Współpraca oparta na porozumieniu międzygminnym, otwiera drogę do pozyskiwania dotacji z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027. Dzięki temu samorządy mogą sięgnąć po środki bez konieczności rywalizacji w konkursach. Dla całego regionu przeznaczono ponad 186 milionów złotych, które zostaną rozdysponowane proporcjonalnie do liczby mieszkańców.
Z tej puli, Piotrków Trybunalski uzyska prawie 39 milionów złotych, które planuje przeznaczyć na dwa kluczowe projekty - uatrakcyjnienie i zagospodarowanie otoczenia jeziora Bugaj i rozpoczęcie zazieleniania miasta.
Dzisiaj odbędzie się pierwsze w tej kadencji posiedzenie komitetu Sterującego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego tj. Radomsko - Piotrków - Bełchatów. W ramach tego programu będziemy mieli przeznaczone ponad 186 milionów złotych na inwestycje. W samym Piotrkowie będzie to 39 milionów złotych, przeznaczone na zagospodarowanie całego terenu wokół jeziora Bugaj oraz kwestie ekologii i zazielenienia miasta - mówił Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa.
Zagospodarowanie terenów wokół Zbiornika Bugaj
Pierwszy z projektów zakłada rozwój turystyki wokół Zbiornika Bugaj, co ma na celu wzmocnienie turystycznego potencjału MOF. W ramach inwestycji, rozbudowane zostanie kąpielisko "Słoneczko", a także powstanie nowoczesna infrastruktura rekreacyjna. Plan obejmuje budowę pomostów, zjeżdżalni, tyrolki, miejsc odpoczynku oraz ciągów pieszo-rowerowych. Przewidziana jest również budowa slipu dla łodzi, a cały teren zostanie wyposażony w monitoring i oświetlenie. Wysokość dofinansowania to 32,6 mln zł
Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna
Drugi projekt koncentruje się na ochronie przyrody i bioróżnorodności w Piotrkowie Trybunalskim. Jego celem jest edukacja ekologiczna mieszkańców, obejmująca dzieci, młodzież oraz dorosłych. Projekt zakłada organizację warsztatów, konkursów i praktycznych zajęć, takich jak zakładanie ogrodów deszczowych, sadzenie roślin, budowa budek dla ptaków i domków dla owadów. Projekt ma zostać dofinansowany kwotą 6,2 mln zł
To kluczowy moment dla realizacji projektów finansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Podczas spotkania omawiano z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego końcowe szczegóły Strategii ZIT MOF. Przyjęcie tego dokumentu otworzy drogę do składania wniosków o dofinansowanie poszczególnych projektów. Samorządy będą miały na to czas do czerwca przyszłego roku.
Miejskie Obszary Funkcjonalne, czyli szansa na dodatkowe fundusze
Partnerstwo "MOF Radomsko-Piotrków Trybunalski-Bełchatów" to inicjatywa, która łączy 25 gmin z trzech powiatów w województwie łódzkim, obejmując niemal 350 tysięcy mieszkańców. Jego znaczenie polega na strategicznej współpracy samorządów, która pozwala na skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy unijnych i realizację projektów o charakterze regionalnym. W puli jest 186 milionów złotych, które realnie mogą poprawić jakość życia m.in. mieszkańców Piotrkowa. Dobrze zaprojektowane tereny rekreacyjne – z trasami rowerowymi, miejscami do spacerów, sportów i rekreacji na świeżym powietrzu – mogą stać się wizytówką miasta, poprawiając jego atrakcyjność i wpływając pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Inwestycje tego typu sprzyjają również integracji lokalnych społeczności oraz rozwojowi turystyki, co przekłada się na dodatkowe korzyści ekonomiczne dla regionu.
W Rozprzy postawiliśmy na termomodernizacje szkół, bo w tym aspekcie mamy największe potrzeby. Dodatkowo zakupimy sprzęt dla straży pożarnej. MOF to ogromne korzyści dla samorządów i mieszkańców. Możemy wspólnie planować strategię i rozwój gmin - mówił Paweł Kowalczyk, burmistrz Rozprzy.
Moszczenica postawiła na ciepłownictwo. W ramach MOF-u będziemy rozbudowywać sieć ciepłowniczą, a docelowo chcielibyśmy zainwestować w geotermię - mówił Dariusz Magacz, wójt gminy Moszczenica.
Partnerstwo ZIT MOF to realna szansa na zrównoważony rozwój, dzięki któremu Piotrków Trybunalski i jego okolice staną się bardziej przyjazne do życia i atrakcyjne dla odwiedzających.
Kto wśród partnerów?
Lista samorządów członkowskich partnerstwa:
Gmina wiejska Bełchatów
Gmina miejska Bełchatów
Gmina wiejska Czarnocin
Gmina wiejska Dobryszyce
Gmina wiejska Drużbice
Gmina wiejska Gidle
Gmina wiejska Gomunice
Gmina wiejska Gorzkowice
Gmina wiejska Grabica
Gmina miejsko-wiejska Kamieńsk
Gmina wiejska Kleszczów
Gmina wiejska Kluki
Gmina wiejska Kobiele Wielkie
Gmina wiejska Kodrąb
Gmina wiejska Ładzice
Gmina wiejska Moszczenica
Miasto Piotrków Trybunalski
Gmina wiejska Radomsko
Gmina miejska Radomsko
Gmina miejsko-wiejska Rozprza
Gmina miejsko-wiejska Sulejów
Gmina wiejska Szczerców
Gmina wiejska Wola Krzysztoporska
Gmina miejsko-wiejska Wolbórz
Gmina miejsko-wiejska Zelów