Co to jest klauzula wykonalności?

Kraj Czwartek, 17 marca 20220
Klauzula wykonalności w potocznym rozumieniu jest środkiem, który pozwala na odzyskanie wierzytelności na drodze komorniczej. To potężny oręż w ręku wierzyciela, z którego może, ale nie musi skorzystać. Czym więc jest klauzula wykonalności? I w jakiej sytuacji mamy z nią do czynienia?
Co to jest klauzula wykonalności?

Klauzula wykonalności – definicja

Klauzula wykonalności to urzędowy akt sądu zawierającym stwierdzenie, że tytuł egzekucyjny nią opatrzony uprawnia wierzyciela do egzekucji (określając w razie potrzeby jej zakres). Orzeczenie jest obowiązujące z chwilą jego wydania/podpisania przez skład sędziowski.

Klauzulę wykonalności nadaje się tytułowi egzekucyjnemu. Tym samym staje się on tytułem wykonawczym, będącym podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Samym postępowaniem egzekucyjnym są natomiast wszystkie działania różnych podmiotów i osób, które mają na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela, czyli odzyskanie należnych mu pieniędzy lub innych świadczeń.

Tytuł egzekucyjny

Pieniądze od osoby zadłużonej może pomóc odzyskać komornik. Jednakże, aby mógł podjąć działania, musimy najpierw posiadać wspomniany tytuł wykonawczy. Może nim być orzeczenie sądu lub referendarza sądowego czy ugoda zawarta przed sądem. Dokument ten każdorazowo stwierdza istnienie naszego roszczenia wobec dłużnika. Mówi także o tym, kto jest dłużnikiem a kto wierzycielem i jaka jest treść roszczenia.

Niestety sam tytuł egzekucyjny to cały czas za mało, abyśmy mogli wystąpić do komornika z wnioskiem o rozpoczęcie odzyskiwania naszych pieniędzy. Nie może on bowiem wszcząć postępowania egzekucyjnego do czasu, aż tytuł egzekucyjny nie zostanie opatrzony wspomnianą już klauzulą wykonalności.

Co daje klauzula wykonalności?

Klauzula wykonalności jest potwierdzeniem, że uzyskany przez nas wyrok jest podstawą do rozpoczęcia egzekucji długów, np. przez komornika. Niejako jest to więc „zielone światło” do rozpoczęcia działań. Pamiętajmy, że wniosek o klauzulę wykonalności możemy generalnie złożyć dopiero po uprawomocnieniu się - wspomnianego na samym początku - m.in. orzeczenia sądowego.

Tytuł wykonawczy

Jak już wiemy, tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności, staje się tytułem wykonawczym. Dopiero teraz komornik może rozpocząć swoją pracę. Prowadzona przez niego egzekucja komornicza będzie obejmować – w zależności od decyzji wierzyciela - całość lub część roszczenia, a nasz dłużnik będzie odpowiadać całym swoim majątkiem lub z przedmiotu zabezpieczenia, w kontekście uregulowania wierzytelności.

 

Pamiętajmy jednak, że dłużnik może złożyć zażalenie na postanowienie sądu, która dopuściła do prowadzenia egzekucji. Musimy też mieć na uwadze, że długi odzyskiwane są jedynie z majątku zadłużonego, ale zazwyczaj nie ze wspólnego majątku małżeńskiego. Nasze roszczenie możemy więc odzyskiwać jedynie z mienia osoby zadłużonej: jej majątku, pensji i dochodów z innych źródeł.

Ile się czeka na nadanie klauzuli wykonalności?

Klauzula wykonalności daje nam realną szansę na odzyskanie naszych wierzytelności od dłużnika. Nic więc dziwnego, że chcemy uzyskać ją jak najszybciej. Wszystko zależy jednak od tempa pracy sądów. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka dni. Do wydania decyzji nie potrzeba bowiem więcej osób niż jednoosobowego sądu. Przepisy prawa nakazują też podjąć tę czynność bezzwłocznie. Więcej dowiesz się na platformie e-kruk.pl.

Kiedy wystąpić o klauzulę wykonalności?

Dokument ten nie jest aktem, po który sięgamy na początku drogi odzyskiwania naszej wierzytelności. W pierwszej kolejności staramy się przecież odzyskać pieniądze polubownie. Najczęściej polega to na wysyłaniu listem poleconym wezwania do zapłaty (podając w nim termin, do którego chcemy odzyskać środki oraz numer konta do przelewu).

 

Dopiero kiedy te metody zawiodą, powinniśmy wystąpić na drogę sądową, wnosząc pozew o zapłatę w przypadku roszczeń pieniężnych. to właśnie na tym etapie możemy starać się o nadanie o klauzuli wykonalności, która pozwoli nam odzyskać pieniądze lub inne wierzytelności od dłużnika. Kolejnym krokiem może być już skierowanie sprawy do komornika.

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Użytkowniku Adblocka!

To dzięki reklamom jesteśmy w stanie dostarczać Ci wiadomości z Piotrkowa i okolic oraz rozwijać nasz portal. Nasze reklamy nie są inwazyjne, nie stosujemy wyskakujących okien i nie zasłaniamy nimi treści, prezentujemy maksymalnie 4 reklamy na stronę.

Prosimy, wyłącz adblocka, dodając serwis ePiotrkow.pl do wyjątków wtyczki AdBlock, a następnie odśwież stronę.

Dodaj stronę do wyjątków

Zobacz jak wyłączyć blokowanie

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat