Albo rządzi prawo i jest królem, albo królem jest ten, kto rządzi (AUDIO)

Strefa FMKraj Poniedziałek, 27 stycznia 202060
O sporze związanym z reformą sądownictwa Marcin Cecotka rozmawiał na antenie Radia Strefa FM Piotrków z dr. Romanem Illiniczem, radcą prawnym, wykładowcą akademickim.
fot.pixabay.comfot.pixabay.com

Będziemy rozmawiać o sporze o sądy. Co jest jego istotą?

Istotą tego sporu jest kwestia umocowania sądownictwa w trójpodziale władzy w naszej konstytucji. Chciałbym przedstawić to w sposób obrazowy. Posłużę się przenośnią. Wszyscy wiemy, jak wygląda trójnóg, to jest stołek z trzema nogami i każda z tych nóg symbolizuje jedną z władz: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Jeżeli jedną z tych nóg zaczniemy podpiłowywać, to stołek zaczyna się chwiać, a jeśli ją bardzo podpiłujemy to stołek się przewróci.

 

Kto podpiłował tę jedną nogę?

Niestety nasi "wspaniali" politycy przyczynili się do tego w mocny sposób, władza sądownicza zaczęła być nielubianą. Jeden z gdańskich profesorów ładnie to określił, że to jest taka biedna władza, bo nie ma ani miecza, ani saczka, czyli nie ma ani budżetu, ani policji, która ją chroni. I zwykle jest przez te pozostałe władze spychana do narożnika, a jej jedyną siłą jest siła prawa. Albo rządzi prawo i jest królem, albo królem jest ten, kto rządzi.

 

Powiedział pan, że politycy zaczęli majstrować przy tym trójnogu. W jaki sposób?

Zaczęło się wszystko od dekonstrukcji Krajowej Rady Sądownictwa, która powoduje nominacje wszystkich sędziów, chroni ich i ocenia. W momencie, gdy była powoływana nowa KRS, to dokonano czegoś takiego. Rada składa się z 25 osób, tam jest reprezentacja Sejmu, Senatu, prezydenta, ale najważniejsza reprezentacja to jest 15 osób, które były wyłaniane przez sędziów. Do tej pory wybierali ich sami sędziowie, a teraz politycy powiedzieli im tak: wiecie co, tam  będzie dalej 15 sędziów, ale teraz my ich wam wybierzemy. I od tego się zaczęło. Sejm wybrał tych sędziów spośród tych – jak sam minister Ziobro powiedział – którzy chcieli współpracować. I tu się zaczęła kwestia, która wypłynęła poza Polskę, bo zainteresowała się tym Unia Europejska. Sąd Najwyższy również, zaczął zadawać pytania prejudycjalne do TSUE, otrzymał odpowiedź 19 listopada 2019 roku. Odpowiedź ta upoważniała Sąd Najwyższy do tego, by w oparciu o swoją wiedzę o polskim systemie prawa, o konstytucję, sam ocenił czy KRS i taki organ, który został powołany do dyscyplinowania sędziów, czyli Izba Dyscyplinarna SN, są zgodne z prawem europejskim i z konstytucją polską.

 

Czy w Polsce mamy wyższość prawa europejskiego nad polskim?

Tak jest. Na to się zgodziliśmy. Jest artykuł 91 w naszej konstytucji, który mówi, że jeśli mamy sprzeczność między prawem polskim, a ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, które również stanowią źródło naszego prawa, to wtedy decyduje prawo unijne.

 

To dlaczego część polityków partii rządzącej podważa to, że decyduje prawo unijne?

 A ilu ludzi u nas zadaje sobie trud sięgnięcia do źródła, do konstytucji do traktatu lizbońskiego?

 

Ale chyba politycy powinni?

Oni dobrze wiedzą. Co innego jest kształtowanie pewnej opinii. Oni tak sobie mówią. Politycy, którzy mają legalne wykształcenie prawnicze i to czasami z tytułami (naukowymi) w momencie, gdy stają się politykami, przestają być prawnikami. Jeżeli jedna z prominentnych osób, pani Pawłowicz, potrafiła powiedzieć, że to jest oczywiście sprzeczne z konstytucją, ale ja będę za tym głosowała, bo tak mi dyscyplina klubowa nakazuje…

 

Jak pan ocenia, ile procent Polaków wie,  o co w tym wszystkim chodzi?

Bałbym się szalenie takich prognoz. Przy tak nasilonej propagandzie, manipulacji i takim sposobie dezinformowania ludzi. Teraz chce się wybudzić gniew ludu przeciwko sędziom. Opowiada się jakieś bzdury, że ktoś wziął z lady 50 złotych, które do niego nie należały, jakaś pani spodnie ukradła. Akurat przypadek znany, bo to osoba chora psychicznie. Trudno takie rzeczy wyciągać, bo jak byśmy chcieli w rewanżu politykom wyciągać ich grzechy, to chyba byśmy ich jednak przebili.

 

Czy teraz niektórzy nie będą mieli wątpliwości, że wyroki będą podważane?

Będą wątpliwości, ja sam mam wątpliwości, wątpliwości mają wszyscy ludzie, którzy chcieliby żyć w normalnym kraju i mieć pewność prawną. To jest szalenie przykre, jeżeli jest uchwała trzech izb Sądu Najwyższego wychodzi pan minister i mówi: uchwała jest nieważna.

 

Może wyroki są nieważne?

Niech sobie każdy rozważy. Jeżeli po jednej stronie mamy opinie UE, TSUE, Komisję Wenecką, dziekanów wydziałów prawa, profesorów, a z drugiej strony wychodzi magister i mówi: mam was wszystkich w nosie.

 

Co będzie dalej?

Sam nie wiem. Boję się, że będzie duży chaos, duże zamieszanie. Nie jestem politykiem, nigdy nie byłem, nie chciałem się wtrącać do polityki, ale mam wrażenie, że to jest jakiś rodzaj strategii przewidzianej na najbliższe wybory, by zaostrzyć sprawę, która w jakiś sposób pomoże w ponownej elekcji prezydenta.

 

I jest pan zaniepokojony...

Każdy normalny prawnik jest zaniepokojony. Może z racji mojego zawodu trochę mniej, natomiast sędziowie są w bardzo przykrej sytuacji, bo są "wrogami ludu".

 

 

 

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 


Zainteresował temat?

9

14


Zobacz również

Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bolek ~Bolek (Gość)27.01.2020 18:35

. A teraz zapraszam, aby któryś z tych inteligentów i wykształconych wyborców PiS napisał jak ma być?????. Niech się któryś z tych inteligentów wypowie jakie mają być zasady i co ma w jaki sposób być określone? Proszę pomijać propagandowy bełkot tv pis , tylko merytorycznie i konkretnie!

1324


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga27.01.2020 17:28

Sytuacja,w której sędziowie sami siebie wybierają , sami siebie osadzają i decydują kto może być sędzią a kot nie jest chora. Dowodem na to jest wszechobecna patologia polskiego sądownictwa .
Mimo nie małych nakładów finansowych system jest niewydolny i często niesprawiedliwy. Opinia, że obecny stan nie wymaga zmian jest słaba. REFORMA JEST KONIECZNA ale prawdziwa reforma, a nie wymiana ich na swoich.

253


nm ~nm (Gość)28.01.2020 08:16

Kiedy nastąpi "LUSTRACJA" w Sądach i prawdziwa odpowiedzialność dyscyplinarna? Niezależnie czy rzadzi PiS,PO z PSL I LEWICĄ...

100


gość ~gość (Gość)27.01.2020 22:24

Ten kto ma kasę ten ma władze tak było jest i bedzie

81


Polak ~Polak (Gość)27.01.2020 20:26

Panie dr. Roman Illinicz, stołek przewróci się również wtedy, gdy podpiłujemy jedną z dwóch pozostałych nóg i to właśnie czyni noga o której Pan mówi i tak jej broni. W stołku o trzech nogach każda jest tak samo ważna i wszystkie są i muszą być od siebie zależne. A Pan chciałby mieć stołek o jednej nodze. W Polsce Konstytucja RP, a nie lewackie uchwały Brukseli. I jeszcze jedno, nie wiedziałem że sędzia które ukradł te 50 zł. jest chory psychicznie, a jak tak to czemu nadal orzeka.

245


wiesław ~wiesław (Gość)27.01.2020 21:48

A są jakieś wieści z Krężnej po spotkaniu? czy są podjęte działania? Co dalej z biogazownią?

40


gość ~gość (Gość)27.01.2020 20:51

Ludzie rządowi wcale nie chodzi o reformę tylko o wstawienie swoich ludzi i postawienie się ponad prawem. To widać jak na dłoni. Chcecie Rosji czy Białorusi???

914


gość ~gość (Gość)27.01.2020 20:02

Jeżeli politycy partii rządzącej będą sobie robić co chcą i mieć w dup.. prawo to po prostu rozkradną sobie nasze podatki i taki będzie finał. Chcecie tego???

812


mc ~mc (Gość)27.01.2020 19:19

Stołek na trzech nogach nigdy się nie chwieje. Może się przewrócić, kiedy skrócimy za mocno jedną z nóg, ale nigdy się nie będzie chwiał.

83


janosik ~janosik (Gość)27.01.2020 13:50

brawo panie Romanie może pana głos przemówi choć odrobię do tych ,którzy żyją w zakłamaniu reszta nie zrozumie bo czytać nie potra

1222


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat