Będą zarzuty dla księdza Bochyńskiego?

Tydzień Trybunalski Sobota, 08 lutego 201411
Opinia biegłego, którego powołał prokurator przesądzi, czy w sprawie zniszczenia polichromii w kościele u Panien w Piotrkowie zostaną komukolwiek przedstawione zarzuty.
foto: archiwum ePiotrkow.plfoto: archiwum ePiotrkow.pl


Przypominamy, dochodzenie w tej sprawie (czyli ujawnionego 14 marca 2013 r. w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej przy ul. Rycerskiej 3 w Piotrkowie zniszczenia zabytku w postaci malowideł ściennych wpisanych do rejestru zabytków, poprzez wkłucie w ścianie bruzd pod instalację elektryczną) zostało wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Piotrkowie 20 sierpnia 2013 roku. Rektorem kościoła był wtedy ks. Ireneusz Bochyński i to on prowadził prace remontowe bez zezwolenia. Sprawę do prokuratury zgłosił piotrkowski konserwator zabytków. Ten nakazał wstrzymanie prac oraz przywrócenie ścian świątyni do poprzedniego stanu.
Dziś prokuratura informuje, że cały materiał dowodowy w tej sprawie został już zebrany. Przesłuchano świadków, zgromadzono niezbędną dokumentację, w tym z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Akta sprawy wraz z całą dokumentacją zostały przesłane do powołanego 24 stycznia 2014 roku biegłego z zakresu konserwacji zabytków z ASP w Krakowie – mówi Sławomir Mamrot, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie.

Biegły ma odpowiedzieć na szczegółowe pytania:
・ czy w toku prac związanych z montażem oświetlenia bocznego i wymianą instalacji elektrycznej w okresie od stycznia do lutego 2013 roku, doszło do uszkodzenia czy też zniszczenia zabytku w postaci polichromii na ścianach, sklepieniach i arkadach wspierających chór muzyczny?
・ jaki jest jest zakres tych uszkodzeń, zniszczeń?
・ jaki wpływ mają stwierdzone uszkodzenia na wartość artystyczną zabytku? Czy znacznie ją obniżają?
・ czy możliwe jest przywrócenie zabytku do stanu poprzedniego?
・ jak wpłynie to wartość artystyczną zabytku?
- Opinia będzie zapewne połączona z wizją biegłego, który na miejscu zapozna się ze skalą uszkodzeń. W zależności od treści opinii, zostaną podjęte dalsze decyzje, tzn. czy postępowanie ma być przekształcone z postępowania in rem (czyli w sprawie) w postępowanie ad personam, czyli przeciwko określonej osobie – dodaje S. Mamrot.

Opinia biegłego być może będzie gotowa już pod koniec lutego.
Zabytek, o którym mowa, czyli malowidła ścienne odkryto podczas prac konserwatorskich kilka lat temu i to właśnie na wniosek ówczesnego rektora kościoła polichromie zostały objęte ochroną konserwatora.


Zainteresował temat?

6

12


Zobacz również

reklama

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.02.2014 11:05

Każdy, powinien zajmować się tym, na czym się zna(zgodnie ze swoim wykształceniem). Jedni znają się na budownictwie, inni na polityce.....

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat