artykuł sponsorowany

Co jest przyczyną alergii na początku wiosny?

Środa, 24 lutego 2021
Choć wiosna to czas zielenienia się traw, pięknie kwitnących drzew i zdecydowanie cieplejszej pogody, niektóre osoby uskarżają się w tym czasie na szereg uciążliwych dolegliwości. Mowa o alergikach, doświadczających nieprzyjemnych objawów takich jak katar czy łzawienie oczu w kontakcie z określonymi substancjami. Co wywołuje wczesnowiosenne alergie i jak sobie z nimi radzić?
Co jest przyczyną alergii na początku wiosny?

 

Co jest powodem alergii wczesną wiosną?

 

Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Oznacza to, że rośliny wypuszczają świeże listki i zaczynają pylenie mające funkcję reprodukcyjną. Pyłek kwiatowy zawiera komórki męskie, które zostają przetransportowane na żeńskie organy generatywne. Wspomniany proces nazywa się zapyleniem. Część roślin wykorzystuje do niego zwierzęta, w tym pszczoły zbierające nektar i przenoszące na ciele pyłek do następnych kwiatów. Inne gatunki transportują pyłek przez wiatr. Właśnie te rośliny przyczyniają się do zwiększenia stężenia pyłków w powietrzu w określonych miesiącach. Pyłki powodują z kolei alergie u osób nadwrażliwych. Osadzają się na spojówkach i śluzówkach nosa, gdzie pękają, uwalniając alergeny. Na kontakt z tymi substancjami ciało reaguje katarem i innymi objawami alergii.

 

Które rośliny wywołują alergię na początku wiosny?

 

Pylenie roślin zaczyna się w marcu i trwa do końca listopada. W sprzyjających warunkach może rozpocząć się już w lutym. Jako pierwsze zaczynają pylić olsza i leszczyna. Pierwsza z nich odpowiada za największą ilość przypadków alergii na pyłki w naszym kraju. Wczesną wiosną w powietrzu pojawiają się też pyłki topoli, wierzby i cisu. W następnych miesiącach pylą jesion, brzoza i dąb. Warto sprawdzać miejsca występowania określonych gatunków i w miarę możliwości unikać ich na początku wiosny.

 

Jak poradzić sobie z wiosenną alergią?

 

Alergia na pyłki bywa niezwykle uciążliwa. Trudno funkcjonować z zatkanym nosem, ciągle kichając i kaszląc. Nie sposób wydajnie pracować z załzawionymi, podrażnionymi oczami. Jeżeli zaobserwujemy u siebie opisane objawy, warto udać się do alergologa. Specjalista po wykonaniu testów określi, jakie alergeny odpowiadają za reakcję organizmu. Przepisze też określone leki na alergię, pomagające przetrwać wczesną wiosnę i okres pylenia. Preparaty ograniczą wydzielanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za występowanie symptomów alergii.

Z łagodniejszymi objawami powinny poradzić sobie środki dostępne bez recepty. W przypadku kataru siennego alergicy często sięgają po krople na katar. Przeciwalergiczny środek ma za zadanie udrożnić nos, zmniejszyć przekrwienie śluzówki i zredukować ilość wytwarzanej wydzieliny. Przy alergicznym zapaleniu spojówek stosowane są przeciwalergiczne lub nawilżające krople do oczu. Łagodzą one uciążliwe objawy i wypłukują alergeny będące źródłami problemów.

Za występowanie alergii wczesną wiosną odpowiadają pyłki określonych gatunków roślin. Ich podwyższone stężenie w powietrzu sprawia, że część osób odczuwa objawy takie jak katar, pieczenie oczu czy kichanie. Jeżeli zauważy się u siebie tego typu symptomy wraz z początkiem wiosny, warto udać się do alergologa i sprawdzić, które alergeny wywołują nieprzyjemne dolegliwości.

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat