145 tys. wniosków o 800 plus w Łódzkiem

ZUSŁódzkie Sobota, 16 marca 20244
145 tys. wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2024/2025 złożyli już rodzice i opiekunowie dzieci z województwa łódzkiego. Rodzice składają wnioski m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS czy Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
fot. freepik fot. freepik

Świadczenie wychowawcze przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej nad dzieckiem- 400 zł. Prawo do 800 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, bez przerwy w wypłatach między okresami, czyli od czerwca 2024 r. rodzic musi złożyć wniosek do końca kwietnia 2024 r.

Jeśli rodzic złoży wniosek w maju, czy w czerwcu,  wypłata pojawi się na koncie odpowiednio później. I tak jeśli wniosek zostanie złożony w maju, wypłaty można będzie się spodziewać najpóźniej do końca lipca, a jeśli w czerwcu, do końca sierpnia. Jeżeli wniosek będzie złożony do końca czerwca, ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli jednak wniosek zostanie złożony po tym terminie, prawo do świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca jego złożenia, z wyjątkiem rodziców nowonarodzonych dzieci, którzy mają na złożenie wniosku 3 miesiące od narodzenia dziecka - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Jak złożyć wniosek?

 

Rodzice mają do wyboru kilka kanałów elektronicznych, za pomocą których mogą złożyć wniosek o 800 plus: aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. ZUS zachęca do składania wniosków o świadczenie 800 plus przez aplikację mobilną mZUS. Po zainstalowaniu jej na swoim smartfonie czy tablecie, złożenie wniosku potrwa zaledwie kilka minut, tym bardziej  że można utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany czy to przez aplikację, czy PUE ZUS. Większość danych uzupełni się automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie. Jeśli coś się zmieniło, zawsze można edytować wniosek przed wysłaniem. W aplikacji mobilnej mZUS można również złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy, czy żłobkowe.

 

Bieżący okres świadczeniowy

 

Przypomnijmy, że do końca maja trwa bieżący okres świadczeniowy, na który także można jeszcze składać wnioski. – Dotyczy to głównie rodziców, którym dopiero co urodziło się dziecko. W takiej sytuacji można złożyć od razu dwa wnioski, na bieżący i kolejny okres świadczeniowy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marlenka ~Marlenka (Gość)18.03.2024 08:28

Policzy ktoś o ile wzrośnie nasz dług ? Wiem że część pieniędzy wróci do gospodarki, ale jednak jest to na kredyt i bardzo mnie ciekawi kto zarabia na tym kredycie

01


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)16.03.2024 20:43

A doroboty niech idą nieroby a nie czekają na pieniądze,dawniej nie było żadnych 500 plus ani 800 plus i jakoś rodzice wychowywali dzieci.a teraz zamiast do roboty to tylko czekają na to jak im państwo da zabierając cięzko pracującym ludziom.tylko mi nie kasować mojego komentarza

91


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat