Jej zadaniem jest propagowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, szkoleń z pierwszej pomocy, pokazów ratowniczych. Jednocześnie SAB, jako społeczne ciało Stowarzyszenia, propaguje również inne zadania, aby pokazać m.in. zasady oraz idee honorowego oddawania krwi, rejestracji dla dawców szpiku czy też świadomej transplantologii.
- Pierwsza pomoc oznacza wstępne zaopatrzenie poszkodowanego i jego zabezpieczenie do czasu przybycia służb ratowniczych lub do czasu zgłoszenia się do punktu pomocy doraźnej czy lekarza pierwszego kontaktu. Pierwsza pomoc to nie tylko prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale także umiejętność radzenia sobie z codziennymi sytuacjami, takimi jak zranienia, niewielkie oparzenia, czy urazy kończyn bez konieczności angażowania zespołów ratownictwa medycznego, które mogą być potrzebne osobom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia – mówią twórcy SAB.
Przypominamy, że obowiązek udzielenia pomocy spoczywa na każdym z nas, niezależnie od przebytego szkolenia. Reguluje to art.162 kk, §1: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Żeby nauczyć się i wiedzieć więcej, przy Piotrkowskim Stowarzyszeniu Honorowych Dawców Krwi Krwinka powstało również Koło Wolontariatu, gdzie młodzież będzie mogła uczyć cię pierwszej pomocy, a także propagować ideę honorowego oddawania krwi i rejestracji dla dawców szpiku.