"Dlaczego ciepło w Piotrkowie musi być tak drogie?"

Czwartek, 25 stycznia 202460
Takie pytanie podczas konferencji prasowej zadała w czwartkowe przedpołudnie Marlena Wężyk-Głowacka. Radna zarzucała prezesowi Krawczyńskiemu m.in. kupno gazu po wysokiej cenie czy zaniechania w budowie kogeneracji.

Ładuję galerię...

Konferencja odbyła się pod budynkiem Elektrociepłowni przy ul. Rolniczej. 

Problem dotyczący wysoki cen za energię cieplną jest w Piotrkowie ciągle obecny. Zarówno prezes Krawczyński, jak i magistrat nie mają pomysłów na jego rozwiązanie. Jednym z założeń przejścia na paliwo gazowe było wdrożenie kogeneracji. Polega ona na wytwarzaniu w jednym procesie energii cieplnej oraz elektrycznej. Pozawala to na mniejsze zużycie paliwa. Zmniejszają się również koszty, ale najważniejsza jest premie kogeneracyjna, którą można pozyskać - wskazywała radna Wężyk-Głowacka, powołując się na konkretne liczby. - Powinniśmy złożyć dokumentację i wnioski przyłączeniowe. Gdyby to było zrobione, to mieszkańcy nie borykali się z takim cenami. Utraciliśmy możliwość budowy kogeneracji na 8,6 MW. Ile miasto straciło na tym pieniędzy? Zakładając pełną realizację tej inwestycji, Piotrków rocznie stracił 27 milionów złotych. W perspektywie 15 lat daje to kwotę ponad 400 milionów złotych - wyliczała Marlena Wężyk-Głowacka, wskazując, że te pieniądze pozwoliłyby na realizację m.in. wielu miejskich inwestycji. 

Z argumentami radnej nie zgadza się prezes Elektrociepłowni Marek Krawczyński. 

 Ja znam to opracowanie mówiące o premii kogeneracyjnej. Zakłada ono wpływ takich kwot przy założeniu, że giełdowa cena gazu będzie minimalna, a cena prądu maksymalna. Dodatkowo maksymalna musi być też premiera kogeneracyjna. A warto dodać, że aktualnie są takie dni, w których na giełdzie do sprzedaży energii trzeba dopłacić. Kogeneracje są wyłączane, ponieważ ich działanie jest nieopłacalne - wskazywał prezes Krawczyński, po raz kolejny przypominając także historię związaną z budowę kogeneracji. - Do budowy kogeneracji trzeba mieć wydane warunki przez PGE. Na dwa silniki i moc 8,6 MW nie dostaliśmy zgody, ponieważ nie było, i w dalszym ciągi nie ma, możliwości przyłączeniowych. Chodzi o to, że potrzebna jest przebudowa sieci energetycznych - wskazywał Marek Krawczyński. 

Prezes zaznaczył także, że Elektrociepłownia nie zrezygnowała ze starań o budowę kogeneracji. Będzie ona jednak mniejsza, o mocy 4,3 MW. Część tej mocy ma być zużywana na potrzeby elektrociepłowni, a część sprzedawana. 

 Złożyliśmy już aplikację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dotację. Ma ona wynieść 50 procent kosztów inwestycji. Cała inwestycja szacowana jest na 33 miliony złotych. Ten nasz wniosek czeka na rozpatrzenie i czekamy na wynik tego konkursu - podkreślał prezes Krawczyński. 

Jeśli Elektrociepłownia pozyskałaby pieniądze na tę inwestycję, a miasto dołożyłoby wkład własny, to wówczas rozpocznie się budowa. Turbina zostałaby zainstalowana przy ul. Orlej. Prezes Krawczyński szacuje, że cały proces inwestycyjny potrwałby do końca 2026 roku. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

7


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_magda ~goœć_magda (Gość)30.01.2024 08:42

Porozmawiajcie z kimś kto z tą ,,Panią,, współpracuje lub współpracował. Opinie ma tragiczne ale tak jest jak ktoś sobą nic nie prezentuje a ma ambicje z kosmosu. Oby jak najmniej takich prostych zakompleksionych ludzi garnęło się do polityki.

01


było ~było (Gość)25.01.2024 12:55

dlaczego chcecie TANIO ? tanio już było i newrati ,macie płakać i płacić ,tak wybraliście i tak macie ,to w czym problem ?

127


Stop ~Stop (Gość)26.01.2024 17:12

I tak na tą panią nie zagłosuje ona widz interes tylko wąskiej grupy społecznej np.zniesienie zakazu sprzedaży alkoholu po godzinie 23 ,znowu margines zacznie w nocy wycieczki po alkohol zaczną się burdy i libacje na świeżym powietrzu a to wszystko w interesie handlujących,tak samo z propozycją niższych opłat za śmieci za dzieci,ktoś będzie musiał zapłacić więcej.Tej pani mówię NIE

32


Kapsel ~Kapsel (Gość)26.01.2024 21:24

Nigdy więcej Jana na radne zenada

30


Robson ~Robson (Gość)26.01.2024 17:55

Panie Prezydencje Chojniak nie rób Pan żadnej reklamy wyborczej Wygrywasz Pan bezkonkurencyjnie

31


Marko ~Marko (Gość)26.01.2024 17:10

Obecnie nie ma żadnego konkretnego kandydata w tym mieście na fotel prezydenta. Może to mieszkańcy powinni wskazać kandydata bądź kandydatkę ? Ta Pani z całym szacunkiem, raczej nie ma wielkich szans na to stanowisko.

51


Tadko ~Tadko (Gość)26.01.2024 17:01

Kolejne mydlenie ludziom oczu przed wyborami. W przypadku, gdyby Zarząd Spółki przyjął ofertę PGNiG, którą sugerowała radna Marlena Wężyk - Głowacka, średnia cena ciepła od 1 stycznia 2024r. byłaby wyższa od obowiązującej o 71,43 zł/GJ, co stanowi wzrost o 43,3%.

41


Habibi ~Habibi (Gość)26.01.2024 08:52

Zawsze wiedziałem ze Pani Marlena jest nie tylko piękna kobietą ale do tego również elokwentną i mądrą. Takiej żony szukam. Ach?

14


Emi ~Emi (Gość)26.01.2024 10:24

Idą wybory a ta Pani odgrzewa temat bo nie ma co zaprezentować wyborcą

92


goœć_mario ~goœć_mario (Gość)26.01.2024 10:21

Zbliżają się wybory, Czy aby ta Pani jest dobra kandydatką na prezydenta ?

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat