Co szósty osadzony ma na koncie przestępstwo drogowe

PAPKraj Poniedziałek, 09 sierpnia 20216 1458
Prawie 12 tys. obecnie osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych ma na swoim koncie przestępstwo drogowe - wynika z danych przekazanych PAP przez Centralny Zarząd Służby Więziennej. Oznacza to, że przestępstwo drogowe popełnił co szósty z nich; nie zawsze było ono głównym powodem kary.
fot. PAP

Z danych przekazanych PAP przez Centralny Zarząd Służby Więziennej wynika, że w więzieniach i aresztach śledczych przebywa obecnie 71 871 osób, z czego 11 890 to osadzeni, którzy w trakcie obecnego pobytu w więzieniu odbyli, odbywają lub będą odbywać karę pozbawienia wolności za przestępstwo drogowe.

 

"W liczbie 11 890 znalazły się osoby, którym zastosowano w orzeczeniu sądu artykuł za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, ale niekoniecznie był to artykuł główny, czyli ten, który jest zagrożony największą karą pozbawienia wolności" - mówi PAP rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska. Są to więc także osoby, które odbywają kary lub mają zastosowany areszt w wyniku innego przestępstwa, ale odbyli lub odbędą kary za przestępstwa drogowe.

 

Z kolei 8 407 osób przebywających obecnie w jednostkach penitencjarnych to osoby z orzeczeniami z artykułu za przestępstwa drogowe z wykonanymi, wykonywanymi obecnie, lub oczekującymi, dla których przestępstwo drogowe było artykułem wiodącym.

 

5 939 z nich to osadzeni obecnie odbywający wyrok lub mający zastosowany areszt tymczasowy, 1 612 to osoby z wyrokami wykonanymi za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, ale obecnie mają wprowadzony areszt tymczasowy lub karę pozbawienia wolności za inne lub podobne przestępstwa, zaś 1 991 osób to osadzeni, którzy oczekują wykonania wyroku za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a obecnie odbywają kary za inne lub podobne przestępstwo.

 

W statystykach Centralnego Zarządu Służby Więziennej można zauważyć, że na 8 407 osób przebywających obecnie w jednostkach penitencjarnych, dla których głównym powodem pozbawienia wolności było przestępstwo drogowe 8 362 to osoby dorosłe a 45 to osoby młodociane. Wśród osób dorosłych 8 247 to mężczyźni, zaś 115 to kobiety, natomiast wśród młodocianych wszyscy osadzeni w tej grupie to mężczyźni. Na 8 407 osób 1 594 to recydywiści, czyli osoby, które już wcześniej popełniły przestępstwo drogowe.

 

Wobec zdecydowanej większości osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności za przestępstwo drogowe sąd w zastosował karę w związku z art. 178a paragraf 4 Kodeksu karnego. Chodzi o kierowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego m.in. przez osoby, które były wcześniej prawomocnie skazane za prowadzenie pojazdów po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających, albo kierowały będąc nietrzeźwymi w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do lat 5.

 

Jak przekazał Centralny Zarząd Służby Więziennej według stanu na 4 sierpnia br. terapii w oddziałach terapeutycznych poddano 1882 skazanych za przestępstwa drogowe, zaś terapii poza oddziałami terapeutycznymi poddano 739 osób; 4424 skazanych za przestępstwa drogowe uczestniczyło w programach readaptacyjnych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

 

W środę rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który zakłada m.in. powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po dwóch latach od dnia zapłaty grzywny. W przypadku wykroczeń drogowych maksymalna wysokość grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys. zł. Do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł, zwiększy się także wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Projekt zakłada też wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych. (PAP)

 

autor: Marcin Chomiuk


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

figofago321 ~figofago321 (Gość)09.08.2021 20:24

A pracownicy służby więziennej to tacy święci ?? Jak się do pracy śpieszą to jak jadą ??
Albo lepiej niech ktoś powie jak świętują imieniny/urodziny współpracowników na mieście ?

11


Tusk ~Tusk (Gość)09.08.2021 16:56

No właśnie, jakie są te przrzestępstwa? ,, drogowe". A kto buduje drogi? PiS. Kto więc podżega do przestępczości?

01


Nie dziękujcie ~Nie dziękujcie (Gość)09.08.2021 16:53

Wyjścia są trzy, albo zlikwidować drogi, albo samochody, albo jedno i drugie. Ze statystyk wynika, że wszystkie są źródłem przestępczości.

10


Hmmm ~Hmmm (Gość)09.08.2021 09:03

Za przestępstwa drogowe więzienie powinno być ostatecznością. Szkoda pieniędzy podatników. W pierwszej kolejności publiczna publikacja zdjęć i danych osobowych sprawcy, wysoka kara pieniężna (jeśli nie ma kasy - licytacja auta i wjazd komornika na chatę) i prace społeczne (zamiatanie chodników, koszenie traw, segregacja odpadów itp).

11


Kazik ~Kazik (Gość)09.08.2021 07:43

A ile przestępstw ma policja na swoim koncie i są bezkarni ?

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat