Bez niego nie ma świąt...

Poniedziałek, 24 grudnia 20122
Chyba nikt nie wyobraża sobie świat bez pysznego sernika. Niżej prezentujemy dwa przepisy na tradycyjne serniki, które z pewnością osłodzą każdemu święta.
Bez niego nie ma świąt...

Sernik samotny

Składniki:
1 kg sera twarogowego
 0,25-0,3 kg cukru pudru
10-12 dag masła lub margaryny
8-9 jaj
10-15 dag orzechów włoskich bez łupin
3 dag drożdży, 0,25 litra mleka
olejek pomarańczowy, tłuszcz i bułka tarta do blachy

Sposób przyrządzania:

Orzechy sparzyć i obrać ze skórki. Jaja umyć, wybić ze skorupek, oddzielić żółtko od białek. Masło utrzeć z cukrem dodając kolejno żółtka. Połączyć z drożdżami, olejkiem, mlekiem, zmielonym serem, orzechami oraz ubitą na sztywno pianą z białek. Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą formy. Wyrównać powierzchnię i piec około 30-35 minut w średnio nagrzanym piecu.
Uwaga: aby sernik był puszysty i apetyczny dodaj do pieczenia zamiast zwykłego cukru -cukier żelujący.  Ciasto  sernikowe będzie lepiej pachniało jeżeli rodzynki, które dodajesz do ciasta lub masy serowej wcześniej namoczysz nie w wodzie, ale w rumie.

Sernik matuli

Składniki na ciasto:
0,25-0,3 kg mąki
12-15 dag masła lub margaryny, 8-10 dag cukru pudru, 2-3 żółtka

Składniki na masę:
0,8-1 kg sera twarogowego, 0,25-0,3 kg cukru pudru, 15-20 dag masła lub margaryny
100 ml gęstej śmietany
8-10 żółtek
15-20 dag orzechów włoskich bez łupin, skórka pomarańczowa, olejek cytrynowy lub pomarańczowy
do smaku:  proszek do pieczenia, rodzynki

Sposób przyrządzania:

Mąkę przesiać, dodać masło lub margarynę, posiekać nożem, połączyć z utartymi z cukrem żółtkami, zagnieść szybko ciasto i postawić w chłodnym miejscu na godzinę. Następnie ciasto rozwałkować, ułożyć na blasze i upiec na złoty kolor.
Masa serowa - włoskie orzechy sparzyć, obrać ze skórki posiekać nożem. Jaja umyć, wybić ze skorupek, oddzielić żółtko od białek. Masło utrzeć z cukrem, dodając kolejno żółtka, połączyć ze
Zmielonym serem, śmietaną, orzechami, opłukanymi w ciepłej wodzie rodzynkami, proszkiem do pieczenia, olejkiem i startą skórką pomarańczową. Masę dobrze wymieszać, przełożyć na przygotowane ciasto, wyrównać i upiec na średnio nagrzanym piecu lub w piekarniku.

Smacznego!

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

taki jeden ~taki jeden (Gość)27.12.2012 15:02

Masz rację; tradycja każe przygotować Wigilię z "darów pól, łąk, ogrodów i lasów". W ściśle trzymających się jej (tradycji) domach nie używało się - jak w przepisach paschalnych - jaj oraz mleka i jego przetworów. Stąd królowały pierniki i ciasta przyrządzone na wzór angielskich puddingów, u nas zwane "keksami". Jako tłuszcz wystarczył do nich olej, dawniej tylko i wyłącznie lniany.Autor artykułu popełnia błąd, również wtedy, kiedy pisze: "Chyba mało kto wyobraża sobie Boże Narodzenie z sernikiem". Teraz takie czasy, że o tradycji wie niewielu, więc logicznie rzecz biorąc powinien napisać "chyba mało kto wyobraża sobie Boże Narodzenie bez sernika"

00


Sernik na Boże Narodzenie????? ~Sernik na Boże Narodzenie????? (Gość)27.12.2012 13:06

Chyba mało kto wyobraża sobie Boże Narodzenie z sernikiem!!! Makowiec i piernik na te świeta, sernik i mazurki na Wielkanoc!!! Gdzie tradycja??? Gdzie zgodność z naturą??

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat