Człowiek kontra przyroda. Biennale rozstrzygnięte

Czwartek, 07 lipca 20117
Dziś w piotrkowskiej galerii Ośrodka Działań Artystycznych odbył się wernisaż wystawy w ramach I Piotrkowskiego Biennale Sztuki. Ogłoszono także wyniki konkursu organizowanego w ramach konfrontacji artystów. Zwyciężył cykl zdjęć „Za betonową kurtyną” Tomasza Adama Fularskiego.
fot. Jarek Mizerafot. Jarek Mizera

I Piotrkowskie Biennale Sztuki jest konkursem ogólnopolskim. Jego celem jest konfrontacja artystów posługujących się różnymi środkami wyrazu, prezentacja prac plastycznych z dziedziny malarstwa i innych mediów współczesnych, poszukiwanie nowych indywidualności twórczych. Temat tegorocznego Biennale - „Przestrzeń”, jest pretekstem do prezentacji różnorodnych kreacji twórczych i sposobów interpretacji jednego tematu za pomocą odmiennych mediów.

 

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał dziś Stanisław Piotr Gajda (dyrektor ODA) oraz Andrzej Hoffman, kurator Biennale. - Tematem tej pierwszej edycji jest przestrzeń. Temat celowo jest tak otwarty. Jest to pierwsza edycja, nie wiedzieliśmy z jakim oddźwiękiem spotka się ten pomysł. Prac było bardzo dużo, zgłoszonych – 160, zakwalifikowanych do wystawy – 125, dlatego właśnie musieliśmy rozbić wystawę na 4 miejsca. Tematem jest przestrzeń i my również wpisaliśmy się w przestrzeń miejską. Zaczynamy w ten sposób ożywiać Trakt Wielu Kultur i pragniemy, aby przestrzeń artystyczna naszego miasta była żywa, aby nie była jedynie czymś historyczno-turystycznym do zwiedzania, ale aby było to coś, co dzieje się aktualnie, jest żywe. Prace pochodzą głównie z rejonu piotrkowskiego, ale są też prace praktycznie z całej Polski  - mówił Hofman.


Wyniki ogłosił jeden z jurorów - Krzysztof Jurecki z Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. – Jury reprezentowało bardzo zgodne poglądy, nie było większych dyskusji. Tytuł „Przestrzeń” ma oczywiście swoje znaczenie. Konkurs ma taką zasadę, że jurorzy starają się dotrzeć, na ile to jest możliwe do warstwy ideowej. Nie traktowaliśmy tytułu dosłownie, tylko bardziej metaforycznie czy symbolicznie, dlatego może się wydawać, że niektóre z nagrodzonych prac mogą odbiegać od tytułu naszego Biennale. W Polsce mieliśmy jak dotąd dwa biennale: Biennale Sztuki w Łodzi, drugie organizowane jest w Poznaniu. Uważam, że to świetny pomysł, że miasto o dużo mniejszym potencjale kulturalnym zorganizowało wystawę innego typu, bo konkursową. Myślę, że świetnie byłoby kontynuować tę ideę. Budowanie tradycji poprzez biennale sztuki to bardzo dobry pomysł. Jest to budowanie tradycji lokalnej, tradycji artystów w Piotrkowie i z regionu, a w perspektywie być może także budowanie tradycji europejskiej – mówił Jurecki.


Grand Prix I Piotrkowskiego Biennale Sztuki zdobył Tomasz Adam Fularski za cykl „Za betonową kurtyną”. Zwycięzca na co dzień zajmuje się fotografią. Uczy w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania i w Międzynarodowym Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. - Prace związane są z relacją między współczesnym człowiekiem a przyrodą. Ja mieszkam w lesie i obserwuję ludzi, którzy przyjeżdżają do lasu i często słyszę  od tych, z którymi rozmawiam, że oni baliby się mieszkać w takim miejscu. Ludzie bardzo przyzwyczaili się do stadnego życia, do życia w mieście. Wszystkie te prace zrobione są w odległości kilkuset metrów od mojego domu – mówił o swojej twórczości zwycięzca. - Tytułowe zdjęcie przedstawia temat, mówi o tym, że nawet jeśli wchodzimy w przyrodę, to tym, co pozwala nam przeżyć jest bliskość miasta, czyli to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Dopiero wtedy czujemy się dobrze, kiedy mamy wokół siebie swój pejzaż. Pozostałe zdjęcia to alegorie na temat naszych ludzkich słabości, pragnień. Zajmuję się fotografią, w której bardzo często wykorzystywane są całe instalacje, przedmioty. Jest to fotografia nie znaleziona, ale kreowana. Jest to kreowanie jakiejś fizycznej wizji świata i sfotografowanie tego. Czasami przestrzeń, którą fotografuję, buduję tylko po to, aby ją sfotografować i potem unicestwić. Jest to takie tworzenie przestrzeni na chwilę.

 

Ponad 120 prac wybranych do konkursu można oglądać aż w 4 piotrkowskich galeriach: przy ul. Dąbrowskiego 5 i Sieradzkiej 8, w Miejskim Ośrodku Kultury (al. 3 Maja 12) i w Małej Galerii (ul. Konarskiego 2).

 

Z prac zakwalifikowanych i dostarczonych do ODA jury nagrodziło:

Grand Prix - Tomasz Adam Fularski za cykl "Za betnową kurtyną"

I miejsce - Julia Kurek za video "Komunikat"

II miejsce - Andrzej Dudek-Durer za video "Czasoprzestrzenie Seul - Antwerpia"

III miejsce - Marek Gajewski za prace "Nowicjusz" i "Do środka"

IV miejsce - Czesław Abratkiewicz za cykl prac "Lament duszy"

V miejsce - Bartłomiej Jarmoliński za prace "Klaustrofobia"

 

Organizatorem PBS jest Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim, współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

p ~p (Gość)11.07.2011 22:11

"Dla-p" napisał(a):
Z tego co wiem to Fularski jest z Łodzi a nie z Piotrkowa, poza tym nie zgadzam się że Dudek- Durer to kicz, no ale rozumiem, że nie każdy odnajduje w sobie taką przestrzeń. Poza tym piszesz że większość nagrodzonych była z Piotrkowa skoro w śród nagrodzonych z tego miasta była chyba tylko jedna osoba- to coś się nie zgadza.


Tu muszę przyznać racje, zbyt impulsywnie napisałem.
Twórczość Dudka-Durera jest mi znana i to co pokazał na biennale to kicz. Jednak nie zaprzeczę że to dobry artysta. Natomiast pod fotografiami Fularskiego pisał Piotrków Trybunalski. Co nie zmienia faktu że jeśli Fularski jest z łodzi to analogia jest ewidentna. Szanuje Pana zdanie, pomimo to fotografie Pana Fularskiego tam nie pasowały.

00


hgfj ~hgfj (Gość)11.07.2011 21:35

"Dla-p" napisał(a):
o w śród


aha,terazm artyzm już przekracza nie tylko Wisłę, on przekracza normy przyzwoitości!?

00


Dla p ~Dla p (Gość)11.07.2011 19:31

Z tego co wiem to Fularski jest z Łodzi a nie z Piotrkowa, poza tym nie zgadzam się że Dudek- Durer to kicz, no ale rozumiem, że nie każdy odnajduje w sobie taką przestrzeń. Poza tym piszesz że większość nagrodzonych była z Piotrkowa skoro w śród nagrodzonych z tego miasta była chyba tylko jedna osoba- to coś się nie zgadza.

00


p ~p (Gość)10.07.2011 13:22

Z pośród nagrodzonych prac, nie powinny się w ogóle znaleźć takie nazwiska jak: Dudek-Durer - kicz najwyższych lotów, oraz Grand Prix Fularskiego. Piękna fotografia która zupełnie nie pasowała do całości imprezy, no ale cóż Grand Prix dla osoby z Piotrkowa Tryb. nie trzeba być geniuszem by się domyśleć o co chodzi. Słusznie nagrodzone prace Julii Kurek, Bartka Jarmolińskiego, Gajewskiego oraz B.Abratkiewicza, były rozchwytywane przez odbiorców. Jury składające się z wykładowców Łódzkiej ASP przyznało nagrody swoim podopiecznym oraz pupilom z Piotrkowa.Lecz jak to powiedział organizator imprezy nie nagrody są ważne lecz sytuacja w której artyści i odbiorcy mają możliwość do wspólnych rozmów i przyglądania się różnorodnej twórczości. Całość imprezy jak i prace które były eksponowane oceniam na bardzo wysokim poziomie.

00


ola2 ~ola2 (Gość)10.07.2011 12:12

Uważam że świetne prace pokali nagrodzeni. Piotrków tak trzymać!

00


Za ~Za (Gość)10.07.2011 12:09

Najlepsze prace były tam gdzie prezentowali się laureaci. Faktycznie dobre prace pokazali.

00


ja ~ja (Gość)09.07.2011 19:19

poziom prac był żenujący może z 10 było ok, a reszta to dramat

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat