Będzie sanitarny odstrzał dzików. Rolnicy mają też inne postulaty

Strefa FMRegion Piątek, 15 grudnia 201764
W powiecie piotrkowskim będzie realizowany sanitarny odstrzał dzików - poinformował w piątek poseł PiS Robert Telus. Ta informacja z pewnością ucieszy rolników, którzy spotkali się w Grabicy, aby porozmawiać na temat afrykańskiego pomoru świń. Kolejne ogniska tej choroby znajdują się bowiem coraz bliżej województwa łódzkiego. Rolnicy obawiają się o swoje hodowle, dlatego oprócz rozpoczęcia odstrzału domagają się także kilku innych decyzji.

Ładuję galerię...

Jak powiedział nam poseł Robert Telus, do tej pory odstrzał dzików prowadzono tylko na terenie powiatów, w których wystąpiły ogniska ASF, tymczasem podczas spotkania, w którym wzięli udział m.in. Krajowy Lekarz Weterynarii oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiono, że na terenie powiatu piotrkowskiego do końca stycznia 2018 roku prowadzony będzie sanitarny odstrzał dzików.

 

 - Zdecydowaliśmy, że dokonany zostanie odstrzał konkretnej liczby dzików, w ten sposób cały ten proces łatwiej będzie kontrolować. Myśliwi będą mogli polować na zwierzęta na terenie powiatu piotrkowskiego i ewentualnie gmin ościennych. Za jedno odstrzelone zwierzę koło łowieckie otrzyma 400 złotych, 80% tej kwoty dostanie myśliwy. Pieniądze będą pochodzić ze Skarbu Państwa - powiedział nam Robert Telus, poseł PiS, który uczestniczył we wspomnianym spotkaniu.

 

Tymczasem rolnicy z całego regionu dyskutowali na ten temat w piątek w siedzibie OSP w Grabicy, podczas spotkania zorganizowanego przez przedstawicieli powiatu piotrkowskiego.

 

 - Mam 1000 świń. Gdyby okazało się, że któraś z nich jest zarażona, musiałbym zlikwidować całe stado, z czego później spłaciłbym kredyty? - pytał Ireneusz Badek, rolnik z Podolina w gminie Moszczenica.

 

Urzędnicy po raz kolejny przypominali o tym, jak ważna jest prewencja.

 

 - Przeprowadzamy szkolenia dla rolników, podczas których informujemy ich, w jaki sposób zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej choroby. Poza tym jeszcze w listopadzie wojewoda zlecił sanitarny odstrzał dzików na terenie północnych powiatów, ponieważ tam zagrożenie jest największe, a 8 grudnia zasięg odstrzału został powiększony. Do 27 grudnia odstrzał ma być prowadzony na terenie 13 powiatów, ale jeśli będziemy musieli po raz kolejny powiększyć ten obszar, na pewno nie będziemy zwlekać - powiedział Marcin Szmaja z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

 

 - Nie ma dzisiaj ważniejszego problemu w rolnictwie niż choroba ASF w naszym kraju, w czwartek wykryto kolejne ogniska. Na terenie powiatu piotrkowskiego rolnicy hodują 7 tysięcy stad, tj. ok 420 tysięcy świń, więc gdyby ASF wykryto, w którymś z nich, skutki mogłyby być tragiczne - przypominał Piotr Wojtysiak, wicestarosta piotrkowski.

 

Oprócz zmniejszenia populacji dzików do końca stycznia 2018 roku, uczestnicy tego spotkania domagali się także m.in.:
- wprowadzenia odrębnej jednostki chorobowej dla dzików i dla świń,
- możliwości wprowadzenia całkowitego i niezwłocznego zakazu trzymania dzików, świń i świniodzików na wolnym wybiegu na terenie powiatu piotrkowskiego i ościennych powiatów,
- wsparcia państwowego przy ogradzaniu i bioasekuracji gospodarstw,
- zablokowania przejść dla zwierząt poprzez szlaki komunikacyjne, aby stworzyć barierę ograniczającą migrację zwierząt dziko żyjących,
- uproszenia procedur dotyczących polowań na dziki, aby myśliwi, żołnierze, strażacy i policjanci mogli maksymalnie zredukować pogłowie dzików.

 

Ponadto postulowano także, aby umożliwić skup interwencyjny zdrowych świń, w przypadku wystąpienia choroby w hodowli, wsparcie budżetu państwa przy zobowiązaniach kredytowych czy leasingowych rolników, równe traktowanie wszystkich hodowców, których świnie będą znajdować się w strefie zapowietrzonej, a także wzmocnienie kadrowe i logistyczne tutejszego Inspektoratu Weterynaryjnego, adekwatnie do liczby kontrolowanych podmiotów.


Zainteresował temat?

6

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (64)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

i tak dalej ... ~i tak dalej ... (Gość)16.12.2017 09:06

Mniej świń to mniej smrodu...

43


gość ~gość (Gość)16.12.2017 08:45

Przez swa lata rządów w rolnictwie pis ro asf powekszyl sie z kilku ognisk do kilkuset. Taaki program ASF +

22


gość ~gość (Gość)16.12.2017 08:43

Gdzie są Ci co odpowiadają za walkę z tym wirusem , pozamykali sie w tej warszawwie i udają ze ich to nie dotyczy.

40


amerykanie ~amerykanie (Gość)16.12.2017 08:03

udowodnili ,że przebywanie w chlewni to gorsze niż wypicie0,5 luksusowej,,,,dlatego po ulicach Piotrkowa tyle niebezpiecznych w bmw czy audi epi

40


Rolnicy ~Rolnicy (Gość)15.12.2017 23:38

Tym co nie przyjechali . Zapamiętamy.

40


gość ~gość (Gość)15.12.2017 16:49

Co za falszywe info. Zadnego posła nie było na spotkaniu. Merytpryczmie tylko wicestarosta i wójt

120


gość ~gość (Gość)15.12.2017 22:59

Piotr inaczej byś pisał gdybyś miał tyle kredytu do spłacenia co Ci rolnicy. Nie masz pojęcia jak Wielka to będzie tragedia dla tych ludzi .

14


abc ~abc (Gość)15.12.2017 22:58

Panowie Świniarze kto Was zmuszał do brania kredytów??? A co mnie obchodzą wsze kredyty. Zapewne zdrowsze są te dziki niż te wasze śmierdzące świnie.

34


gość ~gość (Gość)15.12.2017 22:16

dać rolnikom i nie tylko wolna rękę w sprawie dzikow

00


oko ~oko (Gość)15.12.2017 15:49

Wystrzelać wszystkie dziki.

1113


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat