Wspomnienie wydarzenia historycznego z 1176 roku, za sprawą fundatora księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, które zapoczątkowało dzieje zakonu Cystersów na ziemi sulejowskiej pokrywa się w tym roku z bardzo ważną i znaczącą 1050 rocznicą Chrztu Polski. Dzieje kościoła na ziemiach polskich, a także zaistnienie państwowości Polski to dwa integralne filary naszej historii.
Fundacja klasztoru Cystersów w Sulejowie miała miejsce w 1176 roku. Dokonał jej książę Kazimierz II Sprawiedliwy, sprowadzając zakonników z opactwa Morimond w Burgundii (obecnie w Szampanii) i przeznaczając im ziemie położone nieopodal przeprawy przez Pilicę w Sulejowie. Inicjatywę księcia wsparli, także finansowo, biskup krakowski Fulko oraz arcybiskup gnieźnieński Piotr Łabędź, szczególnie zasłużony opiekun konwentów cysterskich.
Legenda o powstaniu klasztoru mówi o polowaniu księcia Kazimierza w porastającej tę okolicę puszczy. Książę miał się podczas pogoni za jeleniem odłączyć od drużyny. Tymczasem nadeszła silna burza. Szukającego – wśród wichury, błyskawic i zacinającego ulewnego deszczu – otuchy w modlitwie księcia dobiegł z nieba głos: - Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich. Słysząc to, książę padł na ziemię i przyrzekł spełnić wolę Bożą. Gdy wstał, ujrzał wokół siebie dwanaście lwów, które doprowadziły go do dworzan. Na pamiątkę tego zdarzenia postanowiono umieścić w kościele dwanaście rzeźb lwów.
Na tę wyjątkową uroczystość serdecznie zapraszają przeor o. Augustyn Węgrzyn oraz władze miasta i gminy Sulejów.