ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Cera trądzikowa - jak ją zwalczyć?

Środa, 19 grudnia 2018
Trądzik dotyczyć może osób w każdym wieku. Zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. Posiadanie cery trądzikowej wiążę się z koniecznością stosowania odpowiedniej pielęgnacji. Warto wiedzieć, jak postępować ze swoją skóra, aby uniknąć powstawania zmian trądzikowych - pisze autor strony nonacne.
Cera trądzikowa - jak ją zwalczyć?

Rodzaje trądziku
 
Trądzik występować może pod wieloma postaciami. Powstawanie zmian na skórze związane może być z działalnością hormonalną organizmu, z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, a także ze zbyt intensywną produkcją sebum przez gruczoły łojowe.
 
Najczęściej spotykanym typem trądziku jest trądzik pospolity, określany również jako trądzik hormonalny, a gdy występu u nastolatków – jako trądzik młodzieńczy. Ten typ trądziku charakteryzuje się również różnymi odmianami. Może to być trądzik krostkowy, skupiony, ropowiczy, bliznowaty lub też piorunujący. Innym, także często występującym typem trądziku jest trądzik różowaty. W tym przypadku najczęściej ma on postać krostkową.
 
Trądzik pospolity pod postacią krostkową (czyli najpopularniejszy rodzaj trądziku) charakteryzuje się nadmiernym produkowaniem sebum, czego skutkiem jest błyszczenie się skóry twarzy. Błyszczenie to jest zauważalne już nawet kilka godzin po umyciu twarzy. Dla skóry trądzikowej typowe są również liczne zaskórniki, grudki oraz zmiany skórne mające postać wyprysków, a także rozszerzone pory. Pojawić się mogą również stany zapalne, które są skutkiem zapychania ujść mieszków włosowych.
 
Co sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych?
 
W przypadku trądziku młodzieńczego główną przyczyną powstawania zmian na skórze jest tak zwana burza hormonalna. Dochodzi do gwałtownego wzrostu wydzielania hormonów, które z kolei pobudzają gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy przez niemal cały okres nastoletniego życia. W przypadku trądziku młodzieńczego wszelkie problemy z nim związane powinny ustąpić po ukończeniu mniej więcej 20 roku życia.
 
U osób dorosłych przyczyny powstawania zmian trądzikowych mogą być różne. Najczęściej mają one podłoże genetyczne, co objawia się wydzielaniem większej ilości sebum, a także nadmiernym rogowaceniem naskórka. Naskórek ten się złuszcza i dochodzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. Powstają wówczas zaskórniki, które są idealną pożywką dla bakterii.
 
Wśród innych czynników przyczyniających się do powstawania trądziku na skórze warto wymienić również stres. Skóra bardzo intensywnie reaguje na wszelkie bodźce psychiczne, a pod ich wpływem dochodzi do nasilenia pracy gruczołów łojowych. Prowadzi to do zwiększonego wytwarzania sebum zatykającego pory i tworzenia się zmian trądzikowych.
 
Powstawaniu trądziku sprzyja także niewłaściwa dieta. Jadłospis obfitujący w żywność mocno przetworzoną, fast foody oraz cukry proste przyczynia się do powstawania zmian skórnych. Trądzik może być też skutkiem stosowania niektórych leków, np. hormonalnych, antydepresyjnych czy działających przeciwzapalnie kortykosteroidów.
 
Kosmetyki dla cery trądzikowej
 
Istotnym elementem pielęgnacji cery trądzikowej są odpowiednie kosmetyki. Z jednej strony powinny być one oczyszczające, antybakteryjne oraz ściągające, ale jednocześnie powinny dobrze nawilżać skórę, aby nie dopuścić do jej przesuszenia.
 
Poranna pielęgnacja skóry opierać się powinna na lekkich preparatach antybakteryjnych oraz matujących. Kosmetyki te powinny się stosunkowo szybko wchłaniać, aby nie dopuszczać do obciążania skóry, ponieważ może to sprzyjać jeszcze szybszemu przetłuszczaniu się skóry. Pod makijaż warto nakładać kosmetyki o lekkiej, najlepiej żelowej konsystencji, które będą chroniły skórę przed nadmiernym przetłuszczaniem. Konieczne jest z kolei unikanie gęstych, tłustych kremów, olejków czy też esencji.
 
Oczyszczanie cery trądzikowej najlepiej przeprowadzać przy użyciu olejków myjących, które usuną nadmierną ilość sebum, a także antybakteryjnych preparatów myjących bazujących na wodzie. Mogą to być płyny micelarne oraz różnego rodzaju żele. Dzięki zastosowaniu olejku myjącego możliwe jest dokładne rozpuszczenie zanieczyszczeń oraz usunięcie tłustego sebum. Z kolei zastosowanie po olejku odpowiedniego żelu pomoże usunąć resztki olejku, a także bakterie, które sprzyjają powstawaniu zmian skórnych.
 
Kosmetyki stosowane na noc mogą być już nieco cięższe. Wówczas warto postawić na dobre kremy nawilżające. Stosowanie żeli antybakteryjnych oraz matujących kremów na dzień może sprzyjać wysuszeniu skóry. Wskazane mogą być także specjalne olejki, które nie tylko nawilżają, ale również charakteryzują się działaniem antybakteryjnym. Jest to np. olejek z nasion konopi siewnej, olejek lawendowy, a także olejek z pestek malin.
 
W pielęgnacji skóry trądzikowej sprawdzą się również kosmetyki na bazie rumianku, rozmarynu, brzozy, nagietka, szałwii, oczaru wirginijskiego, siarki czy glinki cytrynowej.
 
Pielęgnacja cery trądzikowej
 
Aby utrzymać dobry stan cery skłonnej do trądziku, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Skórę należy przede wszystkim bardzo dokładnie oczyszczać dwa razy dziennie. Rano, aby usunąć ze skóry resztki kosmetyków stosowanych do pielęgnacji oraz sebum, które skóra wyprodukowała w ciągu nocy. Wieczorem natomiast w celu usunięcia sebum, makijażu oraz zanieczyszczeń znajdujących się na skórze po całym dniu.
 
Kolejnym ważnym krokiem jest złuszczanie naskórka. Do tego celu najlepsze będą delikatne peelingi, przede wszystkim enzymatyczne, które nie zawierają żadnych drobinek i w związku z tym nie przyczyniają się do powstawania podrażnień. Peeling cery trądzikowej należy wykonywać nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Jednak warto pamiętać, aby robić to regularnie.
 
Dalszym etapem pielęgnacji cery trądzikowej jest tonizowanie. Jest to krok często pomijany, uważany za zbędny, a jest to mylne założenie. Zastosowanie toniku po oczyszczaniu skóry pomaga w odbudowaniu lipidowej warstwy naskórka i przygotowuje skórę twarzy na dalsze etapy pielęgnacji. W przypadku cery trądzikowej wskazane są delikatne toniki ściągające lub też antybakteryjne. Jednak nie powinny one zbytnio wysuszać skóry.
 
Przynajmniej dwa razy dziennie na skórę twarzy należy nakładać preparaty pielęgnacyjne antybakteryjne oraz nawilżające. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do zbytniego przesuszenia skóry trądzikowej, ponieważ będzie ona produkować jeszcze większą ilość sebum. Dlatego w wieczornej pielęgnacji można wykorzystywać więcej niż jeden kosmetyk i stosować je naprzemiennie. Np. jednego dnia zastosować preparat działający antybakteryjny, a kolejnego nawilżający.
 
Jeżeli skóra produkuje dużą ilość sebum w ciągu dnia, to warto stosować bibułki matujące. Będzie to zdecydowanie lepszy pomysł niż stałe pudrowanie przetłuszczających się miejsc.
 
Dieta w cerze trądzikowej
 
Mimo że nie ma konkretnej diety, dzięki której możliwe będzie pozbycie się trądziku, to specjaliści są zdania, że to co jemy ma istotny wpływ na wygląd naszej cery. Uważa się, że spożywanie kakao, czekolady, ostrych przypraw, a także marynat i tłuszczów zwierzęcych sprzyja powstawaniu zmian zapalnych.
 
Dieta w przypadku cery trądzikowej powinna być lekkostrawna i zbilansowana. Nie może w niej zabraknąć świeżych warzyw i owoców, tłustych ryb morskich oraz produktów pełnoziarnistych. Istotne jest również spożywanie odpowiedniej ilości wody (przynajmniej 1,5 litra w ciągu dnia), która pomoże oczyścić organizm z toksyn oraz zapewni dobre nawodnienie skóry. Warto wprowadzić do diety większą ilość produktów bogatych w witaminę A, która odpowiedzialna jest za właściwe złuszczanie się naskórka. Znaleźć ją można przede wszystkim w jajach, rybach, wątróbce, maśle oraz warzywach i owocach, takich jak marchewka, pomidory, szpinak i morele. Z kolei spożywanie odpowiednich ilości witamin z grupy B (B2, B3 oraz B6) wspomoże unormowanie łojotoku. W witaminy te bogate są przede wszystkim ryby, migdały, soja, fasola, pełnoziarniste produkty zbożowe, banany oraz drożdże. Korzystne będzie także włączenie do diety produktów bogatych w cynk, czyli owoców morza, pestek dyni, ziaren zbóż oraz jaj. Cynk odpowiedzialny jest za łagodzenie stanów zapalnych, przez co przyspiesza leczenie zmian trądzikowych


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat