodka zdrowia. Psycholog i pedagog przyjmują w poniedziałki od 9.00 do 13.00.


Czwarty punkt konsultacyjny utworzono w Zespole Szkół w Woli Krzysztoporskiej, działa w czwartki od 8.00 do 12.00. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że dojazd do siedziby Poradni (przy ul. Sienkiewicza 16 w Piotrkowie) wiąże się z kosztami, dlatego część mieszkańców może korzystać z punktów konsultacyjnych w gminach. To jednocześnie oszczędność czasu i pieniędzy - dodaje M. Stanik.


Dziś na wydanie orzeczenia przez Poradnię czeka się 2 tygodnie, to znacznie krócej niż jeszcze w 2012 roku. - Posiedzenia zespołów orzekających mamy właśnie co 2 tygodnie, w ciągu 7 dni orzeczenie jest wydawane. Jeśli chodzi o wydawanie opinii, czas jest trochę dłuższy – w ciągu ok. 4 tygodni jesteśmy w stanie przebadać dziecko i wydać stosowną opinię. W przypadku terapii logopedycznej, to w ubiegłym roku (od 1 lutego do 31 grudnia) opieką tą objęliśmy 330 dzieci z terenu powiatu. Na 235 przebadanych dzieci (badania przesiewowe, logopedyczne w szkołach podstawowych i przedszkolach), terapii wymaga 91. Czas oczekiwania na pomoc byłby długi, dlatego od lutego 2014 roku nasi specjaliści jeżdżą do szkół i przedszkoli. W szkołach będziemy raz w miesiącu. Potrzeby są duże, bo np. w przedszkolu, gdzie jest 35 dzieci, 20 wymaga terapii. Dzieci podzielone są na grupy od 5 do 8 osób - informuje nas dyrektor, który w najbliższym czasie zamierza podjąć rozmowy z samorządami, aby te wygospodarowały w swoich budżetach środki na organizację 1 godziny tygodniowo na zajęcia z logopedą w szkołach podstawowych i przedszkolach. - To naprawdę bardzo by nam pomogło. Uważam, że Poradnia powinna się zajmować tymi najcięższymi przypadkami logopedycznymi, gdzie rzeczywiście potrzebni są fachowcy. Natomiast część terapii logopedycznej może być prowadzona w szkole – dodaje.


Dziś Poradnia zatrudnia 13 pracowników, a budżet placówki na rok 2013 zamknął się w kwocie 690 tys. zł (w 2012 roku prawie 1 mln zł). Wygląda więc na to, że w tym przypadku hasło starosty „Więcej za mniej” udało się wcielić w życie. - Nie tylko moim marzeniem jest, aby czas oczekiwania dziecka na pomoc w Poradni skrócić do jednego dnia, dlatego wierzę, że w przyszłym roku uda się to osiągnąć, przy jeszcze większym wsparciu ze strony władz powiatu - podkreśla starosta Stanisław Cubała.

as


Od 1 lutego do 31 grudnia 2013 roku pracownicy Poradni rozpatrzyli 1902 wnioski, w tym:
badania psychologiczne – 769
badania pedagogiczne – 835
terapia pedagogiczna – 132
inne formy pomocy (konsultacje) – 377
terapia psychologiczna – 61
terapia logopedyczna – 330

W sumie wydano 604 opinie i 253 orzeczenia.


Zainteresował temat?

3

2


Zobacz również

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

? ~? (Gość)23.03.2015 21:47

Wszystko u góry to kłamstwa, mydlenie oczu!!!!!

20


on ~on (Gość)23.03.2015 21:43

Co to za terapia, jak w grupie jest 5-8 dzieci? To jest wielkie oszukiwanie i dzieci i rodziców. Żaden porządny specjalista nie powie, że pracuje efektywnie z tak dużą liczbą dzieci. A już na pewno nie z dziećmi z wadami wymowy czy z różnymi problemami w nauce. A swoja drogą, ciekawe, że nie ma tu żadnych wypowiedzi rodziców, może dobrze byłoby ich zapytać ile czekają na badanie i terapię?

10


gosc3 ~gosc3 (Gość)02.06.2014 20:32

Psycholog w Sulejowie w szkole nie jest pracownikiem poradni i jak ktos nie wie to niech sie niewypowiada

10


!!!!!!!! ~!!!!!!!! (Gość)02.06.2014 13:48

Z tamtej poradni byłam bardzo zadowolona, a w tej tak jak napisane .. taniej, pomysł zrealizowany, szybciej ... a wszystko to kosztem dzieci.

50


ass ~ass (Gość)10.03.2014 12:11

To byl dobry pomysl i najwazniejsze ze zrealizowany

02


kusy ~kusy (Gość)03.03.2014 22:45

"anonim" napisał(a):


Statystyki się zgadzają, a to przecież standardy.Przepraszam za ironię, nie chcę nikogo urazić.Ten cały artykuł i kłam , który nam wciska Cubała, Baryła, Stanik i im podobni jest kpiną z ludzi.W tym przypadku z dzieci, o które tak niby się troszczą.

40


heloł ~heloł (Gość)03.03.2014 12:46

"mol" napisał(a):


bo to nie jest proprezydencka gazetka... jak te co rozdają w centrum w spożywczaku u wiadomo jakiego radnego i wiadomo za jakie pieniądze

30


Imię Imięranga03.03.2014 10:58

Dlaczego na epiotrkow.ru nie ma ani słowa o obchodach Żołnierzy wyklętych? Czyżby slogan "cała prawda o regionie" przejęli po TVN-e?

23


anonim ~anonim (Gość)03.03.2014 07:45

coś się nie zgadza.. powiedziano mi, że jeśli "dziś" złożę podanie o konsultację z logopedą, to termin dostanę najszybciej za 4 m-ce..? to jest dobrze? to się mieści w jakichkolwiek standardach?

40


rodzic ~rodzic (Gość)03.03.2014 06:53

I jest teraz znacznie lepiej

05


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat