I Piotrkowskie Biennale Sztuki jest konkursem ogólnopolskim. Jego celem jest konfrontacja artystów posługujących się różnymi środkami wyrazu, prezentacja prac plastycznych z dziedziny malarstwa i innych mediów współczesnych, poszukiwanie nowych indywidualności twórczych. Temat tegorocznego Biennale - „Przestrzeń”, jest pretekstem do prezentacji różnorodnych kreacji twórczych i sposobów interpretacji jednego tematu za pomocą odmiennych mediów.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał dziś Stanisław Piotr Gajda (dyrektor ODA) oraz Andrzej Hoffman, kurator Biennale. - Tematem tej pierwszej edycji jest przestrzeń. Temat celowo jest tak otwarty. Jest to pierwsza edycja, nie wiedzieliśmy z jakim oddźwiękiem spotka się ten pomysł. Prac było bardzo dużo, zgłoszonych – 160, zakwalifikowanych do wystawy – 125, dlatego właśnie musieliśmy rozbić wystawę na 4 miejsca. Tematem jest przestrzeń i my również wpisaliśmy się w przestrzeń miejską. Zaczynamy w ten sposób ożywiać Trakt Wielu Kultur i pragniemy, aby przestrzeń artystyczna naszego miasta była żywa, aby nie była jedynie czymś historyczno-turystycznym do zwiedzania, ale aby było to coś, co dzieje się aktualnie, jest żywe. Prace pochodzą głównie z rejonu piotrkowskiego, ale są też prace praktycznie z całej Polski - mówił Hofman.
Wyniki ogłosił jeden z jurorów - Krzysztof Jurecki z Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. – Jury reprezentowało bardzo zgodne poglądy, nie było większych dyskusji. Tytuł „Przestrzeń” ma oczywiście swoje znaczenie. Konkurs ma taką zasadę, że jurorzy starają się dotrzeć, na ile to jest możliwe do warstwy ideowej. Nie traktowaliśmy tytułu dosłownie, tylko bardziej metaforycznie czy symbolicznie, dlatego może się wydawać, że niektóre z nagrodzonych prac mogą odbiegać od tytułu naszego Biennale. W Polsce mieliśmy jak dotąd dwa biennale: Biennale Sztuki w Łodzi, drugie organizowane jest w Poznaniu. Uważam, że to świetny pomysł, że miasto o dużo mniejszym potencjale kulturalnym zorganizowało wystawę innego typu, bo konkursową. Myślę, że świetnie byłoby kontynuować tę ideę. Budowanie tradycji poprzez biennale sztuki to bardzo dobry pomysł. Jest to budowanie tradycji lokalnej, tradycji artystów w Piotrkowie i z regionu, a w perspektywie być może także budowanie tradycji europejskiej – mówił Jurecki.
Grand Prix I Piotrkowskiego Biennale Sztuki zdobył Tomasz Adam Fularski za cykl „Za betonową kurtyną”. Zwycięzca na co dzień zajmuje się fotografią. Uczy w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania i w Międzynarodowym Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. - Prace związane są z relacją między współczesnym człowiekiem a przyrodą. Ja mieszkam w lesie i obserwuję ludzi, którzy przyjeżdżają do lasu i często słyszę od tych, z którymi rozmawiam, że oni baliby się mieszkać w takim miejscu. Ludzie bardzo przyzwyczaili się do stadnego życia, do życia w mieście. Wszystkie te prace zrobione są w odległości kilkuset metrów od mojego domu – mówił o swojej twórczości zwycięzca. - Tytułowe zdjęcie przedstawia temat, mówi o tym, że nawet jeśli wchodzimy w przyrodę, to tym, co pozwala nam przeżyć jest bliskość miasta, czyli to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Dopiero wtedy czujemy się dobrze, kiedy mamy wokół siebie swój pejzaż. Pozostałe zdjęcia to alegorie na temat naszych ludzkich słabości, pragnień. Zajmuję się fotografią, w której bardzo często wykorzystywane są całe instalacje, przedmioty. Jest to fotografia nie znaleziona, ale kreowana. Jest to kreowanie jakiejś fizycznej wizji świata i sfotografowanie tego. Czasami przestrzeń, którą fotografuję, buduję tylko po to, aby ją sfotografować i potem unicestwić. Jest to takie tworzenie przestrzeni na chwilę.
Ponad 120 prac wybranych do konkursu można oglądać aż w 4 piotrkowskich galeriach: przy ul. Dąbrowskiego 5 i Sieradzkiej 8, w Miejskim Ośrodku Kultury (al. 3 Maja 12) i w Małej Galerii (ul. Konarskiego 2).
Z prac zakwalifikowanych i dostarczonych do ODA jury nagrodziło:
Grand Prix - Tomasz Adam Fularski za cykl "Za betnową kurtyną"
I miejsce - Julia Kurek za video "Komunikat"
II miejsce - Andrzej Dudek-Durer za video "Czasoprzestrzenie Seul - Antwerpia"
III miejsce - Marek Gajewski za prace "Nowicjusz" i "Do środka"
IV miejsce - Czesław Abratkiewicz za cykl prac "Lament duszy"
V miejsce - Bartłomiej Jarmoliński za prace "Klaustrofobia"
Organizatorem PBS jest Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim, współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie.