6 lat łódzkich Terytorialsów

Łódzkie Poniedziałek, 01 stycznia 202413
W rozpoczętym już 2024 roku 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej będzie obchodziła swoje sześciolecie istnienia. Jej formowanie rozpoczęło się w styczniu 2018 roku. Sprawdziliśmy, jakie działania podejmowali łódzcy Terytorialsi w minionym roku.
fot.: 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej fot.: 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej została sformowana w styczniu 2018 roku. W jej skład wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu, Kutnie i Łasku, oraz samodzielne kompanie: dowodzenia, logistyczna, szkolna i saperów. Planowane jest powstanie kolejnego batalionu lekkiej piechoty zlokalizowanego w Piotrkowie.

 

W 2023 roku zainteresowanie służbą w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej utrzymało się na podobnym poziomie jak w roku 2022. Oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie łódzkim założyło blisko 550 nowych żołnierzy. Łódzka „dziewiątka” przeprowadziła w 2023 roku 5 szkoleń podstawowych dla nowych ochotników, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej kolejno w Piotrkowie, Łodzi, Pajęcznie, Poddębicach i Radomsku.

 

Żołnierze 9ŁBOT wzięli udział w 2 szkoleniach zintegrowanych, w marcu takie szkolenie odbyło się po raz pierwszy na poligonie w Orzyszu. Tego typu zajęcia prowadzone każdego roku są ważnym elementem systemu szkolenia Terytorialsów. W oparciu o obiekty szkoleniowe OSPWL w Orzyszu żołnierze 9ŁBOT doskonalili technikę prowadzenia celnego oraz skutecznego ognia z broni osobistej będącej na wyposażeniu indywidualnym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zrealizowali także zajęcia z taktyki oraz wysadzania - mówi Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Natomiast we wrześniu pododdziały łódzkich Terytorialsów szkoliły się w koszarach i w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, jakim jest województwo łódzkie. Żołnierze 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza oraz 93 batalionu lekkiej piechoty z Łasku doskonalili m. in. umiejętności współdziałania ze śmigłowcem Mi – 8. Dzięki doświadczonym instruktorom z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zapoznali i doskonalili procedury kooperacji ze statkami powietrznymi - dodaje rzecznik prasowy 9ŁBOT.

Żołnierze 9ŁBOT szkolą się także w ciągu całego roku w ramach szkoleń rotacyjnych, doskonalą swoje umiejętności, zdobywają nowe podczas szkoleń przeciwkryzysowych oraz biorą udział w kursach. Odbywają się one zarówno na terenie innych jednostek wojskowych jak i w terenie przygodnym. Podczas szkoleń rotacyjnych kompania saperów w lipcu tego roku zrealizowała m. in. przeprawę wodną na Zalewie Sulejowskim przy użyciu łodzi rozpoznawczych. Kolejnym elementem działań była orientacja w terenie oraz marsz na azymut w terenie leśnym. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności niezbędnych do prowadzenia działań saperskich w różnych środowiskach walki.

 

Po raz pierwszy w historii żołnierze 9ŁBOT uczestniczyli w kursie działań rozpoznawczych w terenie górzystym. Podczas pięciu dni pobytu w Bieszczadach żołnierze realizowali działania z zakresu zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych, rozpoznania bliższego oraz przygotowania zasadzek.

 

Terytorialsi z Łodzi wspierają także Straż Graniczną w ochronie granicy polsko – białoruskiej.

Istotną częścią działalności łódzkiej Brygady WOT jest współpraca cywilno – wojskowa oraz zarządzanie kryzysowe.

Jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych i przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz katastrof. Jak pokazały minione lata sytuacje zagrażające poczuciu bezpieczeństwa mogą mieć różne oblicza - pandemii, kryzysu na granicy polsko – białoruskiej, czy też  kryzysu migracyjnego - mówi Małgorzata Glińska.

9ŁBOT zyskała także nowych instruktorów, którzy swoją wiedzę i umiejętności będą przekazywać innym żołnierzom. W listopadzie zakończyła się trwająca kilka tygodni certyfikacja. Nad prawidłowym przebiegiem kursu czuwał Mobilny Zespół Szkoleniowy złożony z doświadczonych żołnierzy wojsk specjalnych.

 

Żołnierze 9ŁBOT współpracują również ze szkołami ponadpodstawowymi w województwie łódzkim w ramach Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Terytorialsi szkolą uczniów klas mundurowych m. in. ze znajomości elementów topografii i terenoznawstwa, musztry oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rex ~Rex (Gość)07.01.2024 21:29

Jest takie stare przysłowie: ,, Nie chcesz płacić na swoje wojsko... będziesz płacił na cudze!" - rozumiecie to, niektórzy tu wpisujący........to materiał do przemyślenia.

00


Jfjjfjjjjj ~Jfjjfjjjjj (Gość)05.01.2024 10:30

Zobaczy się jak to się będzie miało za tych rządzących co znów zrobią i do czego doprowadza bo armia powinna być robić dużo szkoleń itd oraz wprowadzić obowiązkowa śluzbe wojskowa ale sprawdzonego zdarzenia szkolić szkolić i jeszcze raz szkolić kto by chciał zostać w wojsku to by został a kto by nie chciał to by był czynnym żołnierzem na emeryturze wyrazie jak by coś się działo to odrazu dostaje powołanie

10


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.01.2024 11:28

Gratulujemy i dziękujemy jesteście patriotami i niezbędni dla naszego kraju

44


Ep ~Ep (Gość)01.01.2024 21:28

Dobrze jest przejść jakiekolwiek szkolenie wojskowe. Wojna z Rosją to tylko kwestia czasu.

20


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)01.01.2024 21:51

Cytuję:
Jak pokazały minione lata sytuacje zagrażające poczuciu bezpieczeństwa mogą mieć różne oblicza - pandemii, kryzysu na granicy polsko – białoruskiej, czy też kryzysu migracyjnego - mówi Małgorzata Glińska.


Akurat te wymienione trzy przykłady były efektem CELOWEGO działania polityków. Przypadek? Nie sądzę...

41


gian ~gian (Gość)01.01.2024 11:17

Dziekujemy Żołnierzom WOT.

46


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.01.2024 11:03

Co w związku z tym?

53


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat