W poniedziałkowy poranek radna zorganizowała briefing prasowy pod "dwunastką". Jak wskazywała, spotyka się z mediami na prośbę rodziców i opiekunów dzieci, a także pracowników i grona pedagogicznego szkoły. Marlena Wężyk-Głowacka mówiła, że są oni zaniepokojeni postępem prac remontowych w placówce i obawiają się, czy uda się tam przeprowadzić egzaminy ósmoklasistów.
Składam interpelację z zapytaniami dotyczącymi zakresu inwestycji. Mam nadzieję, że uzyskana odpowiedź uspokoi mieszkańców zainteresowanych tą inwestycją. W treści pisma znajdują się pytania o to, czy remont przebiega zgodnie z harmonogramem, jaki jest stopień zaawansowania prac, czy zgodnie z obietnicą w tym budynku zostanie przeprowadzony egzamin dla ósmoklasistów, czy tak jak zapowiadano termomodernizacja zakończy się w czerwcu 2023 roku, a od 1 września dzieci będą mogły wrócić do nauki w tym budynku - wyliczała Marlena Wężyk-Głowacka, zaznaczając, że w jej interpelacji znalazły się także punkty dotyczące rozliczenia otrzymanej przez Urząd Miasta dotacji i ewentualnego zagrożenia utratą dofinansowania.
Ponadto radna apeluje do władz miasta o zorganizowanie wizji lokalnej dla zainteresowanych radnych i rodziców uczniów tej szkoły. Marlena Wężyk-Głowacka zwróciła się także z prośbą do władz UJK (między innymi w tej placówce uczą się uczniowie "dwunastki" - red.) o otwarcie parkingu przy uczelni od strony ul. Belzackiej. Zdaniem radnej, dzięki takiemu zabiegowi rodzicom będzie łatwiej odbierać dzieci z placówki.
O przebieg prowadzonych pytaliśmy w Urzędzie Miasta. Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu był zdziwiony retoryką zastosowaną przez miejską radną.
Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą inwestycji. Regularnie, co najmniej raz na dwa tygodnie, odbywają się narady. Podczas tych spotkań wykonawca przedstawia zaawansowanie prac, jak i charakter aktualnie trwających robót - mówi Jarosław Bąkowicz i przypomina, że inwestycja prowadzona jest w formule "projektuj i buduj". - Na tym etapie prowadzone są prace, które są dozwolone prawem. Skupiają się one przede wszystkim na robotach rozbiórkowych i demontażowych. Wykonawca zapewnia nas, że termin zostanie dotrzymany - dodaje.
Jarosław Bąkowicz dementuje także pojawiające się nieoficjalnie informacje, że w placówce nie uda się przeprowadzić egzaminów ósmoklasisty.
W trakcie przekazywania placu budowy wykonawca deklarował, że ten egzamin będzie mógł być w placówce przeprowadzony. Mamy teraz deklaracje, że termin będzie dotrzymany. Z tego względu uspokajamy rodziców, żeby nie ulegali niepotrzebnie sianym fermentom - dodał kierownik Bąkowicz.
Inwestycja w SP 12 rozpoczęła się w listopadzie, a zakres prac jest bardzo szeroki. Obejmie zarówno część wewnętrzną, jak i zewnętrzną placówki. Przewidziano m.in. modernizację oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, wymianę instalacji elektrycznej, montaż fotowoltaiki, ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okien i drzwi, remont wszystkich pomieszczeń budynku, modernizację węzła cieplnego czy demontaż oraz odtworzenie schodów na zewnątrz.
Przypominamy, że na czas prowadzonych prac uczniowie przebywają w pięciu innych placówkach z terenu miasta. Klasy I i II mają lekcje w SP 3 oraz ZSP 4, klasy III w SP 2, klasy IV-VII w budynku "B" piotrkowskiej fili Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, natomiast klasy VIII w ZSP 2 (popularnej "Piomie").