- Nie możemy mówić o jednej, stałej kwocie emerytury pomostowej dla wszystkich uprawnionych. Wysokość emerytury pomostowej oblicza się poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury, czyli kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne z uzwględnieniem waloryzacji oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, przez średnie dalsze trwanie życia w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę pomostową tablic średniego dalszego trwania życia - mówi Aleksandra Musialik, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Tomaszowie.
Osoby uprawnione do pobierania emerytury pomostowej mogą dorabiać, ale muszą wówczas liczyć się z tym, że wysokość świadczenia ulegnie zmniejszeniu.
- Wysokość emerytury pomostowej może ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu w zależności od wysokości osiąganego przychodu. W przypadku, kiedy osiągany przychód nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości. Natomiast, jeśli przychód przekroczy 70%, ale będzie niższy od 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, świadczenie ulegnie zmniejszeniu. Przy czym świadczenie ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego progu, nie więcej jednak niż o maksymalną kwotę zmniejszenia - wyjaśnia rzecznik ZUS-u w Tomaszowie.
Z kolei prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodów osoby pobierającej to świadczenie w przypadku, gdy osoba ta zdecyduje się na podjęcie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
(STREFA FM)