Drzemka w pracy? Czemu nie

Strefa FM Czwartek, 19 kwietnia 20182
Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Często jednak ze względu na natłok codziennych obowiązków, nie zwracamy uwagi na jakość naszego snu. Zdarza się, że w nocy śpimy krótko, nie wspominając już o popołudniowych drzemkach, na które niewiele osób ma czas. Tymczasem dobry sen jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, dzięki niemu możemy być bardziej wydajni, pracujemy dużo lepiej, bo jesteśmy bardziej skoncentrowani.
pixabay.compixabay.com

Sen jest fundamentem zdrowia, ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. - Z punktu medycznego sen to wyłączenie ośrodkowego układu nerwowego, w trakcie snu następuje odnowa całego organizmu. Wypoczęty pracownik jest bardziej wydajny, skoncentrowany, ma większe zdolności do zapamiętywania i mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Sen ma także wpływ na naszą odporność, człowiek wypoczęty mniej choruje, rzadziej łapie infekcje - powiedziała nam Karolina Pietrzak, specjalista medycyny rodzinnej.

 

Sen podzielić można na fazy: tę, której towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych i tę bez szybkiego ruchu gałek ocznych. - W trakcie tej drugiej fazy dochodzi do regeneracji mózgu. Informacje są zapamiętywane, porządkowane, a niekiedy nawet rozwiązywane problemy. W stanach po uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego czy po rożnych wypadkach, gdzie mogło dojść do zmianach w mózgu, niejednokrotnie sen może pomóc w poprawie stanu zdrowia - dodaje specjalista. 

Człowiek wyspany to człowiek zdrowszy. Nie chodzi wyłącznie o sen nocny. Już nawet krótkie, 15-minutowe drzemki mogą poprawić nasze samopoczucie. Wiele osób myśli, że taki wypoczynek sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zmęczeni. Jednak to nie działa w ten sposób. Jeżeli dbamy o higienę snu (w nocy), 15-minutowa drzemka pozwoli nam lepiej funkcjonować i być bardziej wydajnymi. - Popołudniowy odpoczynek wpływa na regeneracje sił, zmniejsza się również stres, a przez to zmniejsza się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Człowiek wypoczęty zdecydowanie lepiej wykonuje swoją pracę - powiedziała Karolina Pietrzak. Jeżeli łapiemy drzemkę w ciągu dnia, ułatwia nam to zasypianie wieczorem. Gdy jesteśmy zmęczeni, zaczynamy się w nocy denerwować, że nie możemy zasnąć. Organizm nam się buntuje.

 

Osoby dorosłe powinny spać nie mniej niż 7-8 godzin, ale należy pamiętać, aby nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Przesyt snu prowadzi do zniechęcenia czy braku napędu psychoruchowego.

 

 


Zainteresował temat?

0

3


Zobacz również

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pieter ~pieter (Gość)20.04.2018 09:39

a kto śpi 7 godzin, 6 to max, nie da się przy 8-godzinym dniu pracy i dojazdami do niej, plus dom

10


gość ~gość (Gość)20.04.2018 04:56

Kanapkę jem w pracy jednocześnie coś robiąc a tu piszą o drzemce.Mój pracodawca Janusz biznesu by zszedł na zawał jakby mnie zobaczył śpiącego.

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat