Ciepłownie na gaz. Tak czy Nie?

Środa, 16 lutego 202275
Piotrków musi do 2023 roku zrezygnować z węgla. Wkrótce ruszy budowa nowych ciepłowni na gaz. Decyzję tę krytykuje radny Łukasz Janik. Prezes piotrkowskiej Elektrociepłowni Marek Krawczyński tłumaczy, że gaz jest najtańszym i jedynym rozwiązaniem.
Fot. T. Stachaczyk Fot. T. Stachaczyk

Opalanie węglem przechodzi do przeszłości. W Piotrkowie wkrótce ruszy budowa nowych ciepłowni zasilanych gazem. Czy gaz to jedyne i najlepsze rozwiązanie?

 

Swoje argumenty na "nie " przedstawił na konferencji prasowej radny Łukasz Janik.

Propozycja prezydenta to przejście wyłącznie na gaz. To inwestycja za 56 mln zł netto, co daje prawie 70 mln brutto. Doliczmy do tego oprocentowanie, które wyniesie około 10 mln. W sumie ta inwestycja będzie kosztować ok. 80 mln zł - wyliczał radny Janik i zarzucał, że miasto nie pozyskało żadnych pieniędzy z zewnątrz. - 

Wiele samorządów wybiera inną drogę. Przechodzi na gaz, ale dodatkowo wybiera inne źródło energii, np. odnawialne źródła energii, biogazownię, wody geotermalne czy spalarnię śmieci. Dzięki temu można pozyskać więcej pieniędzy zewnętrznych. My natomiast inwestycję za ok. 70 czy 80 mln przerzucimy na mieszkańców. Będą to spłacać jeszcze nasze dzieci i wnuki. Prezydent zaciąga kredyty, ale nie myśli o przyszłości. Robi coś nagle, bo sytuacja tego wymaga, a od 15 lat było wiadomo, że trzeba zrobić tę inwestycję - podkreślał radny PiS. 

Jego zdaniem miasto powinno w tym wypadku sięgnąć po pieniądze z Polskiego Ładu. Zdaniem radnego rządowy program może przyznać samorządowi bezzwrotną dotację nawet do 65 mln złotych.  Radny przypomniał, że już w 2014 zwracał uwagę na zły stan sieci i ciepłowni. 

Gdybyśmy pieniądze wydane na Mediatekę spożytkowali na miejską ciepłownię, dziś nie byłoby problemu. A teraz wydajemy 80 mln złotych i nie wiemy jakie skutki finansowe to przyniesie. Jak można robić inwestycję za 80 milionów złotych i nie wiedzieć, ile będziemy płacić za ciepło?  - podkreślał radny.

Tuż po konferencji do słów radnego Janika odniósł się Marek Krawczyński, prezes Elektrociepłowni Piotrków. 

Z lekkim zażenowaniem wysłuchałem tego, co mówił pan radny. Widać, że facet w ogóle jest niezorientowany i niekompetentny - ripostował prezes Krawczyński i przedstawił historię starań Piotrkowa o dofinansowanie modernizacji ciepłowni. - Próbowaliśmy dostać dotację z funduszy norweskich. Niestety, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w ostatnim etapie odrzucił nasz wniosek, z powodu nieefektywnego źródła ciepła. W tym Funduszu staraliśmy się także o pożyczkę, ale wniosek odrzucono z tego samego powodu. Był również program „Ciepłownictwo powiatowe”. Okazało się jednak, że kwalifikują się do niego wyłącznie ciepłownie do 50 MW mocy zamówionej. My mamy 83 takiej mocy. W tym programie mogły się zakwalifikować miasta  mające powyżej 50 MW mocy zamówionej, ale warunkiem było, że dana miejscowość znajduje się na liście miast zubożonych. Piotrkowa na niej nie było - wyjaśniał prezes Krawczyński. 

Jego zdaniem modernizacja istniejących ciepłowni to koszt między 150 a 200 mln złotych. Nie byłoby żadnej możliwości uzyskania dotacji na taką inwestycję, a dodatkowo żaden bank nie udzieliłby na nią kredytu. Geotermia, biomasa czy OZE są albo za drogie, albo nie odpowiadają zapotrzebowaniom technicznym.

Koło Piotrkowa jest woda o temp. 50 st. C. My tłoczymy wodę do sieci miejskiej o ciśnieniu 6,5 atmosfery i temp. 80 st. C. Po obiegu całego miasta wraca do nas mając 53 st. C. Inwestycje w biomasę są bardzo drogie, a dodatkowo w Polsce jej nie ma. Być może należałoby z Ameryki Południowej ściągnąć liście palmowe. Nie wiem. Z kolei instalacja OZE z mocą cieplną, jaką potrzebujemy jest w naszych warunkach nieosiągalna - mówił Marek Krawczyński. 

Odnosząc się do spalarni śmieci prezes Krawczyński podał przykład Gdańska, który buduje spalarnię o mocy 60 MW, czyli 70 procent tego, co potrzeba w Piotrkowie. Koszt takiej inwestycji to 600 mln złotych. 

Najtańszym i jednym rozsądnym rozwiązaniem jest gaz. Wskazuje na to opracowanie firmy Audytel, które były także sprawdzone przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. To, co pan radny Janik mówi, to nieprawda. Widać, że facet się kompletnie na tym nie zna. Podczas komisji Rady Miasta, która odbyła się w Elektorciepłowni, przez godzinę odpowiadałem na pytania radnych. Pan Janik nie zadał żadnego pytania, a teraz wypowiada się w sposób żenujący - atakował Marek Krawczyński. 

Obecna sytuacja powoduje, że trudno mówić o wysokości przyszłych rachunków.

Ceny są ustalane na dwanaście miesięcy. Urząd Regulacji Energetyki ma takie procedury i co roku startujemy z nią od nowa. Jej procedowanie to jest 2-3 miesiące. Nie wiem, jakie będą wówczas ceny gazu. To się cały czas zmienia. Z informacji, które mamy sprzed 3 dni wynika, że cena gazu spadła na giełdzie o 35 procent. Co będzie za dwa czy trzy miesiące? Tego nikt nie wie.  Wszystkie procedury trwają.  Zrezygnujemy z gazu, zaczniemy robić nowe analizy i co? Od 1 stycznia 2023 roku zamkniemy ciepłownię? - pytał retorycznie prezes Krawczyński.

Marek Krawczyński przypomina również, że już pięć lat temu miasto chciało rozpocząć modernizację ciepłowni. 

Nie było miejskiej spółki, tylko firma prywatna. Prezydent próbował wykupić udziały, ale nie było zgody wszystkich udziałowców. Nie było także zgody na wejście zewnętrznego inwestora. W związku z tym spółka poszła do likwidacji. W jej miejsce powstała Elektrociepłownia, która przejęła majątek ciepłowniczy - przypomniał. 

W ramach modernizacji nowe ciepłownie zostaną wykonane zarówno przy ul. Rolniczej, jak i ul. Orlej. Powstanie także kogeneracja, dzięki czemu ciepłownia będzie produkować także prąd. Więcej o całej inwestycji piszemy w artykule:  Zmodernizują miejskie ciepłownie.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

19


Komentarze (75)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jk ~Jk (Gość)17.03.2022 03:33

Ja bym zrobił na ocet

10


pioter ~pioter (Gość)17.02.2022 09:08

niedługo z lodówki wyskoczy Janik! ileż można go pokazywać?!

510


xds ~xds (Gość)19.02.2022 00:55

Najprościej ciepłownię oprzeć o bez emisyjną spalarnie śmieci i upaństwowić ich wywóz. W perspektywie wieloletniej to duże oszczędności dla mieszkańców jak i całego regionu, tania energia i tani wywóz śmieci. Ale tym kacapom brakuje wyobraźni. Skromnie przypomnieć należy ze w unii w perspektywie wieloletniej będzie się odchodzić całkowicie od paliw kopalnianych w tym również gazu, stad ta inwestycje to totalne marnotrawstwo środków publicznych jak i narażenie mieszkańców na drastyczne podwyżki. Brak polityków którzy myślą na kilka pokoleń w przód. Marna ta elita, zero kreatywności.

50


Lider ~Lider (Gość)16.02.2022 15:35

Jak przejdziemy na gaz to dostaniemy po pi......e....(kieszeni)

111


gosciu ~gosciu (Gość)16.02.2022 13:09

Pora zaopatrzyć się w kozy.

160


arek ~arek (Gość)16.02.2022 17:08

Dajcie spokój z tymi podwyżkami kto będzie w stanie to placic

111


Aa ~Aa (Gość)17.02.2022 08:26

Ciepłownia gazowa to jest tanie rozwiązanie na dziś dla p. Chojniaka i p. Krawczyńskiego, ale takie działania w dłuższej perspektywie dobiją mieszkańców Piotrkowa bardzo wysokimi rachunkami za ciepło. Brawo Panowie.

143


guzgu guzguranga16.02.2022 12:54

pan radny zagoniony do narożnika

1012


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)18.02.2022 09:54

Urzędasy w natarciu :))) Po 16 głos ludu jakby się wyciszy. Goeebbels był by dumny :)))

33


zaciekawiony ~zaciekawiony (Gość)18.02.2022 00:47

Panie Radny ,proszę nie opowiadać ogólników tylko konkretnie przedstawić koszty pozyskiwania energii z : wód geotermalnych ,biomasy, OZE itd. , wtedy będzie Pan wiarygodny. Chyba , że chce Pan zasugerować mieszkańcom Piotrkowa następujące rozwiązanie "Janik na prezydenta, PiS na pewno da dotację "

55


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat