Advertisement

Co z Akademią Piotrkowską?

ePiotrkow Poniedziałek, 23 maja 2022471723
Na początku marca Piotrków obiegła wiadomość, że miasto może mieć samodzielną publiczną uczelnię. Dwa miesiące od ujawnienia tych planów sprawdziliśmy, co w tej sprawie dzieje się w zaciszu uniwersyteckich gabinetów.
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

Okazuje się, że pomysł nabiera realnych kształtów. Utworzenie samodzielnej uczelni ma odbyć się na zasadzie odłączenia piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach od macierzystej uczelni. O szczegółach na antenie radia Strefa FM mówił niedawno prof. Jacek Bonarek, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ds. Filii w Piotrkowie. 

Prace są już bardzo zaawansowane. W ubiegłym tygodniu było to tematem obrad komisji senackich UJK. Komisje bardzo życzliwie odniosły się do tego pomysłu, podkreślając, że 40 lat istnienia filii w Piotrkowie dało odpowiednią podbudowę do powstania odrębnej Akademii - mówił prof. Bonarek, podkreślając, że pomysł utworzenia samodzielnej akademii istniał praktycznie od początku powstania filii. 

 

Ministerialne minimum ilości studentów, która musi studiować na nieuniwersyteckiej uczelni wynosi 250 osób. Obecnie w piotrkowskiej filii uczy się cztery raz więcej żaków. Zgodnie z założeniami samodzielna uczelnia w Piotrkowie miałaby działać od roku akademickiego 2023/2024.

Najbliższy rok będzie takim rokiem przejściowym, ale dla studentów nic się nie zmieni. Będzie to na pewno ciężki rok pod względem organizacyjnym. Będziemy musieli przygotować wszystko, aby od października ruszyć jako odrębna uczelnia. Najtrudniejsze będzie przyzwyczajenie pracowników, studentów i społeczność do tego, że to samodzielny byt - mówił prof. Jacek Bonarek wskazując także, co ze studentami, którzy do czerwca 2023 roku nie skończą jeszcze studiów. - Będzie to decyzja studenta, czy będzie chciał chciał skończyć UJK czy Akademię Piotrkowską lub Akademię w Piotrkowie (te dwie nazwy pojawiają się w kontekście nazwy przyszłej uczelni - red) - wskazywał. 

Jak zapewnia rektor, wszystkie obecne kierunki mają zostać utrzymane, co więcej pojawią się także głosy o powiększeniu oferty.

Znaczna część naszych pracowników jest pozytywnie ustosunkowana do pomysłu przekształcenia. Pojawia się już także zainteresowanie od osób obecnie nie związanych z filią, które chciałyby w przyszłości - na różnych kierunkach - tę uczelnię tworzyć - podsumował prof. Bonarek.

 


Zainteresował temat?

12

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_julia ~go?ć_julia (Gość)23.05.2022 19:47

Kadra od kierunków nowo otwartych jest jak najbardziej na plus. Wykładowcy dojeżdżają z innych uczelni. I nie wykładają inaczej niż na swoich. Trzeba by utworzyć więcej ścisłych kierunków.
Opinia zła się ciągnie przez kierunki pedagogiczne. Po nich wiadomo że pracy nie ma. Co za różnica czy skończysz to w Łodzi czy Piotrkowie. Przydałyby się kierunki techniczne.

100


EP -OP-EB ~EP -OP-EB (Gość)23.05.2022 18:56

Uczelnia zamiast wyrabiać swoją markę zmienia tylko nazwę,już to daje do myślenia przyszłym absolwentom,
Żadnych osiągnięć tylko mielenie kasy na naiwnych

50


Iaiqow ~Iaiqow (Gość)23.05.2022 15:24

Polskie studia poza kilkoma uczelniami są absolutnie nic nie warte.

77


Grażyna ~Grażyna (Gość)23.05.2022 16:31

Ale z tą Akademią Piotrkowską to dajcie spokój, no kto to słyszał.

92


Zgrywus ~Zgrywus (Gość)23.05.2022 16:00

Ta uczelnia to strata czasu i pieniążków,
Żadne kwalifikacje i żadnej pracy,a i kadra taka sobie,
Jednym zdaniem sztuczny twór

76


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat