20 lat minęło

Region Niedziela, 14 października 201857
Powiat piotrkowski świętuje 20-lecie. W sobotę w hali sportowej w Moszczenicy zorganizowano z tej okazji uroczystą galę.

Ładuję galerię...

Uroczystości rozpoczęły się od prezentacji krótkiego filmu podsumowującego ostatnie 20 lat samorządu naszego powiatu. Dowiedzieliśmy się m.in., że na ziemi piotrkowskiej funkcjonują aż 133 jednostki OSP, że 5% krajowej produkcji wieprzowiny pochodzi właśnie z naszego powiatu, także tego, że w latach 1998 – 2018 samorząd powiatu pozyskał 218 mln zł środków zewnętrznych.

 

- To święto mieszkańców, bo samorząd to wspólnota – mówił Piotr Wojtysiak, wicestarosta powiatu piotrkowskiego. – Zaprosiliśmy do Moszczenicy przede wszystkim tych, którzy tworzyli powiat piotrkowski, przedstawicieli organizacji samorządowych, OSP, kół gospodyń wiejskich, ale też samorządowców poszczególnych gmin powiatu piotrkowskiego, radnych powiatu poszczególnych kadencji. Chcemy podziękować im za trud pracy, służby na rzecz mieszkańców. Wręczymy listy gratulacyjne.

 

W sobotę na uroczystej gali pojawili się ci, którzy 20 lat temu tworzyli samorząd powiatu pierwszej kadencji. - Te osoby wywodziły się przede wszystkim z gmin powiatu piotrkowskiego – dodał P. Wojtysiak. - Przypomnijmy, że pierwsza kadencja to 35 radnych, w skład tej Rady wchodzili także wójtowie. Taką ikoną samorządu na pewno jest Leon Fortak, wieloletni wójt gminy Czarnocin, który był też przewodniczącym Rady Powiatu. To człowiek, który wiele wniósł w tworzenie zrębów samorządu naszego powiatu. Oczywiście również Stanisław Cubała – starosta piotrkowski, wcześniej wójt gminy Rozprza. Przyszedłem do pracy w Starostwie w 2002 roku, czyli już 4 lata po utworzeniu powiatu. Dowiedziałem się wtedy, jakie były początki – dwa pokoje w „blaszaku” w al. 3 Maja, trzeba było właściwie w ciągu 4 dni wypłacić bezrobotnym zasiłki. Stworzenie szybkiej, sprawnej administracji na pewno wymagało wiele wysiłku.

 

Z jakimi problemami dziś zmaga się nasz powiat, ale i samorządy w całym kraju? Większość narzeka na to, że za obłożeniem ogromem zadań nie idą odpowiednie środki. Dotyczy to przede wszystkim służby zdrowia. - Doświadczają tego wszystkie samorządy powiatowe w kraju. Często dyskutujemy o tym na forum Związku Powiatów Polskich. Dostaliśmy po prostu ogrom zadań, a nie dostaliśmy źródeł finansowania – podsumował wicestarosta.  

 

Problemem dla powiatu jest również oświata, o czym powiedziała nam radna Halina Derach. - Największe wyzwanie to dla nas szkoły. Subwencja oświatowa jest okrojona, uczniów coraz mniej. Nie ma co ukrywać, że wiejskie dzieci wybierają szkoły w mieście. Kolejne wyzwanie to szpital. Mam nadzieję, że NFZ odda nam pieniądze, które jest nam winien – mówi radna powiatu.

Ale są też sukcesy. Wśród tych największych Halina Derach wymienia kilometry wybudowanych dróg. - Drugi sukces to pozyskiwanie grantów przez koła gospodyń OSP czy stowarzyszenia. Dzięki tym pieniądzom można bardziej integrować środowiska w powiecie. Powiat jest dla ludzi, również tych na dole – organizacji, kółek, stowarzyszeń – dodała radna.


Zainteresował temat?

5

10


Zobacz również

reklama

Komentarze (57)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

do zaorania ~do zaorania (Gość)14.10.2018 09:41

Od początku po kres dni na stolcu... Mają tupet!

141


gość ~gość (Gość)14.10.2018 18:51

Wspaniała rocznica. Zapomniano jednak o tych, którzy stoją na straży bezpieczeństwa.

10


XY ~XY (Gość)14.10.2018 18:43

O tak, szpital to wielkie wyzwanie, proponuję zrobić coś, zwłaszcza z porodówką i oddziałem noworodkowym, bo sposób traktowania pacjentów...nawet nie wiem, czy to nie jest karalne. Próbowałem zgłaszać sprawę do starostwa, do radnych, kandydatów na prezydenta, wszędzie, wszyscy udają, że nic nie słyszą, ockniecie się wreszcie, czy będziecie sobie gratulować ignorując to co każdego dnia spotyka za waszym przyzwoleniem matki, ojców i dzieci pod waszą jurysdykcją? NFZ jest wam winien pieniądze? Najpierw przydałoby się, żeby zafundował tam kontrolę.

90


samouczek ~samouczek (Gość)14.10.2018 17:37

A mnie boli ten taniec chocholi na tym nepotycznym zlocie .

80


Alicja z Krainy Garów ~Alicja z Krainy Garów (Gość)14.10.2018 13:47

Projekty unijne,którymi się chwalą piszą szeregowi pracownicy - zamknięci w pokojach, o których nikt nie słyszy. Bo oni myślą - starostwo to my! Nie personel - tylko my! My zrobiliśmy, my pozyskaliśmy! A pani Kasia czy Basia zasówa nocami, żeby góra mogła sobie dyplomy odbierać.

70


gość ~gość (Gość)14.10.2018 16:06

PSL to jest już dno,a że kilometry dróg itd.. ,to my podatnicy wybudowaliśmy.
Nornalny człowiek Wam nie zapomni krzyżówki z PO i wiek emerytalny a o kołach KGW to dawno temu zapomnieliście.Spoczywajcie w spokoju.

70


gość ~gość (Gość)14.10.2018 11:34

Pozdrawiam Stasia. Trzyma się chłop

08


gość ~gość (Gość)14.10.2018 13:21

W samorzadowych nie glosujemy na pis tylko na naszych ludzi . Bo w pisie do samorządu to skoczki z platformy sld i pslu się ukryli.

04


gość ~gość (Gość)14.10.2018 13:18

Uwaga przyjazny powiat to ukryta platforma obywatelska co z pisem współpracuje.

13


gość 245 ~gość 245 (Gość)14.10.2018 13:06

Czy obrusy nie powinny być białe czerwone chyba że Moszczenica to drugie Monako

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat