Czy Piotrków zagrał w oskarowym filmie?

Środa, 13 lipca 201124
Realizowany w ubiegłym roku m.in. w Piotrkowie film Agnieszki Holland „W ciemności” (tytuł roboczy: „Ukryci”) został, jak poinformował we wtorek, 12 lipca Polski Instytut Sztuki Filmowej, polskim kandydatem do statuetki Oskara w 2012 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
fot. Agawafot. Agawa

Czy Agnieszka Holland otrzyma statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej? Można sądzić, że szanse są duże, tym bardziej, że Holland to obecnie jedna z najbardziej znanych w Stanach Zjednoczonych polska reżyserka, od lat współpracująca z Hollywood, jak i z amerykańskimi stacjami telewizyjnymi (reżyserowała m.in. odcinki tak znanych seriali, jak: „Cold Case” („Dowody zbrodni”) czy „The Wire” („Prawo ulicy”), nominowana do nagrody Emmy. Agnieszka Hollnad już dwukrotnie otrzymała nominację do Oskara – po raz pierwszy w 1986 roku za film „Gorzkie żniwa”, po raz drugi w 1992 roku za film „Europa, Europa”. Czyżby więc w tym przypadku miało się ziścić powiedzenie "do trzech razy sztuka"? 

Gdyby film Agnieszki Holland został nagrodzony Oskarem, dla piotrkowskich plenerów byłoby to pierwsze takie wyróżnienie, choć nominacja druga, bowiem w 1993 roku belgijski „Daens” Stijna Coninxa, realizowany m.in. w Piotrkowie, był nominowany do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wówczas jednak lepsze okazały się „Indochiny” z Catherine Deneuve.

Dla przypomnienia, w Piotrkowie ponad 70-osobowa polsko-niemiecko-kanadyjska ekipa filmowa pod kierunkiem Agnieszki Holland pracowała od 22 do 23 marca w 2010 roku, a na planie filmowym pojawili się znani aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz i Kinga Preis. Piotrków po Berlinie, Lipsku, Warszawie i Łodzi stał się piątym miastem, które użyczyło słynnej reżyserce swych plenerów. „W ciemności” to rozgrywająca się w czasie II wojny światowej opowieść o lwowskim, drobnym złodziejaszku Leopoldzie Sosze, który przez 14 miesięcy ukrywa w miejskich kanałach 14-osobową grupę Żydów, uciekinierów z getta. 

Agawa

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)14.07.2011 11:14

"sklave" napisał(a):
A co zrobiono przez ponad dwadzieścia lat po transformacji.


A jaka była opcja polityczna Pana Prezydenta Pola rządzącego w Mieście przez 2 kadencje?
Jest jeszcze wiele do zrobienia, bardzo wiele, ale powtórzę to co już mówiłem wielokrotnie na tym forum - nie da się odnowić niszczonego prawie przez pół wieku Miasta w przeciągu kilku lat. Na to potrzeba czasu, dlatego wspierajmy wszelkie remonty.

00


sklave ~sklave (Gość)14.07.2011 10:48

"Marcin-Majewski" napisał(a):
Zażalenia proszę kierować do biura SLD spadkobiercy PZPR - to komunizm niszczył przez prawie pół wieku piotrkowską Starówkę


Fakt jest ten powszechnie znany.
A co zrobiono przez ponad dwadzieścia lat po transformacji.
Bądźmy szczerzy komunizm niszczył i budował
a Kapłani Demokracji - Wybrańcy Narodu grabią i rujnują.
Europa na przykład.
Patrzaj i Spoziraj POd nogi
naród przewalili i nikt nic nie robi !!!

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)14.07.2011 10:06

"sklave" napisał(a):
Lecz wiele miejsc w Piotrkowie wygląda jeszcze jakby było tuż po wojnie.


Zażalenia proszę kierować do biura SLD spadkobiercy PZPR - to komunizm niszczył przez prawie pół wieku piotrkowską Starówkę - nie dokonano ani jednej odbudowy zniszczonych obiektów chociażby przy ul. Zamkowej, miejsce zaczęto zasiedlać najgorszym elementem, skuwano zabytkowe elementy z elewacji budynków(np. Chrobry), nie dokonywano remontów. Było to celowe działanie władz. Wszystkim tym czerwonym faszystom, którzy robili kariery w milicji i bezpiece powinni zabierać teraz 50% ogromnej emerytury na rzecz rewitalizacji Starówki. Jeszcze wiele lat remontów przed nami, choć przypominam, że jest lepiej niż było

00


K. ~K. (Gość)14.07.2011 08:27

"97300" napisał(a):
Rozwinę ten wątek dziś popołudniu.


Och, Cyferkowy, zaskocz mnie! Czekam z niecierpliwością!

00


97-300 97-300ranga14.07.2011 05:27

[cytat="ols"]97 rozumiem,ze polak nie moze byc zydem?[/cytat)Rozwinę ten wątek dziś popołudniu.

00


ols ~ols (Gość)13.07.2011 23:41

97 rozumiem,ze polak nie moze byc zydem?

00


Ciej ~Ciej (Gość)13.07.2011 22:49

"Piotr" napisał(a):
popełnił by harakiri albo seppuku - nie wiem jak to się prawidłowo nazywa.

. Obie nazwy (Sepuku i Harakiri) są poprawne jednak Harakiri w Japońskim jest słowem wulgarnym.

00


97-300 97-300ranga13.07.2011 21:53

Jak można za pieniądze polaków robić filmy tylko o żydaćh?.Kogo to interesuje?.Żenada.

00


sklave ~sklave (Gość)13.07.2011 21:20

"Piotr" napisał(a):
Mamy 2011rok. od zakończenia II Wojny Światowej minęło 66lat.


Lecz wiele miejsc w Piotrkowie wygląda jeszcze jakby było tuż po wojnie. Dlatego co roku mamy filmowców tylu i nie możemy mieć oto do nich pretensji.

00


Piotr Piotrranga13.07.2011 21:04

Mamy 2011rok. od zakończenia II Wojny Światowej minęło 66lat.
Nie mam nic przeciw kręceniu w Piotrkowie filmów. Mam za to dużo przeciw powodom dla których w Piotrkowie kręcone są filmy. Po prostu miasto wygląda jak za okupacji niemieckiej.
Jak by prezydent miasta był Japończykiem to popełnił by harakiri albo seppuku - nie wiem jak to się prawidłowo nazywa.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat