Rekordową liczbę recept wystawił NZOZ Judyta w Skierniewicach, tuż za nim jest NZOZ Wigor, lekarze z tej placówki w Łowiczu wystawili już 6725 e-recept. Dr Sylwester Tworek z Łowicza to prawdziwy entuzjasta cyfryzacji, do jego poradni można się także zarejestrować elektronicznie, a o e-recepcie informował w serwisie społecznościowym. Recepty wystawiają lekarze w 11 miastach naszego regionu między innymi: w Łodzi, Radomsku, Warcie, Poddębicach, Tomaszowie Mazowieckim, Lutomiersku, Wieluniu. Od 1 stycznia 2020 r. e-recepty będą obowiązkowe.
- E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie, logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ. - E-recepta to recepta czytelna dla farmaceuty – eliminuje problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki, czy niewyraźnym pismem lekarza – to było zmorą pacjentów, którzy czasem musieli wrócić do poradni, by poprawić receptę. Jest wygodna dla pacjenta także ze względów ekonomicznych: pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków lub każdego leku w innej aptece – bez konieczności proszenia o odpis. Pacjent, który ma Internetowe Konto Pacjenta ma stały i łatwy dostęp do wszystkich wystawionych recept – przez telefon lub komputer. E-recepta jest dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją.
Dr Ewa Sosińska-Dobrzyńska z NZOZ Medyk w Warcie, która wystawiła już 288 recept, podkreśla, że e-recepta oszczędza czas i lekarza i pacjenta, eliminuje błędy przy wystawianiu recept i uniemożliwia ich fałszowanie. - Zachęcam lekarzy do wypróbowania tej nowej funkcjonalności, myślę, że nie będą już chcieli wrócić do odręcznie wypisywanych recept – mówi lekarz z Warty.
Jak działa e-recepta? Lekarz wystawia pacjentowi receptę elektronicznie, pacjent otrzymuje wydruki informacyjny lub e-receptę drogą elektroniczną – jako SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail, receptę może zrealizować w każdej aptece, farmaceuta skanuje kod z wydruku lub wpisuje 4-cyfrowy kos z SMS i PESEL, a pacjent otrzymuje lek: jeden lub wszystkie – jak woli.
Co to jest Internetowe Konto Pacjenta? - To internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób zalogowany pacjent ma dostęp do swoich danych medycznych – wyjaśnia A. Leder. - Na swoim IKP pacjent zobaczy m.in.: informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla niego i bliskich, informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych świadczeniach w ramach NFZ. Aby zalogować się na swoje Internetowe Konto pacjenta wystarczy mieć profil zaufany. Zakłada się go bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz banków i innych instytucji, w których można założyć Profil można znaleźć na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.
Od 1 stycznia e-recepty będą obowiązkowo wystawiane we wszystkich placówkach w Polsce. W Łódzkiem już 86 placówek medycznych spełniło wymogi formalne i otrzymało certyfikat, który umożliwia komunikację z systemem e-zdrowie. Po dostosowaniu swoich aplikacji gabinetowe lekarze wystawią swoim podopiecznym nowoczesne e-recepty.
(materiały: NFZ Łódź)