Czy wystarczy podpisów? Co z referendum w Piotrkowie?

Czwartek, 13 kwietnia 2023135
Tylko o 24 podpisy więcej niż wymaga tego prawo złożyła grupa inicjatywna, chcąca organizacji referendum w sprawie odwołania prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Czy taki zapas wystarczy do zwołania referendum? Do tej pory ponad 2 tysiące już zostało uznane za wadliwe. Trwa końcowa weryfikacja list poparcia pod wnioskiem.
Fot. pakwi Fot. pakwi

Czas świąt wielkanocnych okazał się bardzo gorącym okresem dla grupy piotrkowian, którzy zaangażowali się w zbieranie podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w sprawie odwołania prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka. W piątek komisarz wyborczy w Piotrkowie wydał postanowienie, w którym wezwał inicjatorów do uzupełniania wniosku. Po przeprowadzonej weryfikacji okazało się bowiem, że blisko 2 tysiące podpisów zostało uznanych za wadliwe. 

Inicjator złożył 4907 prawidłowo złożonych podpisów poparcia. Wobec tego, do pełnego poparcia wniosku wynikającego z zapisów ustawy, niezbędnym było przedłożenie komisarzowi wyborczemu w Piotrkowie nie mniej niż 567 prawidłowo złożonych podpisów poparcia - tłumaczy Szymon Kopka, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Piotrkowie.

W piątek po południu grupa referendalna ogłosiła więc "świąteczną mobilizację". Podpisy zbierano m.in. pod sklepami i na ulicach Piotrkowa. Czasu nie było dużo, bo ostateczny termin składania podpisów upływał we wtorek, tuż po świętach. Jak ogłosili członkowie grupy, akcja zakończyła się zebraniem i przekazaniem do biura wyborczego dodatkowych 591 podpisów

 Dla nas była to bardzo niekomfortowa sytuacja. Byliśmy obecni w trakcie weryfikacji podpisów. Widzieliśmy, że są naprawdę bardzo radykalnie sprawdzane. Odrzucane były, gdy ktoś np. nie dopisał numeru mieszkania lub nieczytelne było imię albo nazwisko. Codziennie odrzucanych było około 30 procent podpisów. Już w trakcie weryfikacji dostarczyliśmy kolejne ponad 300 głosów poparcia. W związku z bardzo nieprzyjemną sytuacją podczas zbierania podpisów, doszliśmy do wniosku, że nie będziemy tego robić kosztem życia ludzi - relacjonuje Mariusz Maciołek z grupy inicjatywnej, podkreślając, że kiedy okazało się, że brakuje ponad 500 podpisów, nastąpiła ponowna mobilizacja. - Nie mogliśmy się poddać, bo kosztowało nas to bardzo dużo pracy. Zapytaliśmy mieszkańców: jeśli chcecie tego referendum, to prosimy o pomoc w zorganizowaniu tych podpisów. Odzew był bardzo duży, okazało się, że mieszkańcy chcą tego referendum. W ten wtorek dostarczyliśmy 591 podpisów - wspomina Mariusz Maciołek.

 

Z podanych liczb wynika, że aktualnie złożonych podpisów jest więcej o 24, niż wymaga ustawa. Czy to wystarczy? To okaże się w najbliższych dniach. Jak poinformował nas Szymon Kopka, trwa weryfikacja dostarczonych list. 

 Jeżeli liczba prawidłowo złożonych podpisów poparcia będzie wystarczająca, komisarz wyborczy wyda postanowienie o przeprowadzeniu referendum. Najpóźniej może się ono odbyć 11 czerwca. Jeżeli liczba prawidłowo złożonych podpisów nie będzie wystarczająca, wówczas komisarz wyborczy wyda postanowienie o odrzuceniu referendum. W tym dokumencie wymienione będą wady tych podpisów - wyjaśniał Szymon Kopka. 

Przypomnijmy, że 23 marca inicjatorzy referendum złożyli do komisarza wyborczego 6424 podpisy. Właśnie z tej liczby urzędnicy za wadliwe uznali około 2 tysiące głosów. Pytany przez nas o szczegóły tej decyzji Szymon Kopka odpowiedział, że "na tym etapie, zgodnie z procedurami nie możemy jeszcze powiedzieć, jakie były powody uznania tych podpisów za nieważne". Trudno więc w tym momencie oszacować, czy wnioskodawcy zebrali wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem.

 

Jeśli okaże się, że komisarz wyda postanowienie o nieorganizowaniu referendum, to inicjatorom będzie przysługiwać skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Zgodnie z ustawą, WSA na jej rozpatrzenie będzie mieć 14 dni. 


Mariusz Maciołek obecnie nie chce deklarować, czy po ewentualnym postanowieniu komisarza o nieorganizowaniu referendum inicjatorzy będą składać wniosek do sądu administracyjnego.  

  Jestem przekonany, co do dobrej wiary osób decyzyjnych. Łącznie dostarczyliśmy ponad 7600 podpisów. Wierzę, że ci ludzie, którzy sprawdzają podpisy, widzą, że mieszkańcy chcą tego referendum. Referendum jest aktem demokracji, do którego mamy prawo. Jeśli nam ono przysługuje, to urzędnicy powinni to uszanować. Bardzo głęboko wierzę, że pochylą się nad tą decyzją dwa razy, zanim podejmą dalsze kroki - podsumowuje Mariusz Maciołek. 


 

Sprawa uznania za nieważne/wadliwe tak dużej liczby podpisów wzbudziła duże emocje na facebookowej grupie referendalnej.

 

A co na to prawo? Tu przepisy są jasne. Regulują je wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie podpisów pod wnioskiem referendalnym. Wynika z nich, że badając podpisy osób popierających inicjatywę, sprawdza się m.in. czy:

 

- imię i nazwisko podano w pełnym brzmieniu (a nie np. pierwszą literę imienia);
- wskazano adres zamieszkania (zgodny z adresem ujęcia w rejestrze wyborców) obejmujący: nazwę miejscowości , nazwę ulicy, numer domu i numer mieszkania;

 

Podawanie kodu pocztowego nie jest konieczne. Podanie numeru lokalu dotyczy tylko budynków wielomieszkaniowych. Brak danych lub niepełne określenie adresu zamieszkania powoduje uznanie poparcia za złożone wadliwie.

 

Za prawidłowo udzielone poparcie należy uznać, gdy zamiast wskazania pełnego brzmienia nazwy miejscowości w rubryce "Adres zamieszkania" osoba popierająca posłuży się powszechnie używanym i jednoznacznie rozumianym skrótem tej nazwy, jeżeli inne dane dotyczące adresu zamieszkania (nazwa ulicy, nr domu, nr lokalu) zostały podane zgodnie z wymaganiami.

 

Za prawidłowo udzielone poparcie uznaje się podpis obywatela, który zamiast dokładnego podania adresu zamieszkania w rubryce na to przeznaczonej postawił znak odnośnika do adresu wskazanego w pozycji umieszczonej bezpośrednio wyżej w wykazie podpisów, jeżeli osoby wymienione w tych pozycjach zamieszkują pod tym samym adresem;
- został podany numer ewidencyjny PESEL;
- została podana data udzielenia poparcia;
- obok danych umieszczono własnoręczny podpis obywatela, brak podpisu oznacza, że poparcie nie zostało udzielone.

 

Sporną kwestią może pozostawać czytelność wpisów.

POLECAMY


Zainteresował temat?

13

8


Komentarze (135)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goć_gość (Gość) ~goć_gość (Gość) (Gość)17.04.2023 20:43

Dokąd?
No i prowadzi – widzimy wszyscy
od normalności do pewnej znisty.
Żądania bzdurne krzyczący mieli
Prezesów Spółek odwołać chcieli,
cofnąć podwyżki, zatrzymać prace…
Czy dzięki temu będzie inaczej?
Ruszyli w miasto inicjatorzy.
Liczą, że tutaj są ludzie chorzy
i im podpiszą potrzebne świstki,
by referendum zwołać dla wszystkich.
Chodzili w nocy, chodzili we dnie
po sklepach, targach, mieszkaniach – wszędzie.
To co zebrali, szumni zgłosili.
Ale… za mało coś Moi Mili!
Szybka dogrywka, w święta zbieranie…
Już Wam wystarczy Panowie, Panie?
Baczny Obserwator

22


go?ć_zofia ~go?ć_zofia (Gość)13.04.2023 14:27

Brawo dla Was
Mieszkańcy chcą referendum 7600
Osób podpisało się
Szokkkkk

124


Hmmm ~Hmmm (Gość)14.04.2023 15:00

Taaa, jasne. Imię,nazwisko, PESEL, adres... co jeszcze? Sorry, nie daję obcym moich danych osobowych, bo nie mam pojęcia co dalej się z nimi stanie. Referendum? Nawet jeśli będzie, to nie idę. Szkoda kasy z budżetu miasta na rok przed wyborami. Chyba, że ci krzyczący państwo ze zdjęcia będą finansować referendum?

68


zdjęcie ~zdjęcie (Gość)15.04.2023 10:12

czy w tej trójce na zdjęciu, wszyscy są mieszkańcami miasta?

64


oś 35 lecia ~oś 35 lecia (Gość)16.04.2023 07:15

Z tego co się mówiło wczoraj w sklepach to większość starszych ludzi idzie na wybory.Mówię tu o sklepach w rejonie kwadratu.My też z żoną idziemy.

55


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)16.04.2023 16:33

Zawierucha
Znów w naszym mieście nerwowe ruchy.
Nastał ponownie czas zawieruchy…
Jak przed dekadą, kilku działaczy
postanowiło coś w mieście znaczyć.
Z prawa i z lewa ściągnęli ludzi,
Fejsbuk społeczność miejską obudził.
Wprowadził chaos i zamieszanie…
Co Wy robicie, Panowie, Panie?
W zimowej aurze, z „ciepłem” na ustach
pod urząd przyszli mieszkańcy miasta,
by protestować, wyrazić sprzeciw
drogiemu życiu na całym świecie.
Podwyżkom wszelkim stawili czoło,
przywrócić „stare” chcieli na nowo.
Nie jest to jednak sprawa zbyt prosta:
prąd, gaz, paliwa – ogromnie wzrosły.
Prezydent, Prezes, miejscowi Rajcy
Nie maja wpływu na ten stan rzeczy…
I myślą dzisiaj młodzi i starzy:
Dokąd ten protest nas zaprowadzi???
Baczny Obserwator

34


go?ć_kierowca ~go?ć_kierowca (Gość)16.04.2023 14:47

Kłamczuchy sami nie wiedzą co chcą

43


gość 54 ~gość 54 (Gość)14.04.2023 15:25

Pod koniec marca została powołana nowa Pani Komisarz Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Piotrkowie Tryb./wcześniej był to mężczyzna/ przypadek?

83


ja też ~ja też (Gość)15.04.2023 12:33

Dużo starszych ludzi się wybiera na wybory poprzeć pana Chojniaka.

213


emeryt ~emeryt (Gość)15.04.2023 14:04

Osoby starsze ,emeryci, renciści , mohery, idziemy wszyscy na referendum odwołać Chojniaka.

63


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat