22 lutego w Szkole Podstawowej w Milejowie odbyło się podsumowanie programu profilaktycznego “Domowi Detektywi” realizowanego przez uczniów klasy piątej. Program prowadzony był w roku 2011, natomiast w ostatnią środę odbyło się jego uroczyste podsumowanie. Na “Wieczór Jasia i Małgosi” - bo tak zatytułowane było spotkanie - uczniowie zaprosili swoich rodziców, nauczycieli, a także przedstawicieli władz samorządowych.
Głównym celem programu było opóźnianie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol oraz zmniejszanie spożycia alkoholu przez ludzi młodych, którzy już próbują pić.
Program realizowany był przez uczniów podczas zajęć szkolnych oraz wspólnej pracy z rodzicami w domu. Obejmował również spotkania informacyjne dla rodziców. W programie przyjęto rozwiązanie, które ułatwiło skupienie wokół niego niemal wszystkich rodziców uczniów klasy piątej. Rozwiązanie to polegało na tworzeniu tzw. domowych drużyn, w skład których wchodzili: uczeń oraz jego jeden lub oboje rodziców. W przypadku gdy rodzicie nie mogli pracować ze swoim dzieckiem, drużyna tworzona była z innym dorosłym domownikiem. Drużyny otrzymały specjalistyczne materiały. Wspólna praca z dzieckiem to nie tylko wykonanie wspólnych zadań, ale przede wszystkim stworzenie okazji do rozmowy z dzieckiem na ważne tematy.
W pierwszej części spotkania omówiono realizację i przebieg programu “Domowych Detektywów”. Następnie miała miejsce część rozrywkowo-sportowa. Wszyscy wspólnie rozwiązywali krzyżówki, bawili się w kalambury oraz zgadywanki. Był również krótki turniej tenisa stołowego, unihokej i zabawa w zoo. Na koniec Grzegorz Konopka, przewodniczący Rady Gminy w Rozprzy, bardzo serdecznie podziękował za zaproszenie na spotkanie oraz wręczył wszystkim uczniom klasy piątej nagrody i dyplomy. Był też słodki poczęstunek. Zakup materiałów dydaktycznych do realizacji programu oraz nagrody sfinansowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rozprzy.
Uczniowie klasy piątej, którzy wzięli udział programie “Domowych Detektywów”: Justyna Bucior, Hubert Ingier, Mateusz Jakubik, Sylwia Jończyk, Angelika Kapusta, Natalia Kocimowska, Kamil Krzaczyński, Dawid Misztela, Kamila Nowakowska, Maja Prokop, Anna Turniak, Norbert Suwart, Błażej Wieczorek.
- Województwo Łódzkie stawia na kulturę i turystykę. Już wiemy, które projekty zostaną zrealizowane dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.
- 25 samorządów z województwa łódzkiego otrzyma niemal 42 mln euro
- Łódzkie dla Ciebie: Fundusze unijne nie tylko na kulturę i turystykę. Poprawa jakości leczenia
- Parki krajobrazowe Województwa Łódzkiego pod specjalną ochroną
- Łódzkie dla Ciebie: Świętujemy z ŁKA, wspieramy młodych
- Łódzkie dla Ciebie: Wspieramy sport, młodzież i malujemy bezpieczeństwo w Łódzkiem
- Łódzkie dla Ciebie: Stawiamy na kreatywność młodych i przedsiębiorców
- Męska sprawa, profilaktyka urologiczna – Zdrowy Mężczyzna – konferencja i seminarium
- Zmieniamy otoczenie, stawiamy na bezpieczeństwo