9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej została sformowana w styczniu 2018 roku. W jej skład wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu, Kutnie i Łasku, oraz samodzielne kompanie: dowodzenia, logistyczna, szkolna i saperów. Planowane jest powstanie kolejnego batalionu lekkiej piechoty zlokalizowanego w Piotrkowie.
W 2023 roku zainteresowanie służbą w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej utrzymało się na podobnym poziomie jak w roku 2022. Oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie łódzkim założyło blisko 550 nowych żołnierzy. Łódzka „dziewiątka” przeprowadziła w 2023 roku 5 szkoleń podstawowych dla nowych ochotników, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej kolejno w Piotrkowie, Łodzi, Pajęcznie, Poddębicach i Radomsku.
Żołnierze 9ŁBOT wzięli udział w 2 szkoleniach zintegrowanych, w marcu takie szkolenie odbyło się po raz pierwszy na poligonie w Orzyszu. Tego typu zajęcia prowadzone każdego roku są ważnym elementem systemu szkolenia Terytorialsów. W oparciu o obiekty szkoleniowe OSPWL w Orzyszu żołnierze 9ŁBOT doskonalili technikę prowadzenia celnego oraz skutecznego ognia z broni osobistej będącej na wyposażeniu indywidualnym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zrealizowali także zajęcia z taktyki oraz wysadzania - mówi Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Natomiast we wrześniu pododdziały łódzkich Terytorialsów szkoliły się w koszarach i w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, jakim jest województwo łódzkie. Żołnierze 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza oraz 93 batalionu lekkiej piechoty z Łasku doskonalili m. in. umiejętności współdziałania ze śmigłowcem Mi – 8. Dzięki doświadczonym instruktorom z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zapoznali i doskonalili procedury kooperacji ze statkami powietrznymi - dodaje rzecznik prasowy 9ŁBOT.
Żołnierze 9ŁBOT szkolą się także w ciągu całego roku w ramach szkoleń rotacyjnych, doskonalą swoje umiejętności, zdobywają nowe podczas szkoleń przeciwkryzysowych oraz biorą udział w kursach. Odbywają się one zarówno na terenie innych jednostek wojskowych jak i w terenie przygodnym. Podczas szkoleń rotacyjnych kompania saperów w lipcu tego roku zrealizowała m. in. przeprawę wodną na Zalewie Sulejowskim przy użyciu łodzi rozpoznawczych. Kolejnym elementem działań była orientacja w terenie oraz marsz na azymut w terenie leśnym. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności niezbędnych do prowadzenia działań saperskich w różnych środowiskach walki.
Po raz pierwszy w historii żołnierze 9ŁBOT uczestniczyli w kursie działań rozpoznawczych w terenie górzystym. Podczas pięciu dni pobytu w Bieszczadach żołnierze realizowali działania z zakresu zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych, rozpoznania bliższego oraz przygotowania zasadzek.
Terytorialsi z Łodzi wspierają także Straż Graniczną w ochronie granicy polsko – białoruskiej.
Istotną częścią działalności łódzkiej Brygady WOT jest współpraca cywilno – wojskowa oraz zarządzanie kryzysowe.
Jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych i przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz katastrof. Jak pokazały minione lata sytuacje zagrażające poczuciu bezpieczeństwa mogą mieć różne oblicza - pandemii, kryzysu na granicy polsko – białoruskiej, czy też kryzysu migracyjnego - mówi Małgorzata Glińska.
9ŁBOT zyskała także nowych instruktorów, którzy swoją wiedzę i umiejętności będą przekazywać innym żołnierzom. W listopadzie zakończyła się trwająca kilka tygodni certyfikacja. Nad prawidłowym przebiegiem kursu czuwał Mobilny Zespół Szkoleniowy złożony z doświadczonych żołnierzy wojsk specjalnych.
Żołnierze 9ŁBOT współpracują również ze szkołami ponadpodstawowymi w województwie łódzkim w ramach Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Terytorialsi szkolą uczniów klas mundurowych m. in. ze znajomości elementów topografii i terenoznawstwa, musztry oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.